“چین می تواند نقش میانجی ایفا کند”: مکرون به دیدار شی جین پینگ بر سر جنگ در اوکراین می رود | امانوئل مکرون

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، گفته است که قصد دارد در سال جدید از پکن بازدید کند و معتقد است، همتای چینی او، شی جین پینگ، می تواند نقش میانجی را ایفا کند تا از از سرگیری درگیری های زمینی در مقیاس بزرگ در اوکراین در ماه فوریه جلوگیری کند.

او که در پایان نشست گروه 20 در بالی سخنرانی می کرد، نشستی که حمله روسیه به اوکراین و پیامدهای آن بر اقتصاد جهانی غالب بود، گفت که معتقد است چین می تواند نقش میانجی در این درگیری ایفا کند.

او گفت: «من متقاعد شده‌ام که چین می‌تواند نقش میانجی مهم‌تری را در ماه‌های آینده ایفا کند تا از بازگشت قوی‌تر حملات زمینی در اوایل فوریه جلوگیری شود.»

اظهارات ماکرون حاکی از آن است که او فکر می کند که اوکراین ممکن است قبل از بازپس گیری تمام سرزمین هایی که از زمان تهاجم اولیه روسیه در سال 2014 از دست داده است، آماده مذاکره با روسیه باشد. تعداد کمی از کارشناسان نظامی معتقدند که اوکراین، علیرغم موفقیت های اخیر، می تواند روسیه بسیار دفاع شده را تصاحب کند. مواضع، از جمله کریمه، قبل از فوریه با کاهش سرعت زمستانی مورد انتظار در جنگ.

مکرون همچنین گفت که وظیفه فوری انجام هر کاری برای کمک به مقاومت اوکراین است و صرف نظر از منبع موشک سرگردانی که روز سه‌شنبه در لهستان فرود آمد، روسیه در حمله به زیرساخت‌های انرژی این کشور در آن روز 85 موشک به سمت اوکراین شلیک کرده است. . او این روز را «روزی وحشتناک برای مردم اوکراین» توصیف کرد و احتمالاً به عنوان پیامی برای اعضای گروه 20 طراحی شده است.

پیش‌نویس بیانیه‌ای که از سوی رهبران گروه ۲۰ در پایان اجلاس صادر شد، گفت: «اکثر اعضا جنگ در اوکراین را به شدت محکوم کردند» و خواستار «خروج کامل و بدون قید و شرط» روسیه از خاک همسایه‌اش شدند. اشاره به جنگ رد ادعای روسیه مبنی بر دست داشتن در “عملیات نظامی ویژه” است.

اما در این پیش‌نویس همچنین آمده است: «نظرات و ارزیابی‌های متفاوتی از وضعیت و تحریم‌ها وجود دارد» که منعکس‌کننده اختلافات میان کشورهای گروه ۲۰ بر سر روسیه است. چین و هند هر دو از انتقاد صریح از تهاجم کرملین خودداری کرده اند.

مکرون گفت: «گروه 20 از جنگ در اوکراین چشم پوشی نکرده است. حتی اگر ولادیمیر پوتین نمی آمد، پیامی که برای او فرستاده شد بسیار واضح بود، اکثریت قریب به اتفاق جنگ در اوکراین را محکوم می کنند. این یک واقعیت است.»

وی افزود که در پشت صحنه این اجلاس اجماع فزاینده ای وجود داشته است. فضای همگرایی وجود دارد، از جمله با اقتصادهای بزرگ چین و هند، تا روسیه را به کاهش تنش سوق دهد.

ما سنگال، رواندا، آفریقای جنوبی، آرژانتین و مکزیک را گرد هم آورده‌ایم تا همگرایی ایجاد کنیم و یک پیام روشن در قبال روسیه داشته باشیم، یک فراخوان کامل از روسیه برای پایان دادن به این جنگ.»

اما او بارها گفت که توافق وجود دارد که جنگ باید با مذاکره خاتمه یابد. او قبلاً گفته بود و با انتقادهایی روبرو شده بود که گفته بود جنگ نمی تواند به تحقیر روسیه ختم شود، اظهاراتی که اخیراً تکرار نکرده است زیرا روش های روسیه بیش از پیش وحشیانه شده است.

امید ماکرون به تغییر موضع چین به دنبال دیدار با شی در روز سه شنبه در بالی بود. او در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که متقاعد شده است که شی صمیمانه است و از حمایت منشور سازمان ملل از حاکمیت کشورها حمایت می کند. این نشست نشان دهنده پایان رسمی به انزوای دیپلماتیک شی ناشی از کووید بود و غرب به رهبری ایالات متحده به وضوح در حال بازگشایی خطوط ارتباطی است.

بدبینان می گویند که پوتین و شی خیلی زود قبل از تهاجم به یک شراکت بدون محدودیت متعهد شدند و چین متعاقباً برای فاصله گرفتن از روسیه کاری انجام نداده است. اما منابع چینی به FT گفتند که احساس می کنند پوتین به آنها دروغ گفته است، اظهاراتی که دلالت بر تضعیف روابط دارد.

رهبران گروه 20 با خیال راحت از اینکه موشکی که در لهستان فرود آمد و دو نفر را کشت، به احتمال زیاد یک موشک پدافند هوایی اوکراینی بود، نه یک تحریک عمدی روسیه، بالی را ترک کردند، اما این قسمت بر آسیب پذیری مرزهای شرقی ناتو تاکید کرد. یک دیپلمات اروپایی گفت: «این یک درس آموزنده است که چگونه این وضعیت شکننده باقی مانده است».

ماکرون در خط مقدم تلاش های غرب در اجلاس سران برای ارتباط با جنوب جهانی بود و گفت از تبدیل شدن اتحادیه آفریقا به عضویت دائمی کامل G20 حمایت می کند. وی همچنین متعهد شد که کنفرانس بین المللی جدیدی را در مورد پیمان مالی با جنوب در ژوئن در پاریس با هدف ایجاد رونق مالی در جنوب برگزار کند.

ما نباید از این کشورها بخواهیم که از چندجانبه گرایی حمایت کنند، اگر سیستم قادر به پاسخگویی به این شرایط اضطراری حیاتی نباشد. او همچنین از تمدید طولانی مدت قرارداد غلات و کود که به صادرات اوکراین و روسیه اجازه می دهد تا پایان سال تجدید شود، استقبال کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …