شی با عصبانیت ترودو را به دلیل “نشت اطلاعات” در مورد روابط کانادا و چین به رسانه ها سرزنش کرد | جاستین ترودو

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

شی جین پینگ با عصبانیت جاستین ترودو را پس از آن که مقامات کانادایی جزئیات دیدار قبلی را به اشتراک گذاشتند و روابط سرد بین دو رهبر را برجسته کردند، مورد سرزنش قرار داد.

در کلیپی که توسط استخر رسانه‌ای در اجلاس G20 در اندونزی ضبط شده است، شی به‌طور آشکاری ناامید، نخست‌وزیر کانادا را کنار می‌کشد و می‌گوید «مناسب» نیست که جزئیات گفتگوی قبلی بین دو رهبر با رسانه‌ها به اشتراک گذاشته شود. ترودو در رویکرد خود فاقد «صداقت» بود.

شی از طریق مترجمی به ترودو می‌گوید: «هر چیزی که ما بحث می‌کنیم به روزنامه درز کرده است، این مناسب نیست. او افزود: «و این روشی نیست که گفتگو انجام شد.

این تبادل آزمایشی یک روز پس از آن صورت گرفت که منابع دولتی گزارش دادند که در جریان گفتگوی قبلی در حاشیه اجلاس، ترودو “نگرانی های جدی” را با شی در مورد “فعالیت های مداخله ای” تهاجمی فزاینده چین مطرح کرده است.

عصبانیت شی در روز چهارشنبه یک شکست نادر از حضورهای عمومی او بود که معمولاً با دقت در فیلمنامه تنظیم شده بود.

ترودو با قطع صحبت‌های مترجم شی گفت: «در کانادا، ما به گفت‌وگوی آزاد، باز و صریح اعتقاد داریم و این همان چیزی است که به آن ادامه خواهیم داد». ما همچنان به دنبال همکاری سازنده با یکدیگر خواهیم بود، اما مواردی وجود خواهد داشت که در مورد آنها اختلاف نظر خواهیم داشت.

شی با اشاره با دستانش به ترودو گفت که این دو باید «ابتدا شرایط را ایجاد کنند». این زوج با دست دادن و ترک در جهت مخالف به گفتگوی خود پایان دادند، در حالی که نخست وزیر کانادا از این برخورد تنبیه شده بود.

تبادل ناخوشایند – و گفتگوی قبلی – به دنبال هشدارهای مکرر ترودو و سایر مقامات مبنی بر تلاش چین برای تضعیف دموکراسی کانادا صورت گرفت. مقامات اطلاعاتی کانادا در ژانویه به نمایندگان پارلمان اطلاع دادند که معتقدند چین در انتخابات فدرال 2019 مداخله کرده است و گزارش‌های رسانه‌ها در اوایل این ماه ادعا کردند که پکن از یک شبکه مخفی از نامزدها حمایت مالی کرده است.

پس از اولین مکالمه، تیم ترودو گفت که او و شی همچنین در مورد حمله روسیه به اوکراین، کره شمالی و اهمیت کنفرانس تنوع زیستی Cop15 در ماه دسامبر، جایی که چین و کانادا در تلاش برای “حفاظت از طبیعت و مبارزه با یکدیگر میزبان خواهند شد” بحث کردند. تغییر آب و هوا “، منبع گفت.

در شرایطی که روابط بین دو کشور همچنان پرتنش است، ترودو از هرگونه ملاقات رسمی با شی کنار گذاشته شد – که این یک انتقاد دیپلماتیک برای نخست وزیر است. رهبر چین در بالی وقت گذاشت تا با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در یک دیدار پشت درهای بسته که بیش از سه ساعت و نیم به طول انجامید، ملاقات کند. شی همچنین با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا دیدار کرد.

ترودو در گفتگو با خبرنگاران پس از این تعامل پرتنش گفت که هر مکالمه با رهبری چین “آسان نخواهد بود” اما افزود که کانادا باید بتواند “به طور سازنده و مستقیم درگیر شود و در عین حال برای به چالش کشیدن حقوق بشر و حقوق بشر حضور داشته باشد.” ارزش‌هایی که برای کانادایی‌ها مهم است».

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …