WHO: اولین واکسن ابولا هفته آینده وارد اوگاندا می شود

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ژنو — رئیس سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه گفت که انتظار دارد اولین دوزهای واکسن ابولا که سویه عامل شیوع کنونی در اوگاندا را هدف قرار می دهد، هفته آینده وارد کشور شود.

در یک نشست خبری، تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت، گفت که یک کمیته تخصصی که توسط آژانس تشکیل شده بود، سه واکسن آزمایشی ابولا را ارزیابی کرده و تصمیم گرفتند که همه آنها باید در اوگاندا به عنوان بخشی از تحقیقات لازم قبل از دریافت مجوز آزمایش شوند.

تدروس گفت: «ما انتظار داریم اولین دوزهای واکسن هفته آینده به اوگاندا ارسال شود. تدروس گفت که تلاش ها برای کاهش شیوع ابولا در اوگاندا تا حد زیادی موفقیت آمیز بوده است. او گفت که دو منطقه به مدت 42 روز هیچ موردی را گزارش نکرده اند – دو برابر حداکثر دوره کمون – که نشان می دهد ویروس دیگر در آنجا وجود ندارد. اما وی خاطرنشان کرد که در هفته گذشته، یک ناحیه نهم اولین مورد خود را گزارش کرده است.

سازمان جهانی بهداشت گفت مقامات دولتی و شرکا در حال ردیابی بیش از 1000 تماس افراد مبتلا به ابولا هستند که بیشتر از طریق تماس نزدیک با مایعات بدن منتشر می شود. این آژانس میزان مرگ و میر فعلی را حدود 40 درصد تخمین می زند. این اولین شیوع گونه سودانی ابولا در اوگاندا در بیش از 10 سال گذشته است.

در حالی که یک واکسن موثر ابولا علیه سویه زئیر وجود دارد، سویه سودانی کمتر رایج است و تحقیقات در مورد واکسن احتمالی علیه آن به آن اندازه پیشرفته نبوده است. گونه زئیری ابولا باعث شیوع مکرر در کنگو در سال‌های اخیر شده است و همچنین باعث شیوع فاجعه‌بار غرب آفریقا در سال 2014 شد که بیش از 11000 نفر را کشت.

با این حال، دکتر مایک رایان، رئیس اورژانس سازمان جهانی بهداشت، گفت که شیوع اوگاندا احتمالاً حتی بدون واکسن نیز قابل کنترل است.

وی گفت: «ما می‌توانیم بر اساس تلاش‌های فعلی این شیوع را متوقف کنیم. اما بدیهی است که واکسن ها در طولانی مدت کمک خواهند کرد. او اذعان کرد که کاهش تعداد موارد ممکن است اثبات کارکرد واکسن های آزمایشی ابولا را چالش برانگیزتر کند، زیرا ممکن است افراد کافی برای جمع آوری داده های لازم را نداشته باشند.

دکتر آنا ماریا هنائو رستراپو، کارشناس واکسن سازمان بهداشت جهانی، گفت: «برای ما بهتر است به جای تلاش برای حدس دوم تکامل شیوع بیماری، در جهت تولید شواهد کار کنیم.

اوایل این ماه، اتحادیه واکسن‌ها Gavi توافق‌نامه‌ای را با Merck امضا کرد تا 300000 دوز از واکسن نامزد ابولا را برای استفاده در تحقیقات و فراتر از آن تضمین کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

صعود ایلیمان ندایی از لیگ یکشنبه به ستاره جام جهانی سنگال | جام جهانی 2022

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، منلیمان ندای می‌خواست مهارت‌های خود را …