محققان می گویند گرمایش جهانی تا سال 2030 رویدادهای قوی تر لا نینا و ال نینو را هدایت می کند | لا نینا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مدل‌سازی جدید نشان می‌دهد که رویدادهای قوی‌تر La Niña و El Niño به دلیل گرمایش جهانی تا سال 2030 در شرق اقیانوس آرام قابل تشخیص خواهند بود، چند دهه زودتر از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت.

محققان 70 سال رکوردهای قابل اطمینان دمای سطح دریا در اقیانوس آرام را برای مدل سازی تغییرات در نوسان ال نینو- جنوبی (Enso) تحت پیش بینی های فعلی گرمایش جهانی تجزیه و تحلیل کرده اند.

Enso مهم ترین نوسانات آب و هوایی سال به سال سیاره است و عامل اصلی خشکسالی های شدید و سیل است. علت آن تفاوت در دمای سطح دریا در اقیانوس آرام است که بین ال نینو گرم، لانینا سرد و فازهای خنثی در نوسان است.

در طول یک رویداد لانینیا، آب های سطحی گرم به سمت آسیا و شمال استرالیا توسط بادهای تجاری قوی که از غرب در سراسر اقیانوس آرام می وزند، رانده می شود.

در ال نینو، دمای سطح دریا در مرکز یا شرق اقیانوس استوایی اقیانوس آرام گرمتر از حد متوسط ​​است و بادهای تجاری ضعیف یا معکوس می شوند. نتیجه کاهش بارندگی در هند، اندونزی و شمال استرالیا است.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که تغییرات اقلیمی ناشی از تغییرات اقلیمی رویدادهای Enso تا سال 2070 قابل تشخیص نخواهد بود.

دکتر آگوس سانتوسو، یکی از نویسندگان این مطالعه، از مرکز تحقیقات تغییرات آب و هوایی دانشگاه نیو ساوت ولز، گفت: «در واقع، ما می‌توانیم در دهه آینده شاهد این تغییرات باشیم.

تجزیه و تحلیل تیم، تغییرات انسو را به رویدادهای شرقی و مرکزی اقیانوس آرام تفکیک کرد و دریافت که آنها حدود 40 سال زودتر از مدل‌سازی قبلی که این دو منطقه را از هم جدا نمی‌کردند، قابل تشخیص هستند.

سانتوسو گفت که رویدادهای ال نینو شرقی اقیانوس آرام مرتبط با تغییرات آب و هوایی – که تمایل به قوی تر از رویدادهای اقیانوس آرام مرکزی دارند – زودتر قابل تشخیص هستند.

محققان خاطرنشان کردند که رویدادهای قوی ال نینو در شرق اقیانوس آرام در سال‌های 1982 و 1997 ” باعث اختلال اساسی در اکوسیستم‌های دریایی شد.” ال‌نینوهای شرقی اقیانوس آرام نیز معمولاً با سیل‌های فاجعه‌بار در بخش‌هایی از اکوادور و پرو همراه است، اما در جریان رویدادهای اقیانوس آرام مرکزی رخ نمی‌دهد.

سانتوزو گفت: «ما باید برای خشکسالی های طولانی مدت و سیل شدید در آینده آمادگی بیشتری داشته باشیم. سیل احتمالاً از نظر زیرساختی مخرب تر از خشکسالی است، اما خشکسالی از نظر کشاورزی بسیار تأثیرگذار است – هر دو روی سکه خسارات اقتصادی قابل توجهی دارند.

اولین نویسنده این مطالعه که در مجله Nature Communications منتشر شده است، تائو گنگ از آزمایشگاه ملی آزمایشی علوم و فناوری دریایی در چینگدائو، چین است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ایالات متحده منتظر “پاسخ جدی” روسیه در مورد پیشنهاد انتشار بریتنی گرینر است | روسیه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک دیپلمات ارشد آمریکایی گفت …