رئیس MI5: بریتانیا باید «سال‌های آینده» با تجاوز روسیه مقابله کند | MI5

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس MI5 روز چهارشنبه گفت بریتانیا باید «سال‌های آینده» با تجاوز روسیه مقابله کند و افزود که آژانس وی از زمان مسمومیت‌های سالزبری بیش از 100 تلاش کرملین برای جاسوسی مشکوک به بریتانیا را مسدود کرده است.

کن مک کالوم، با ارائه به‌روزرسانی سالانه تهدیدات، گفت که تهدیدات مبتنی بر دولت در حال افزایش است و گفت که بریتانیا نیز با تهدید مستقیم شدید ایران مواجه است که در سال گذشته 10 نفر را در بریتانیا تهدید کرده بود که «به ربودن یا حتی کشته شدن» می‌پردازد.

رئیس سازمان جاسوسی آمریکا گفت که روسیه پس از اخراج 400 جاسوس از سراسر اروپا پس از شروع جنگ در اوکراین، متحمل “ضربه استراتژیک” شده است، اما او گفت که کرملین فعالانه در تلاش برای بازسازی شبکه جاسوسی خود است.

بریتانیا پس از مسمومیت سرگئی و یولیا اسکریپال در سالزبری در سال 2018، 23 جاسوس روسی را که به عنوان دیپلمات ظاهر می شدند، اخراج کرد، اما از آن زمان تاکنون «بیش از 100 درخواست ویزای دیپلماتیک روسیه» به دلایل امنیت ملی رد شده است.

مک کالوم روسیه را به طرح «ادعاهای احمقانه» در مورد فعالیت های بریتانیا بدون مدرک متهم کرد، مانند اینکه بریتانیا در حمله به خطوط لوله گاز نورد استریم دست داشته است. اما رئیس MI5 گفت: «نکته جدی» این است که «انگلیس باید برای سال‌های آینده برای تجاوز روسیه آماده باشد».

«سرویس‌های اطلاعاتی متجاوز» ایران به طور فعال بریتانیا را هدف قرار می‌دادند و از ژانویه تاکنون «حداقل 10» تلاش برای «ربودن یا حتی کشتن» افراد انگلیسی یا مستقر در بریتانیا انجام داده‌اند، زیرا رژیم بیش از هر زمان دیگری فشار را احساس می‌کرد.

هفته گذشته، وزارت امور خارجه معاون سفیر ایران را به دلیل اتهاماتی مبنی بر اینکه دو روزنامه نگار مقیم لندن با تهدید به مرگ از سوی عوامل مورد حمایت تهران به دلیل گزارش اعتراضات کشور مواجه شده اند، احضار کرد.

شبکه خبری ایران اینترنشنال پس از اینکه در اوایل هفته جاری از سوی پلیس کلانشهر مطلع شد که معتقد است تهدیدات معتبری برای جان خبرنگاران وجود دارد، اقدامات پیشگیرانه ای را برای محافظت از خبرنگاران خود انجام داد.

مک کالوم گفت که چین “بازی طولانی” را انجام می دهد و به دنبال ایجاد تماس های طولانی مدت با سیاستمداران و ارعاب اعضای دیاسپورای چینی است، از جمله زمانی که یک معترض طرفدار دموکراسی “به نظر می رسد موضوع خشونت” در خارج از کنسولگری چین در منچستر

رئیس MI5 در مورد تروریسم گفت که در سال گذشته 8 طرح تروریستی “بالقوه مرگبار” مختل شد که ترکیبی از تروریسم اسلام گرا و راستگرا بود، اگرچه هیچ کدام به مراسم خاکسپاری ملکه در سپتامبر مربوط نبود.

مک کالوم گفت که تروریست های راست افراطی – که برخی از آنها 13 سال سن دارند – در “یک سوپ گیج کننده نفرت” عمل می کردند که تا حدی توسط “تعداد فزاینده تاثیرگذاران افراطی راست” خارج از سیستم سیاسی مستقر تقویت می شد.

چنین افراط‌گرایان تلاش‌های بیشتری برای دستیابی به اسلحه‌های چاپ سه‌بعدی یا دست‌ساز و سایر سلاح‌ها انجام می‌دادند – اغلب خیلی قبل از هر گونه تهدید تروریستی خاص – و مک‌کالوم گفت که او معتقد است تهدید افراطی راست‌گرا مشکلی است که «به نظر می‌رسد پایدار خواهد ماند».

مک کالوم اضافه کرد که ترور اسلام گرا “حدود سه چهارم” پرونده های تروریستی را تشکیل می دهد که عمدتا از “تروریست های افراطی که به دنبال انجام حملات کم پیچیدگی هستند” است. با این حال، رئیس جاسوسی با اشاره به “قتل وحشتناک” نماینده سر دیوید ایمس در یک سال پیش، افزود: پیچیدگی پایین به معنای تأثیر کم نیست.

رهبر MI5 ادامه داد که شناسایی چنین “تروریست های خودآغاز” ذاتاً یک چالش سخت بود و بازرسان با “ترکیب پیچیده ایدئولوژی افراطی، اغلب با شکایت شخصی و آسیب پذیری فردی مانند بیماری روانی” روبرو بودند.

در اوایل ماه جاری، اندرو لیک، 66 ساله، پس از ترتیب دادن یک بمب بنزینی با هدف حمله به مهاجران در دوور، در اقدامی که پلیس پس از چند روز تحقیق آن را تروریسم توصیف کرد، جان باخت. او گفت که پلیس در مورد اینکه آیا یک حادثه یک حمله تروریستی است یا خیر، «قضاوت‌های سختی دارد» و اینکه ایدئولوژی‌های گیج یا نامشخص «واقعاً برای ما معمایی در مورد بهترین نحوه مدیریت این خطرات هستند».

پست‌های شبکه‌های اجتماعی لیک نشان داد که او می‌خواست به مهاجرت غیرقانونی در بریتانیا پایان دهد و در آخرین توییت خود ساعتی قبل از حمله‌اش تهدید به «محو کردن کودکان مسلمان» کرده بود و تهدیدهای دیگری را متوجه مهاجران کرده بود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

گزارش مورد حمایت سازمان ملل می گوید که دیوار مرجانی بزرگ باید در فهرست میراث جهانی «در خطر» قرار گیرد | دیواره مرجانی بزرگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک ماموریت تحت حمایت سازمان …