بالاترین تورم در 41 سال گذشته، جرمی هانت را با انتخاب های سخت بودجه مواجه می کند | تورم

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رکورد ناخواسته دیگری شکسته شد، با افزایش تازه تورم به بالاترین نرخ از اکتبر 1981. علیرغم سقف قبوض انرژی که توسط دولت در ماه گذشته اعمال شد، خانوارها در سراسر بریتانیا همچنان با فشار چشمگیر در بدترین هزینه زندگی مواجه هستند. اضطراری در نسل ها

افزایش هزینه های گاز و برق بار دیگر مقصر بود زیرا شاخص قیمت مصرف کننده 11.1 درصد در ماه اکتبر افزایش یافت که از 10.1 درصد در ماه قبل، حتی با محدودیتی که توسط Liz Truss برای محدود کردن میانگین قبض ها در 2500 پوند برای یک خانوار معمولی معرفی شد.

با این حال، به دلیل مبالغ سرسام آور پرداخت شده برای یک فروشگاه هفتگی، فشار بر مصرف کنندگان بسیار گسترده تر بود. تورم مواد غذایی و نوشیدنی های غیرالکلی به 16.4 درصد رسید، بالاترین نرخ از زمانی که الویس پریسلی در سپتامبر 1977، یک ماه پس از مرگش، در صدر جدول قرار گرفت.

در شوک هزینه‌های زندگی ناشی از همه‌گیری کووید و جنگ روسیه در اوکراین، خانواده‌های فقیرتر بیشترین بار را متحمل می‌شوند. بر اساس گزارش دفتر آمار ملی، شکاف در نرخ تورم بین فقیرترین و ثروتمندترین خانواده ها از سال 2009 تاکنون بیشترین میزان بوده است که منعکس کننده ماهیت مخرب این بحران برای آسیب پذیرترین اقشار بریتانیا است.

خانوارهای کم درآمد سهم بیشتری را صرف انرژی، غذا و دیگر نیازهای اساسی می کنند، به این معنی که افزایش سالانه 130 درصدی قیمت گاز و جهش 66 درصدی برق بیشترین ضربه را به آنها وارد می کند.

علیرغم اخبار بد، بدون ضمانت قیمت دولت می‌توانست بدتر باشد، زیرا ONS تخمین می‌زند که نرخ تورم کل 13.8 درصد ممکن است نقض شود. همچنین امیدواری وجود دارد که اکتبر بتواند نقطه عطفی در نبرد با تورم باشد.

اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که ترکیبی از اقتصاد ضعیف‌تر، کاهش قیمت‌های عمده‌فروشی انرژی و کاهش تأثیر شوک‌های عرضه جهانی ممکن است به کاهش فشار قیمت‌ها منجر شود. با توجه به اینکه بریتانیا در آستانه یک رکود طولانی مدت و افزایش بیکاری قرار دارد، این امر منطقی است.

با این حال، خانوارها می توانند انتظار داشته باشند که برای مدتی با درد مداوم روبرو شوند. اگرچه کاهش قیمت انرژی در بازارهای عمده فروشی باید به قیمت های مصرف کننده منتهی شود، اما همچنان به طور قابل توجهی بالاتر از قبل از شروع بحران باقی می مانند. در نتیجه، بانک مرکزی انگلیس انتظار دارد تورم برای چندین ماه به بالای 10 درصد برسد و دوباره سقوط کند.

این بدان معناست که بانک احتمالاً در ماه آینده افزایش شدید دیگری را در نرخ بهره آغاز خواهد کرد که بر فشار بر وام گیرندگان خواهد افزود. علیرغم دورنمای یک رکود طولانی مدت، خیابان Threadneedle استدلال می کند که موظف است تورم را به نرخ هدف 2 درصد برگرداند.

این پس‌زمینه تورم بالا و چشم‌انداز اقتصادی ضعیف‌تر، انتخاب‌های دشواری را برای جرمی هانت در بیانیه پاییز روز پنجشنبه ایجاد می‌کند. پس از آخرین ارقام، صدراعظم روشن بود که کاهش تورم یک اولویت کلیدی برای تثبیت اقتصاد است، در کنار هدف او برای متعادل کردن حساب‌ها پس از فاجعه بودجه کوچک تراس.

او گفت: «این مالیات موذیانه به چک های حقوقی، بودجه خانوار و پس انداز می خورد، در حالی که هر گونه شانس رشد اقتصادی درازمدت را خنثی می کند. ما نمی‌توانیم رشد بلندمدت و پایدار با تورم بالا داشته باشیم.»

با این حال، خطر بزرگ این است که اقدام شدید برای کاهش استقراض دولت از طریق افزایش مالیات و کاهش هزینه‌ها می‌تواند اقتصاد را خفه کند، در حالی که در زمانی که خانواده‌ها بیشتر به آن نیاز دارند، دولت از هم پاشیده رفاه را بیشتر از بین ببرد.

از هانت خواسته می شود تا برای ارائه حمایت مجدد با تمرکز بر حمایت از آسیب پذیرترین افراد اقدام کند، به ویژه اکنون که تضمین قیمت انرژی اضطراری دولت به جای دو سالی که تراس وعده داده بود تا آوریل آینده ادامه دارد.

بدون جایگزینی برای این طرح، بنیاد رزولوشن تخمین می‌زند که خانوارها می‌توانند قبض سالانه خود را به 4000 پوند برسد. این مبلغی است که صرفاً برای میلیون ها نفر ناپایدار است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

هزینه های وام مسکن بلندمرتبه شاهد افزایش اجاره بها در سراسر بریتانیا است | نرخ بهره

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، این حکایت از دو بازار است: …