دیدار سوناک با شی جین پینگ لغو شد زیرا رهبران گروه 20 درباره حمله موشکی لهستان گفتگو کردند | سیاست خارجی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

نشست دوجانبه بین بریتانیا و چین در اجلاس سران گروه 20 – که به عنوان اولین مذاکرات اینچنینی بین این کشورها در پنج سال گذشته اعلام شد – به دلیل برگزاری جلسات اضطراری بین رهبران جهان پس از حمله موشکی به لهستان عضو ناتو در نزدیکی این کشور لغو شد. مرز با اوکراین

داونینگ استریت گفت که “حرکات با زمان بندی در هر دو طرف” وجود داشت که منجر به لغو جلسه شد، اما گفت سوناک خواستار برگزاری آن بود. سخنگوی او گفت: «نخست وزیر بدیهی است که فکر می کند هنوز هم مهم است که این گفتگو با رئیس جمهور شی باشد.

این بدان معناست که یک نخست وزیر بریتانیا بیش از 18 ماه است که با رئیس جمهور چین تلفنی صحبت نکرده است و از اوایل سال 2018 ملاقات حضوری نداشته است. ترزا می در ژانویه 2018 برای یک دیدار تجاری سه روزه از چین بازدید کرد و بوریس جانسون صحبت کرد. به شی در طول همه گیری کووید در مارس 2021.

گفته می شود که سوناک شخصاً مشتاق برگزاری این دیدار بوده است. مقامات پیشنهاد کردند که این گفت وگوها اهداف گسترده ای برای یافتن مناطقی داشته است که در آن بریتانیا و چین می توانند پیشرفت کنند، از جمله در زمینه امنیت انرژی و بحران آب و هوا، و همچنین تشویق پکن برای ایفای نقش فعال تر در روسیه و اوکراین.

داونینگ استریت گفت که موج حملات موشکی روسیه به اوکراین در روز سه‌شنبه نشان‌دهنده «تحقیر روسیه نسبت به نظم بین‌المللی» بود. اما این سازمان گفت که حقایق در مورد آنچه که در مورد موشک در لهستان رخ داده است “هنوز در حال اثبات است”.

در عوض، سوناک و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در اواسط بعد از ظهر به وقت بریتانیا با زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین صحبت خواهند کرد. این امر پس از آن صورت می‌گیرد که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، گفت موشکی که در لهستان فرود آمد و دو نفر را کشت، بعید است به دلیل خط سیر آن از روسیه شلیک شده باشد.

دیدار پیشنهادی سوناک با شی، اعتراض گروهی از نمایندگان محافظه‌کار را برانگیخت که زنگ‌های خطر را در مورد اقدامات چین به صدا درآوردند – که بسیاری از آنها تحت تحریم‌های چین بودند – که برای نامگذاری رسمی “تهدید” فشار می‌آوردند.

از جمله کسانی که تحریم های چین علیه آنها اعمال شده است، وزیر امنیت سوناک، تام توگندات، وزیر علوم، نوس غنی، رهبر سابق محافظه کار، ایین دانکن اسمیت و رئیس کمیته منتخب امور خارجه، آلیسیا کرنز هستند.

دانکن اسمیت گفت که تغییر رویکرد «به سمت مماشات پیش می رود» و شی این روابط نزدیکی را نشانه ضعف می داند. من نگران هستم که نخست وزیر کنونی، هنگام ملاقات با شی جین پینگ، ضعیف تلقی شود، زیرا اکنون به نظر می رسد که ما به سمت مماشات با چین می رویم، که مانند دهه 1930 یک فاجعه است و همینطور خواهد بود. اکنون، “او گفت.

باب سیلی، نماینده حزب محافظه کار و عضو ائتلاف بین پارلمانی درباره چین، گفت: «البته ما باید با ملت‌ها، به‌ویژه آن‌هایی که ممکن است ارزش‌ها و ثبات ما را به چالش بکشند، صحبت کنیم، اما عادی‌سازی روابط در شرایطی که این گونه نیست، خطرناک است. طبیعی. ما باید یک گفتگوی صادقانه داشته باشیم.»

وزیر سابق تیم لافتون که تحت تحریم‌های چین نیز قرار دارد، گفت که سوناک باید برخورد با هفت نماینده مجلس را در راس برنامه‌های خود قرار دهد و افزود: «چین ممکن است تا متحد ما فاصله زیادی داشته باشد، اما کمک می‌کند. اگر آنها به عنوان دشمن غرب عمل کنند، هیچ کس نیست.»

سوناک در کلیپی که با ترودو فیلمبرداری شده است، گفت که هر دوی آنها «به ویژه از ادامه فعالیت وحشیانه روسیه در بمباران مردم اوکراین در زیرساخت های غیرنظامی خود ناراحت شده اند. ما اوایل امروز با وزیر خارجه اوکراین صحبت کردیم تا در این مورد ابراز همدردی کنیم و به حمایت از اوکراین ادامه دهیم.

نخست وزیر در ساعت 5 صبح به وقت بالی از خواب بیدار شد تا در جریان حادثه لهستان قرار گیرد و اندکی پس از آن با وزرای دفاع و امور خارجه خود و رئیس جمهور لهستان، آندریزی دودا، حوالی ساعت 7 بعدازظهر صحبت کرد.

سوناک همچنین دیداری دوجانبه با بایدن برگزار کرد که این اولین باری است که این دو به طور رسمی با یکدیگر ملاقات می کنند. شماره 10 گفت که به طور غیرمعمول، این دو در مورد توافق تجاری ایالات متحده و بریتانیا صحبت نکردند، اشاره ای دیگر به این که سوناک رویکرد کندتری را برای تجارت در پیش می گیرد و قبلاً اشاره کرده بود که می خواهد کار روی توافق تجاری با هند را به طور کامل بررسی کند.

بایدن و سوناک هر دو در مورد چالش های اقتصادی جهانی صحبت کردند و همچنین بایدن گفت که او مشتاق است پیشرفت در پروتکل ایرلند شمالی را ببیند. گفته می‌شود بایدن گفته است که معتقد است نخست‌وزیر نیز می‌خواهد هر چه زودتر با اتحادیه اروپا راه‌حلی را ببیند.

سوناک قرار است روز چهارشنبه با نخست وزیر هند، نارندرا مودی، و نخست وزیر استرالیا، آنتونی آلبانیز دیدار کند.

چین “تمام اقدامات لازم را انجام خواهد داد”: شی جین پینگ به تایوان هشدار داد – ویدئو

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

رئیس بانک مرکزی اروپا ادعا می کند که فروش صد به پیشنهاد «چند میلیاردی» نیاز دارد صد

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، ریچارد تامپسون فاش کرد که پیشنهادی …