موشک آرتمیس 1 ناسا، قدرتمندترین موشک تاریخ، به ماه منفجر شد | ناسا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دو طوفان، دو ماه و تعدادی اصلاحات فنی از زمان خنثی شدن تلاش‌های قبلی پرتاب، آرتمیس 1 ناسا، قدرتمندترین موشک فضایی تاریخ، سرانجام پس از بلند شدن از فلوریدا در اوایل روز چهارشنبه در مسیر ماه قرار گرفت.

این فضاپیما، متشکل از موشک قدرتمند سیستم پرتاب فضایی (SLS) و کپسول پیشگام اوریون، هنگام برخاستن از سکوی پرتاب کیپ کاناورال، آسمان شب را روشن کرد. سفر 25 روزه 1.3 متری به ماه و بازگشت، اولین ماموریت ناسا در اعماق فضا با قابلیت خدمه برای نیم قرن است.

هیچ فضانوردی در پرواز آزمایشی آرتمیس 1، سه مانکن و یک اسباب‌بازی نرم اسنوپی وجود ندارد که سطح تشعشعات را اندازه‌گیری می‌کند و سیستم‌ها و تجهیزات جدید حفظ حیات را آزمایش می‌کند که برای نسل بعدی پروازهای فضایی طولانی‌مدت انسان طراحی شده‌اند.

اما موفقیت در این ماموریت، که در 11 دسامبر در اقیانوس آرام به اوج می رسد، برای پروازهای آرتمیس 2 و 3 که در پی خواهد آمد بسیار مهم است. هر دو انسان را به ماه و از ماه می‌برند، در حالی که دومی برای سال 2025 برنامه‌ریزی شده بود اما انتظار می‌رود یک سال به عقب برگردد و اولین فرود خدمه ماه از زمان آپولو 17 در دسامبر 1972 باشد.

آرتمیس 3 نام یک زن را به تنها 12 ماهگرد در تاریخ اضافه می کند – همه مردان از پروازهای آپولو بین سال های 1969 و 1972. ماموریت بعدی آرتمیس، در اساطیر یونانی خواهر دوقلوی آپولو، اولین فرد رنگین پوست، آژانس فضایی می گوید

در حالی که مأموریت‌های آپولو اولین نگاه عملی بشر را به نزدیک‌ترین جرم آسمانی ما ارائه کردند، بسیار بیشتر از اکتشاف اولیه باعث بازگشت ناسا می‌شود.

“چرا ماه؟” بیل نلسون، مدیر ناسا، سال گذشته به آبان نیوز گفت. چون هدف مریخ است. کاری که ما می‌توانیم روی ماه انجام دهیم این است که یاد بگیریم چگونه در آن محیط متخاصم وجود داشته باشیم و زنده بمانیم و فقط سه یا چهار روز با زمین فاصله داشته باشیم تا به بیرون برویم و ماه‌ها و ماه‌ها با زمین فاصله داشته باشیم.

تمام هدف این است: ما به ماه برمی گردیم، یاد می گیریم چگونه در آنجا زندگی کنیم، زیستگاه ایجاد می کنیم.

ناسا می‌خواهد یک حضور طولانی‌مدت انسانی، از جمله ساخت یک کمپ پایه در ماه، به عنوان زمینه‌ای برای مأموریت‌های خدمه به مریخ تا اواسط دهه 2030 ایجاد کند. دید گسترده‌تر آن از ماه به مریخ شامل شرکای تجاری مانند SpaceX ایلان ماسک و موشک سنگین استارشیپ است که می‌تواند برای اولین پرواز آزمایشی مداری خود در ماه آینده آماده شود.

با این حال، ابتدا ناسا باید پس از یک وقفه 50 ساله ثابت کند که چالش فرستادن وسایل نقلیه به اعماق فضا و بازگرداندن ایمن آنها به زمین است.

پرتاب روز چهارشنبه به دنبال تلاش های شکست خورده در ماه اوت و سپتامبر انجام شد. پس از اینکه مهندسان متوجه مشکل خنک‌کننده موتور شدند، آن‌ها از بین رفتند، سپس نتوانستند آنچه را که به عنوان نشتی سوخت نامربوط گزارش شده بود برطرف کنند، اما بعداً به یک سنسور معیوب ردیابی شد.

امید ناسا برای تلاش در اوایل اکتبر زمانی که تهدید طوفان ایان، آژانس فضایی را مجبور کرد موشک غول پیکر 4.1 میلیارد دلاری را به آشیانه خود برگرداند، محدود شد.

آرتمیس در 4 نوامبر به سکوی پرتاب بازگشت و هفته گذشته از طریق تندبادهای 100 مایل در ساعت از طوفان نیکول در آنجا ماند. مدیران مأموریت پس از انجام تعمیرات «کوچک» در سیستم‌های الکتریکی، مجوز نهایی را برای راه‌اندازی دادند و تعیین یک نوار پاره‌شده از پوشش آب‌وهوای سیلیکونی، مانع نمایش نبود.

جیم فری، معاون ناسا برای توسعه سیستم‌های اکتشافی، گفت که بحث‌های قوی در مورد ادامه راه‌اندازی در روز چهارشنبه وجود داشته است.

او به خبرنگاران گفت: «حتی در نظرسنجی نهایی درباره «هی، بیایید مطمئن شویم که همه مسائل را درک کرده و درباره آن صحبت می کنیم» بحث شد.

می توانم به شما بگویم که تیم کاملاً این کار را انجام داد. گروهی که بیش از همه به این موشک اهمیت می دهد، گروهی است که این تصمیمات را می گیرد. من هرگز انتظار نداشتم، و هرگز نشنیده بودم، اعتماد به نفس بیش از حد یا ماهیت سوارکاری.»

اوریون بر فراز قدرتمندترین موشک ساخته شده با 8.8 میلیون پوند رانش پرتاب شد که 1.3 میلیون بیشتر از غول های Saturn V در دوران آپولو بود.

ناسا می گوید آرتمیس از هر فضاپیمایی که برای انسان ساخته شده است دورتر پرواز خواهد کرد. 280000 مایل (450000 کیلومتر) از زمین و 40000 مایل (64000 کیلومتر) فراتر از سمت دور ماه سفر خواهد کرد.

اوریون همچنین بیش از هر فضاپیمای انسانی بدون اتصال به ایستگاه فضایی در فضا می ماند و سریعتر و داغتر از همیشه به خانه باز می گردد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

من یک سرشناس هستم به مت هنکاک در معرض قرار گرفتن دیگر نمایندگان مجلس فقط می توانند رویای آن را ببینند | مت هنکاک

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک ماه در سیاست زمان …