در آریزونا، حرکت بعدی Kari Lake گروه‌های GOP را از هم جدا می‌کند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

فینیکس – شکست کری لیک در رقابت فرمانداری در آریزونا باعث ایجاد یک کشمکش پرمخاطره در حزب جمهوری خواه شده است، زیرا متحدان جناح راست خانم لیک او را تحت فشار قرار دادند تا در مقابل نتایج به شیوه ترامپ به چالش بکشد. رهبران – از جمله یک فرماندار سابق جمهوری خواه – از او خواستند که از دست دادن خود را بپذیرد و ادامه دهد.

حرکت بعدی خانم لیک می تواند نقطه عطفی برای حزب او و جناح راست افراطی منکران انتخابات باشد که باعث رشد سریع او در سال جاری شد. خانم لیک به عنوان آخرین نامزد برجسته در کلاسی از مروجین سرسخت تئوری‌های توطئه 2020 برای از دست دادن پیشنهاد خود ایستاده است، و بسیاری از پیروان او رقابت او را نوعی آخرین موضع برای یک جنبش شکست خورده می‌دانند.

اما اگر شکست خود را بپذیرد، این می‌تواند آخرین شواهدی باشد که نشان می‌دهد جمهوری‌خواهان نتایج میان‌دوره‌ای را می‌خوانند، به آینده سیاسی خود چشم دوخته‌اند و به توصیه‌های تشکیلاتی که به دنبال بازگشت عادی به انتخابات هستند، توجه می‌کنند.

روز سه‌شنبه، بلیک مسترز، جمهوری‌خواه که در انتخابات مجلس سنا در آریزونا شکست خورد، تماس گرفت تا به سناتور مارک کلی، رئیس جمهور فعلی دموکرات تبریک بگوید. آدام لاکسالت، نامزد جمهوری خواه سنا در نوادا، سه روز پس از اعلام رقابت برای رقیبش، سناتور کاترین کورتز ماستو، دموکرات، روز سه شنبه شکست خود را پذیرفت.

دریاچه کاری به نظر من مسابقه را باخته است. یان بروئر، فرماندار سابق، جمهوری خواه محافظه کار، در مصاحبه ای در روز سه شنبه گفت که هیچ راهی برای او وجود ندارد. “اگر در آن موقعیت بودم، احتمالا تسلیم می شدم. دموکراسی ما برای آنچه کشور و کشور ما برای آن مطرح است بسیار مهم است. ما به مردم رای می دهیم و به مردم رای می دهیم.»

دیگر جمهوری خواهان تشکیلاتی نیز روز سه شنبه با تبریک به کتی هابز، وزیر امور خارجه دموکرات، به دلیل پیروزی در این رقابت، سیگنال مشابهی ارسال کردند. فرماندار داگ دوسی، یک جمهوری خواه که مدت زمان محدودی دارد، صبح روز دوشنبه با خانم هابز تماس گرفت. خانم بروئر گفت که قصد دارد اواخر روز سه شنبه با او تماس بگیرد.

هنوز مشخص نیست که چالش حقوقی خانم لیک چگونه خواهد بود. مقامات انتخاباتی گفته اند که با وجود مشکلات پراکنده، هیچ مشکلی وجود ندارد که رای دهندگان را از شرکت در انتخابات در روز انتخابات باز دارد.

با این حال، خانم لیک هیچ نشانه ای مبنی بر آماده شدن برای واگذاری نشان نداده است. تنها سخنان عمومی او تاکنون این بوده است که بدون شواهد نشان دهد که رای آلوده شده است. او دوشنبه شب پس از اعلام مسابقه توسط آسوشیتدپرس در توییتی نوشت: «اهالی آریزونا وقتی BS را می بینند، آن را می شناسند.

به گفته دو نفر از افراد آشنا که به شرط فاش نشدن نامشان صحبت کردند، کمپین لیک همگام با دیگر کمپین های ایالتی جمهوری خواه برای آماده کردن یک مبارزه قانونی کار می کند. کمپین و متحدانش برای روزها در حال جمع آوری گواهی از رای دهندگان بوده اند که می تواند در دادگاه استفاده شود.

با توجه به اعلامیه کمپین ریاست جمهوری از سوی دونالد جی. ترامپ، مهمترین حامی خانم لیک، به نظر می رسید که او راضی بود که در روز سه شنبه – و مردم را حدس می زنند – حداقل یک روز دیگر راضی باشد. این مشاور که نخواست نامش فاش شود، گفت که خانم لیک در حال ارائه مشاوره از طیف وسیعی از سیاست های جمهوری خواه بود، اما همانطور که در کل مبارزات انتخاباتی خود انجام داده بود، در نهایت به وکیل خود عمل خواهد کرد، همانطور که در خانه در اسکاتسدیل انجام می داد. با دایره تنگ مشاورانش

خانم لیک، مجری سابق اخبار فونیکس که جمهوری خواهان در این فصل انتخابات او را به عنوان یک ستاره برجسته می دیدند، کمتر از یک درصد به خانم هابز باخت. به صورت آنلاین و در اتاق جنگ کمپین او در چند روز گذشته، آتش نشانان منکر انتخابات از خانم لیک خواسته اند تا با نتایج مبارزه کند.

استدلال آنها عمدتاً به مشکل چاپی مربوط می شود که جدول بندی تعداد زیادی برگه رای در شهرستان ماریکوپا در روز انتخابات را کند کرد و باعث سردرگمی در برخی از محل های رأی گیری شد. مقامات کانتی ماریکوپا، که بسیاری از آنها جمهوری‌خواه هستند، گفته‌اند که این موضوع هیچ‌کس را از فرصت رای دادن محروم نکرده است.

به نظر می رسد که آقای ترامپ از جمله کسانی است که خانم لیک را به جنگ می خواهند. به گفته یکی از آشنایان با این گفتگو، روز یکشنبه، او با او تماس گرفت و به دروغ گفت که دموکرات‌ها در تلاش هستند تا پیروزی او را مانند سال 2020 بدزدند. او در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «آنها انتخابات را از دریاچه کاری گرفتند.»

آقای ترامپ روز سه شنبه در حالی که آماده اعلام نامزدی خود برای ریاست جمهوری بود، در این مورد سکوت کرد.

دیگر متحدان خانم لیک که انتخابات را انکار می‌کردند – برخی که در تلاش‌ها برای براندازی شکست آقای ترامپ در سال 2020 شرکت داشتند – به طبل‌های خود ادامه دادند. استیو بنن، مجری رادیویی که به آقای ترامپ در مورد تلاش برای لغو نتایج انتخابات 2020 توصیه کرد و برای خانم لیک و دیگر جمهوری‌خواهان ارشد در آریزونا دست و پا زد و مهمانانش از مقامات انتخاباتی خواستند که نتایج را تأیید نکنند. ست کشل، تأثیرگذار انکار انتخاباتی جناح راست، در Truth Social، پلتفرم رسانه اجتماعی آقای ترامپ، گفت که خانم لیک، که به گفته او می‌شناسد، «هیچ لعنتی را نمی‌پذیرد» و مایکل تی فلین، آقای ترامپ. مشاور امنیت ملی برکنار شده ترامپ، خواستار شمارش دستی نتایج شد.

فلوید براون، موسس نشریه راست‌گرای وسترن ژورنال، در توییتی نوشت: «دیشب ساعت‌ها با تیم لیک برای ادامه جنگ برای آریزونا کار کردم». آقای براون عامل تبلیغات نژادپرستانه معروف ویلی هورتون در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری 1988 و تئوری های توطئه در دوران کلینتون و اوباما است. او به آرامی در شب نخواهد رفت. او قصد دارد بایستد و بجنگد.»

مقامات در شهرستان ماریکوپا که بیش از نیمی از رای دهندگان این ایالت را در خود جای داده است، گفتند که مشکلات مربوط به رای گیری در روز انتخابات بر دستگاه های جدول بندی آرا در حدود 70 مرکز از 223 مرکز رای دهی این شهرستان تاثیر گذاشته است. آنها چاپخانه‌هایی را مقصر می‌دانستند که به اندازه کافی تیره روی برگه‌ها علامت‌گذاری نمی‌کردند. با این حال، به رای دهندگانی که با مشکلاتی مواجه بودند، گفته شد که برگه های رای خود را در یک صندوق امن بیندازند تا بعداً جدول بندی شوند.

جمهوری خواهان در روز انتخابات مداخله کردند و به دنبال افزایش ساعات رای گیری بودند. درخواست آنها توسط قاضی تیموتی جی. رایان از دادگاه عالی شهرستان ماریکوپا رد شد و گفت که احزاب مدرکی مبنی بر محرومیت رای دهندگان از فرصت رای دادن ارائه نکرده اند. قاضی موافقت کرد که این پرونده باز بماند، اما روز سه شنبه، جمهوری خواهان این پرونده را متوقف کردند.

گروه‌های جمهوری‌خواه در حال جمع‌آوری داستان‌هایی از رای‌دهندگانی هستند که شاهد مشکلات فنی در صندوق‌های رای بودند، یک فرم آنلاین و آدرس ایمیل برای رای‌دهندگان ایجاد کردند تا حساب‌های خود را ارسال کنند. آقای براون و دیگران مرتبط با وسترن ژورنال نیز چنین داستان هایی را، اغلب در ویدئوهایی که در رسانه های اجتماعی پخش می شود، منتشر کرده اند.

سوگندنامه ها می توانند خوراکی برای دعاوی مبنی بر مشکل در انتخابات شوند.

در سال 2020، بسیاری از شکایت‌هایی که برای لغو انتخابات ریاست‌جمهوری از طرف آقای ترامپ تلاش می‌کردند – در آن مورد ناموفق – به جمع‌آوری گزارش‌های شاهد از محل‌های رای‌گیری متکی بودند که اتهامات مختلف بی‌اساس یا غیرقطعی را مطرح می‌کردند.

اما برخی از جمهوری خواهان تشکیلاتی خاطرنشان کردند که بحث در مورد یک مورد در زمانی که حزب به پیروزی های دیگری دست یافته بود دشوار است: کیمبرلی یی، خزانه دار ایالتی جمهوری خواه آریزونا، بیشترین آرا را در میان هر نامزدی در یک رقابت رقابتی به دست آورد. جمهوری خواهان نیز روز دوشنبه دو کرسی مجلس نمایندگان را به دست آوردند که آنها را به کنترل مجلس نزدیک تر کرد.

یکی دیگر از عواملی که بر تصمیم خانم لیک تأثیر می گذارد، رقابت برای دادستان کل است. نامزد جمهوری خواه، آبراهام حماده، با حدود 2000 رای از رقیب دموکرات خود، کریس مایز، عقب تر بود – در فاصله 0.5 درصدی که باعث بازشماری خودکار می شود. کمپین‌های جمهوری‌خواه همچنان بر روی یافتن و تماس با حامیانی کار می‌کردند که ممکن است پیش از شمارش آرای آن‌ها نیاز به «درمان» اشتباهات داشته باشند.

به گفته یکی از مشاوران کمپین، برخی از اعضای کمپین خانم لیک امیدوار بودند که این حاشیه کاهش یابد و مجبور به بازشماری شمارش شود.

نقطه عطف ایالات متحده آمریکا، گروهی که رهبران آن کمپین خانم لیک را تبلیغ می‌کنند، پیام‌های متناقضی درباره آنچه در آینده می‌آیند ارسال کرده است. در پادکست زنده خود در روز دوشنبه، چارلی کرک، رهبر گروه، از ابراز خوش بینی نسبت به شانس برنده شدن خانم لیک، از عملکرد بد او شوکه شد. مهمان او، وندی راجرز، یک قانونگذار ایالتی که پس از سخنرانی در یک گردهمایی ملی گرایان سفیدپوست توسط سنای ایالتی مورد انتقاد قرار گرفت، درونگرا به نظر می رسید: «حالا نمی دانیم که آیا در اتاق پژواک هستیم. من نمی دانم. من تازه شروع به دریافت دیدگاهی می کنم.»

کن بنسینگر و مگی هابرمن گزارش کمک کرد

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دادی ویر، ردیف دوم سابق اسکاتلند و شیرها، در سن 52 سالگی درگذشت | تیم اتحادیه راگبی اسکاتلند

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتحادیه راگبی اسکاتلند اعلام کرد، دادی …