بایدن می گوید که موشک لهستان “بعید” است که از روسیه شلیک شده باشد | جو بایدن

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جو بایدن گفته است موشکی که در لهستان فرود آمد و دو نفر را کشت، بعید است به دلیل خط سیر آن از روسیه شلیک شده باشد.

رئیس‌جمهور ایالات متحده در نشست گروه ۲۰ در بالی، اندونزی، پس از تشکیل جلسه اضطراری با رهبران غربی درباره انفجار در خاک ناتو که پتانسیل آن را دارد که جنگ در اوکراین را به بعد خطرناک‌تر تبدیل کند، صحبت می‌کرد.

بایدن در پاسخ به این سوال که آیا موشک از روسیه شلیک شده است یا خیر، گفت: «اطلاعات اولیه وجود دارد که آن را به چالش می کشد. من نمی خواهم این را بگویم تا زمانی که به طور کامل بررسی کنیم. اما در ذهن ها بعید است [sic] از مسیر خود که از روسیه شلیک شد.» وی افزود: اما خواهیم دید، خواهیم دید.

وزارت امور خارجه لهستان این موشک را یک موشک «ساخت روسیه» توصیف کرد، عبارتی که می‌تواند شامل موشک‌های زمین به هوای اس-300 در اختیار اوکراین باشد.

آندری دودا، رئیس جمهور لهستان، گفت که انتظار دارد کشورش برای نشست اضطراری اعضای ناتو در روز چهارشنبه فراخوان دهد و گفت که مشخص نیست موشکی را که بعدازظهر سه شنبه در روستای پرژوودوف چند مایلی دورتر از مرز اوکراین فرود آمد چه کسی پرتاب کرد. .

این اولین باری است که قلمرو یک کشور ناتو در طول جنگ نزدیک نه ماهه اوکراین مورد حمله قرار می‌گیرد و به دنبال حمله 100 موشکی شدید روسیه به اوکراین رخ می‌دهد که میلیون‌ها نفر برق را از دست دادند و تامین برق در کشور همسایه مولداوی نیز مختل شد. .

رئیس‌جمهور لهستان گفت که با جو بایدن، ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا و اولوف شولز، نخست‌وزیر آلمان صحبت کرده و به آنها گفته است که «به احتمال زیاد» لهستان درخواست نشست مشورتی ویژه ناتو را دارد.

این نشست بر اساس ماده 4 معاهده ناتو برگزار می شود که به همه متحدان اجازه می دهد در مواقعی که “یکپارچگی ارضی، استقلال سیاسی یا امنیت” هر یک از اعضا به خطر افتاده است برای گفتگو گرد هم جمع شوند.

پیش از این، کاخ سفید گفته بود که بایدن در جریان تماس خود با دودا از تحقیقات لهستان “حمایت کامل” کرد. رئیس‌جمهور ایالات متحده همچنین «تعهد آهنین ایالات متحده به ناتو» را تأیید کرد و از دو کشور خواست در تماس نزدیک خود باقی بمانند.

دولت لهستان گفت سفیر مسکو را برای توضیح احضار کرده است اما وزارت دفاع روسیه ورود موشک‌های این کشور به لهستان را تکذیب کرد و در بیانیه‌ای این گزارش‌ها را “تحریک عمدی” خواند.

هیچ حمله ای به اهدافی در نزدیکی مرز دولتی اوکراین و لهستان توسط موشک های روسی انجام نشده است. وزارت دفاع روسیه افزود: لاشه‌ای که رسانه‌های لهستانی از محل حادثه در روستای پرژوودوف منتشر کردند، هیچ ارتباطی با سلاح‌های روسی ندارد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ناظران توییتر در میان افزایش گزارش شده سخنان نفرت انگیز به اتوماسیون روی می آورند | توییتر

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، به گفته رئیس اعتماد و ایمنی …