“در واقع اشتباه کرده اند”: یان تورپ ممنوعیت شنای ترنس فینا را زیر سوال می برد | شنا کردن

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ایان تورپ، موفق‌ترین مرد المپیکی مرد استرالیا، به تصمیم هیئت حاکمه بین‌المللی شنا فینا مبنی بر ممنوعیت زنان ورزشکار تراجنسیتی از حضور در رقابت‌های زنان نخبه واکنش نشان داد.

این ورزشکار بزرگ شنا که پنج مدال طلا در بازی های المپیک سیدنی 2000 و آتن 2004 کسب کرد، گفت که رهبران این ورزش تصمیم اشتباهی گرفته اند.

او گفت: “این یک موضوع بسیار پیچیده است، من نمی توانم آن را انکار کنم، و من شخصا با موضعی که فینا در این مورد اتخاذ کرده است مخالف هستم.” من طرفدار انصاف در ورزش هستم، اما طرفدار برابری در ورزش هستم. و در این مثال، آنها در واقع اشتباه کرده اند.”

به دنبال طوفانی از جنجال ها، و کمپین آزار و اذیت یک شناگر که در مسابقات دانشگاهی آمریکا برنده شده بود، فینا زنان ترنسجندر را از شرکت در مسابقات زنان منع کرد مگر اینکه قبل از سن 12 سالگی تغییر جنسیت داده باشند.

دیگر نهادهای حاکم بین المللی به زودی از این کار پیروی کردند. لیگ بین المللی راگبی زنان ترنسجندر را از بازی در لیگ بین المللی راگبی زنان منع کرد، در حالی که قوانین گنجاندن جنسیت برای فوتبال، نت بال و دو و میدانی نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

حکم ماه ژوئن فینا مورد استقبال برخی از ستارگان المپیک استرالیا، از جمله برندگان مدال طلای توکیو، کیت کمپبل و امیلی سیبوهم قرار گرفت، که قبلاً در مورد “انصاف” و تفاوت های فیزیولوژیکی بین مردان و زنان ابراز نگرانی کرده بودند.

اما ثورپ گفت که برخی از این نگرانی‌ها بیش از حد است. از مجموع ورزشکارانی که در المپیک شرکت کرده اند، تنها دو نفر از زنان تراجنسیتی بودند. یکی از آنها – لورل هابارد وزنه‌بردار نیوزیلندی – در مسابقه خود در سال 2021 آخرین بار بود. دیگری – سوار BMX چلسی ولف از ایالات متحده آمریکا – جایگزینی بود که در مسابقه شرکت نکرد.

تورپ گفت: «بنابراین وقتی اعداد را انجام می‌دهید، کسی که روند سختی را پشت سر گذاشته و توانسته است به جنسیتی که خودش تعیین می‌کند تغییر کند، بسیار بعید است که بتواند مدال طلای المپیک را کسب کند.

قهرمان پنج دوره المپیک تصمیم فینا را یک “راه حل موقت” خواند که پیامدهایی را که می تواند بر جامعه متفاوت جنسیتی داشته باشد در نظر نگرفت.

وقتی نوبت به سطح نخبگان می‌رسد، باید گفت‌وگوی معقولانه‌ای وجود داشته باشد که شامل متخصصان غدد، روان‌شناسان، فیزیولوژیست‌ها می‌شود – هر کسی که واقعاً ممکن است در این زمینه نظر داشته باشد.»

تورپ گفت که او معتقد است نگرانی در مورد کودکان ترنس در ورزش “عجیب” است.
“اگر کسی در سن 10 سالگی از کسی که ترنس است شکایت کند، عجیب است. تقریباً می توانم به شما قول بدهم که کودک در مرحله بزرگسالی مسابقه نخواهد داد.»

ثورپ پس از تلاش برای بازگشت در سال 2012، عینک خود را برای همیشه آویزان کرد و بیشتر دوران بازنشستگی خود را صرف حمایت از گروه های LGBTQI کرده است. او در ماه فوریه از لایحه جدید تبعیض مذهبی استرالیا انتقاد کرد و آن را “تبعیض مورد تایید دولت” خواند.

او خواستار حمایت از جامعه تراجنسیتی شد که از آنها به عنوان “برخی از به حاشیه رانده ترین و محروم ترین افراد در این کشور” یاد کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

انتخاب کنندگان گرجستان در آخرین روز رای گیری سنای آمریکا به پای صندوق های رای می روند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، رای دهندگان ایالت جورجیا قرار است …