چرا بسیاری از افراد باهوش در مورد FTX اینقدر گنگ بودند؟ آیا آنها به طور جدی دقیقاً «حالت» سام بنکمن-فرید را دوست داشتند؟ | عروه مهدوی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

Do تا به حال این تصور را برای شما به وجود آورده است که کل اقتصاد یک طرح پیچیده است و هیچ کس مسئول واقعاً نمی داند که آنها چه می کنند؟ من اخیراً این احساس را زیاد دارم. فقط در چند هفته گذشته، ما با منظره ایلان ماسک که به طور چشمگیری توییتر را به زمین زده و انفجار وحشیانه FTX را پذیرفته ایم.

اگر درام FTX را دنبال نکرده‌اید، خلاصه‌ای سریع: در سال 2019 فردی به نام Sam Bankman-Fried یک صرافی ارزهای دیجیتال راه‌اندازی کرد که افرادی را که در مورد چنین چیزهایی هیجان زده می‌شوند واقعاً هیجان‌زده شدند. همه بازیگران بزرگ در سرمایه گذاری خطرپذیر، از جمله Sequoia Capital، که سرمایه گذاری های اولیه آن شامل اپل، گوگل و یوتیوب است، اساساً برای پرتاب پول به سمت بچه صف کشیده اند. SBF (همانطور که گاهی اوقات او را می شناسند) به طور معمول به عنوان “وارن بافت بعدی” توصیف می شد و پیش بینی می شد که “اولین تریلیونر جهان” باشد.

با این حال، به نظر می‌رسد که FTX کارهای بسیار مشکوکی انجام می‌دهد: یعنی انتقال مخفیانه وجوه مشتریان به Alameda Research، شرکتی که همچنین توسط Bankman-Fried اداره می‌شود و سپس آنها را در معاملات پرخطر قمار می‌کند. SBF به جای تبدیل شدن به اولین تریلیونر جهان، شاهد کاهش دارایی خالص خود از 16.2 میلیارد دلار به حدود 3 دلار بود. لری سامرز، وزیر خزانه داری سابق ایالات متحده، سقوط FTX را به رسوایی انرون تشبیه کرده و گفته است که از این گزارش ها، “بوی تقلب” در مورد آن وجود دارد.

SBF همه چیز را در سبک از دست داد، توجه داشته باشید: او در یک مجتمع مجلل در باهاما با نه نفر از کارمندان خود زندگی می کرد. طبق گزارش‌ها، «همه 10 نفر یا قبلاً در روابط عاشقانه با یکدیگر جفت شده‌اند».

اگر این واقعیت نبود که بسیاری از مردم عادی به دلیل ورشکستگی FTX ضرر می کنند، همه اینها بسیار سرگرم کننده خواهد بود – جشنواره مالی Fyre. برای مثال، طرح بازنشستگی معلمان انتاریو، 75 میلیون دلار در FTX سرمایه گذاری کرد. همچنین جالب این واقعیت است که بانک من ظاهراً هنگام خرید مبل دقت بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاران سرشناس سیلیکون ولی قبل از دادن میلیاردها دلار به یک بیست و چند ساله بدجنس انجام می‌دهد که دوست داشت روی کیسه‌های لوبیا چرت بزند.

چرا برخی از ظاهراً باهوش‌ترین ذهن‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر این همه پول به Bankman-Fried دادند و نظارت کمی داشتند؟ به نظر من دو دلیل اولین مورد این است که هیچ کس نفهمید که آن مرد در مورد چه چیزی صحبت می کند و به این نتیجه رسید که او یک نابغه است. ثانیا، آنها فقط حال و هوای او را دوست داشتند.

“من نمی دانم چگونه می دانم، فقط می دانم. آدام فیشر، روزنامه‌نگار تجاری، در نمایه‌ای درخشان از Bankman-Fried که در ماه سپتامبر در وب‌سایت Sequoia منتشر شد و اخیراً از آن جدا شد، نوشت SBF یک برنده است. همان هژیوگرافی 13000 کلمه‌ای همچنین نشان می‌دهد که چشم‌انداز بزرگ SBF برای FTX – توصیفی که باعث شد همه این افراد فاضل مالی جیب‌های خود را باز کنند – این بود که این مکانی خواهد بود که «شما می‌توانید با دلار بعدی خود هر کاری که می‌خواهید انجام دهید. شما می توانید بیت کوین بخرید … می توانید یک موز بخرید. به هر حال SBF این زمین شگفت انگیز را هنگام بازی League of Legends در جلسه ارائه داد.

آیا سکویا از اینکه SBF در حال بازی کردن بازی های ویدیویی در حالی که از آنها پول می خواست، اذیت شده بود؟ نه، آنها آن را دوست داشتند. طبق مشخصات فیشر، یکی از سرمایه‌گذاران گفت: «ما فوق‌العاده تحت تأثیر قرار گرفتیم. “این یکی از آن نوع جلساتی بود که موهای شما به هم ریخته است.”

من شما را نمی دانم، اما من در حال حاضر یکی از آن لحظاتی را دارم که می خواهم موهایم را پاره کنم. آیا می توانید تصور کنید زنی در یک جلسه بازی های ویدیویی انجام می دهد و سرمایه گذاران میلیاردها دلار به او می دهند؟ این هرگز اتفاق نمی افتد. سال گذشته، بنیان‌گذاران زن تنها 2 درصد از سرمایه خطرپذیر را در ایالات متحده تضمین کردند و من با شما شرط می‌بندم که هر چه دارم، این بنیانگذاران تا جایی که می‌توانید دست و پا بسته بودند. شرط می بندم که آنها یک میلیارد دلار دریافت نکردند زیرا مردم “فقط حال و هوای خود را دوست داشتند”.

به شما اجازه می دهم که الیزابت هولمز افراد مهم زیادی را به خاطر پول فریب داد، اما او حداقل برای جلساتش تلاش کمی کرد. شاید وقت آن رسیده است که از فتوش کردن بنیانگذاران فناوری دست برداریم و متوجه شویم که توانایی جمع آوری پول زیاد در واقع شما را نابغه نمی کند.

عروه مهدوی ستون نویس آبان نیوز است

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

هزینه های وام مسکن بلندمرتبه شاهد افزایش اجاره بها در سراسر بریتانیا است | نرخ بهره

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، این حکایت از دو بازار است: …