بیم آن می رود که موشک های سرگردان روسیه در لهستان فرود آمده باشند | لهستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بیم آن می رفت که موشک های سرگردان روسی روز سه شنبه وارد لهستان شده باشند، این اولین باری است که خاک ناتو در طول جنگ اوکراین مورد اصابت قرار می گیرد، زیرا کرملین حمله شدیدی را به اوکراین انجام داد و 7 میلیون خانه را بدون برق گذاشت.

دو نفر در یک انفجار در یک روستای شرقی لهستان کشته شدند و دولت ورشو را بر آن داشت تا یک جلسه اضطراری برگزار کند – در حالی که حمله 100 موشکی به اوکراین به قدری جدی بود که برق کشور سوم، مولداوی، نیز قطع شد.

انفجار در لهستان یک تراکتور را در روستای Przewodów در حدود 40 مایلی (65 کیلومتری) از مرز در روزی که شهر لویو در غرب اوکراین مورد اصابت قرار گرفت، نابود کرد.

پیوتر مولر، سخنگوی دولت لهستان، بدون اشاره به علت این نشست اضطراری، گفت: ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان، فوراً شورای وزیران امنیت ملی و دفاع این کشور را تشکیل داد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای ورود موشک های این کشور به لهستان را تکذیب کرد و این گزارش ها را “تحریک عمدی” خواند.

اظهارات رسانه‌ها و مقامات لهستانی درباره سقوط ادعایی موشک‌های «روسی» در منطقه پرژوودوف یک تحریک عمدی به منظور تشدید اوضاع است. هیچ حمله ای به اهدافی در نزدیکی مرز دولتی اوکراین و لهستان توسط موشک های روسی انجام نشد. لاشه‌ای که رسانه‌های لهستانی از محل حادثه در روستای پرژوودوف منتشر کرده‌اند هیچ ارتباطی با سلاح‌های روسی ندارد.

حمله عمدی به یکی از اعضای ناتو در تئوری می تواند منجر به استناد به ماده 5 ائتلاف شود که می گوید حمله به یکی از اعضای ائتلاف نظامی حمله علیه همه تلقی می شود. اما بعید است که پیمان ناتو در اثر یک حمله تصادفی ایجاد شود.

اوکراین هشدار داد که وضعیت انرژی این کشور در نتیجه حملات روسیه که به 15 سایت انرژی و همچنین ساختمان‌های مسکونی حمله کرد، “بحرانی” است، با گزارش‌ها حاکی از آن است که نیمی از کیف، 80 درصد لویو و بسیاری از مناطق دیگر بدون برق هستند.

ترافیک آب، گرمایش و اینترنت نیز مختل شد – در حالی که آژیرهای حمله هوایی به دلیل از دست دادن برق دیگر نمی توانستند کار کنند – در شدیدترین حمله موشکی که از زمان شروع کمپین بمباران پاییزی روسیه مشاهده شده است.

پیش از این، رئیس‌جمهور اوکراین که از طریق لینک ویدیویی به گروه ۲۰ خطاب می‌کرد، از رهبران این کشور خواسته بود که از اوکراین برای پایان دادن به جنگ بر اساس شرایط آن حمایت کنند – اولین مورد این است که نیروهای روسیه از تمام اوکراین، از جمله مناطقی که در سال ۲۰۱۴ اشغال کرده بود، خارج شوند.

رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی که پیش از این در بالی با پیشنهادهای صلح خود خطاب به رهبران جهان سخنرانی کرده بود، با انتشار یک پیام ویدئویی کوتاه به ابعاد این حمله اذعان کرد. او افزود: «ما داریم کار می‌کنیم، همه چیز را بازسازی می‌کنیم، زنده می‌مانیم».

زلنسکی: “ما از همه چیز عبور خواهیم کرد” – ویدئو

روسیه ماه گذشته هدف قرار دادن شبکه برق اوکراین را آغاز کرد و امواج اعتصابات بیش از 40 درصد از زیرساخت های انرژی این کشور را تحت تأثیر قرار داده است، زیرا این کشور به سمت زمستانی پیش می رود که دمای آن به 10- یا حتی -20 درجه سانتیگراد می رسد.

به نظر می‌رسد که این حملات عمداً برای اواسط نشست دو روزه G20 زمان‌بندی شده است – تلاشی عمدی از سوی ولادیمیر پوتین روسیه برای سرپیچی از اکثریت جامعه بین‌المللی که قصد انتشار بیانیه‌ای در محکومیت حمله کشورش به همسایه‌اش را داشت.

پیش‌نویس اعلامیه شامل این بود که «اکثر اعضا جنگ در اوکراین را به شدت محکوم کردند» و تأکید کرد که «این جنگ باعث رنج‌های عظیم انسانی و تشدید شکنندگی‌های موجود در اقتصاد جهانی می‌شود» – اگرچه ایالات متحده همچنان برای انتقاد شدیدتر فشار می‌آورد.

پوتین در اجلاس جی 20 حضور ندارد اما سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه کهنه کار وی، از آنچه «سیاسی شدن» این نشست نامید، شکایت کرد و قبل از خروج از نشست، غرب را به راه انداختن «جنگ ترکیبی» در اوکراین متهم کرد.

آندری یرماک، رئیس ستاد زلنسکی، گفت که حملات موشکی پاسخی مستقیم به سخنرانی رئیس جمهور بود. آیا کسی به طور جدی فکر می‌کند که کرملین واقعا خواهان صلح است؟ اطاعت می خواهد. اما در پایان روز، تروریست‌ها همیشه شکست می‌خورند.»

زلنسکی همچنین خواستار ایجاد یک دادگاه ویژه جنایات جنگی و جبران تمام خسارات ناشی از تهاجم شد.

ما اجازه نخواهیم داد روسیه منتظر بماند، نیروهای خود را افزایش دهد و سپس یک سری جدید از ترور و بی ثباتی جهانی را آغاز کند. مینسک 3 وجود نخواهد داشت که روسیه بلافاصله پس از توافق آن را نقض خواهد کرد.»

امواج موشکی متعددی روز سه شنبه علیه اوکراین شلیک شد. یوری ایگنات، سخنگوی نیروهای پدافند هوایی اوکراین، در ساعت 17:20 به وقت کیف گفت که بیش از 80 راکت پرتاب شده و 20 موشک هنوز در حال عبور هستند. این بیشتر از تعداد حملاتی بود که در 10 اکتبر انجام شد.

پس از حملات روسیه در شهر لویو در غرب اوکراین در روز سه شنبه، دود در افق بلند شد.
پس از حملات روسیه در شهر لویو در غرب اوکراین در روز سه شنبه، دود در افق بلند شد. عکس: یوری دیاچیشین/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

کیریلو تیموشنکو، معاون رئیس جمهور اوکراین گفت که وضعیت انرژی این کشور در سراسر کشور “بحرانی” است. حملات همچنین مناطق خارکف و پولتاوا، میکولایف، دنیپرو، ژیتومیر، خملنیتسکی، لویو، ولین، ریونه، چرکاسی، اودسا، کیروووحراد و چرنیهیو را مورد هدف قرار دادند.

«بیشترین بازدیدها در مرکز و شمال کشور ثبت شده است. تیموشنکو در تلگرام نوشت: وضعیت در پایتخت بسیار دشوار است، برنامه های ویژه ای برای تعطیلی اضطراری ارائه شده است. او از اوکراینی‌ها خواست که از انرژی در مصرف کم استفاده کنند.

به گفته ویتالی کلیچکو، شهردار این شهر، سه ساختمان مسکونی در کیف در میان قربانیان این حادثه بودند. او گفت که این ساختمان ها در منطقه پچرسک کیف، یک منطقه مسکونی در شمال اداره ریاست جمهوری است. کلیچکو گفت که پزشکان و نیروهای امدادی در حال رفتن به محل حادثه هستند – و جسد از یکی از ساختمان ها پیدا شده است.

وزیر زیرساخت مولداوی گفت که این کشور روز سه شنبه پس از قطع شدن خودکار یکی از خطوط برق کلیدی آن به عنوان یک اقدام ایمنی در نتیجه بمباران اوکراین، برای مدتی دچار «قطع شدید برق» شده است. آندری اسپینو گفت: «تجاوز روسیه به اوکراین مستقیماً بر کشور ما تأثیر می گذارد.

این اعتصاب دسته جمعی به دنبال عقب نشینی روسیه از خرسون و کرانه غربی رودخانه دنیپرو در هفته گذشته صورت گرفت که در آن حدود 20000 سرباز در یک عقب نشینی نسبتاً منظم از آنجا خارج شدند.

برخی در غرب نگرانند که جنگ در زمستان سخت تر شود. یکی از مقامات ارشد غربی هشدار داد که جنگ در اوکراین به احتمال زیاد به مرحله ای تبدیل می شود که در آن هیچ یک از طرفین قادر به دستیابی به یک پیشرفت نظامی نیستند.

ارزیابی غم انگیز – اگر درست ثابت شود – در نهایت به نفع روسیه خواهد بود، زیرا این کشور بخش وسیعی از خاک اوکراین را اشغال کرده است و در بحبوحه هشدارها درباره کمبود مهمات در هر دو طرف و آغاز قریب الوقوع زمستان صورت می گیرد.

اگر به طور کلی با ورود به سال 2023، تصویر بزرگی از خود به نمایش بگذاریم، همچنان منتظر پیشرفت هستیم. ما همچنان انتظار داریم که تا حد زیادی ثابت باشد، و ما هنوز هم انتظار داریم که هیچ یک از طرفین به طور خاص برنده یا ببازند، و واقعاً تا سال 2023 ادامه خواهد یافت.»

این مقام همچنین تاکید کرد که انجام هرگونه پیش بینی در مورد روند آینده جنگ، به ویژه به دلیل خلاقیت تهاجمی نیروهای اوکراینی، دشوار است. آنها افزودند: “اوکراینی ها همچنان ما را غافلگیر می کنند” و اشاره ای به موفقیت های پاییزی در نزدیکی خارکف و اخیراً در خرسون است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

‘مزدوران’: رهبر ایران معترضان ضد دولتی را محکوم کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، روز …