هائیتی نگران افزایش موارد وبا با رفع محاصره سوخت است

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پورت او پرینس، هائیتی — موارد وبا در هائیتی بسیار زیاد است و کارشناسان هشدار می دهند که اکنون که این کشور به دنبال پایان محاصره سوخت فلج کننده که دو ماه به طول انجامید، شلوغ شده است، وضعیت ممکن است بدتر شود.

دکتر ژانتی فیلس، سخنگوی وزارت بهداشت هائیتی، به آسوشیتدپرس گفت که مردم به خیابان‌ها بازگشته‌اند و احتمالاً در حال شیوع وبا هستند، زیرا دولت در تلاش برای یافتن تجهیزات نجات دهنده از جمله لوازم IV در میان بحث‌های جاری در مورد درخواست وبا است یا خیر. واکسن ها.

وی گفت: ما به منابع بیشتری نیاز داریم. افزایش موارد وبا در هائیتی ادامه دارد.

به گفته سازمان بهداشت پان آمریکن و دولت هائیتی، حداقل 161 نفر جان خود را از دست داده اند و بیش از 7600 نفر در بیمارستان بستری شده اند، اگرچه مقامات معتقدند که این ارقام در نتیجه گزارش نادرست بسیار بیشتر است. وبا توسط باکتری موجود در غذا یا آب آلوده ایجاد می شود که منجر به استفراغ و اسهال می شود. اگر به موقع درمان نشود، می تواند باعث کم آبی کشنده شود.

وخامت اوضاع باعث شد سازمان ملل روز سه شنبه اعلام کند که همراه با دولت هائیتی و دیگر شرکای خود به دنبال 146 میلیون دلار برای کمک به مبارزه با وبا هستند. به گفته PAHO و سازمان بهداشت جهانی، حداقل نیم میلیون نفر در هائیتی در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

اولریکا ریچاردسون، مقیم سازمان ملل و هماهنگ کننده امور بشردوستانه گفت: افزایش موارد در هفته های اخیر و گسترش سریع وبا در کشور نگران کننده است.

فیلس خاطرنشان کرد که موارد وبا احتمالاً در طول محاصره سوخت مهار شده است، زیرا پمپ بنزین ها بسته شده اند و بسیاری در کشور با بیش از 11 میلیون نفر در خانه مانده اند.

او گفت: «اکنون مردم بیشتر جابه‌جا می‌شوند. ممکن است شروع به گسترش کند.

استفانی مایرون، مدیر عملیات پزشکی پزشکان بدون مرز، با این موضوع موافقت کرد.

او گفت اگر افراد مبتلا به وبا شروع به سفر به مناطقی با بهداشت نامناسب و کمبود آب آشامیدنی کنند، احتمالاً تعداد مبتلایان افزایش خواهد یافت.

او گفت: “این یک کبریت است که می تواند آتش روشن کند.”

تعداد بیمارانی که به دنبال کمک در بیمارستان‌های پزشکان بدون مرز در پایتخت پورتو پرنس هستند در هفته‌های اخیر افزایش یافته است و تاکنون بیش از 6500 نفر بستری شده‌اند. الکساندر مارکو، مدیر ارتباطات میدانی هائیتی، گفت که تخت ها آنقدر سریع پر شد که گروه امداد مجبور شد دو هفته پیش پنجمین مرکز را باز کند.

در داخل آن مرکز جدید، یک صبح اخیر، مادران روی فرزندانشان شناور بودند. یکی حلقه‌های کابل‌های داخل وریدی اطراف نوزادش را مرتب کرد و دیگری گونه‌های کوچک دخترش را پمپ کرد تا دهان او را باز کند و به او یک مکمل خوراکی بدهد. در همان نزدیکی، بیماران بالغ در سکوت روی صندلی های پلاستیکی با سطل های سفید بزرگ بین پاهایشان نشسته بودند و سر خود را با بازو به یک طرف گرفته بودند. برخی برنج و لوبیا قرمز را از ظرف های کوچکی که بعداً پرستاران جمع آوری کردند، می خوردند.

مارکو خاطرنشان کرد که اگر مردم به موقع درمان شوند، می توانند از وبا جان سالم به در ببرند، اما کمبود سوخت اخیر و خشونت مداوم بین باندها که از زمان ترور رئیس جمهور جوونل موئیس در ژوئیه 2021 تشدید شده است، مانع از دسترسی مردم هائیتی به بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی شده است.

یک بحران امنیتی بزرگ وجود دارد. رالف ترنیر، افسر ارشد پزشکی در هائیتی برای سازمان غیرانتفاعی Partners in Health گفت: ما به شدت کمبود منابع داریم. این بیماری همه گیر به سرعت در حال گسترش است به طوری که واکسن ها واقعا ابزار مورد نیاز ما هستند.

سازمان بهداشت پان آمریکن به AP گفت که از دولت هائیتی در تهیه درخواست برای واکسن و همچنین برنامه ریزی و اجرای کمپین های واکسیناسیون حمایت می کند. اما مشخص نبود که آیا و چه زمانی ممکن است این اتفاق بیفتد.

در ماه اکتبر، سازمان بهداشت جهانی کمبود واکسن وبا در سراسر جهان را اعلام کرد که آن را مجبور به تعلیق استراتژی معمول دوز دوز “در زمان افزایش بی سابقه شیوع وبا در سراسر جهان” کرد. این آژانس گفت که حداقل 29 کشور در سال جاری موارد ابتلا به وبا را گزارش کرده اند، در حالی که در پنج سال گذشته به طور میانگین کمتر از 20 مورد بوده است.

مایرون گفت واکسن وبا می تواند ابزار مفیدی باشد، اما اشاره کرد که یک دوز واحد می تواند خطر ابتلا به فرد را تنها تا 40 درصد کاهش دهد.

او گفت: «واکسن به خودی خود، همه چیز نیست.

در بحبوحه کمبود واکسن در هائیتی، فقر کوبنده که به دلیل بحران اقتصادی مارپیچ و تورم دو رقمی بدتر شده است به گسترش وبا کمک می کند زیرا بسیاری از آنها قادر به دسترسی یا خرید آب آشامیدنی یا غذای غیر آلوده نیستند.

لاونا شلو، 30 ساله، پسر دو ساله خود را به دلیل وبا از دست داد، علیرغم اینکه همسایه مهربانی که آب آشامیدنی آورده بود تا کودک نوپا را پس از حملات شدید استفراغ و اسهال احیا کند.

با صدای آرامی گفت: “من در خانه چیزی ندارم.” من نمی توانستم برای بچه ها چیزی تهیه کنم.»

فرزند دیگر او که یک دختر 7 ماهه است همچنان در بیمارستان بستری است.

وبا مخصوصاً در شرایط شلوغ و غیربهداشتی به راحتی منتقل می شود. با توجه به اینکه شرکت‌هایی که آب آشامیدنی را تامین می‌کردند، مجبور به تعلیق فعالیت‌هایشان شدند، بهداشت بیشتر در طول محاصره سوخت بدتر شد.

اولین شیوع هائیتی در سال 2010 پس از اینکه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل این باکتری را از طریق رواناب فاضلاب از پایگاه خود وارد بزرگترین رودخانه کشور کردند، رخ داد. نزدیک به 10000 نفر جان باختند و هزاران نفر دیگر بیمار شدند.

تعداد موارد در نهایت کاهش یافت و سازمان بهداشت جهانی در حال آماده شدن برای اعلام عاری از وبا در هائیتی بود تا اینکه دولت در اوایل اکتبر اعلام کرد که حداقل سه نفر جان خود را از دست داده اند – اولین مرگ و میر گزارش شده در سه سال اخیر.

پاتریک جوزف 40 ساله در میان هزاران نفری بود که اخیراً پس از کم آبی شدید در بیمارستان بستری شدند.

او گفت: «نمی‌دانم از کجا به وبا مبتلا شده‌ام، اگر چه گمان می‌کند که از آبی است که از فروشنده‌ای می‌خرد که مدعی است درمان شده است. می ترسیدم که اگر پیش دکتر نروم بمیرم.

این حسی است که برای فروشنده خیابانی لوکنا فرانسوا، که به آب چاه متکی بود، آشنا بود زیرا مسدود شدن سوخت مانع از دسترسی او به آب آشامیدنی شد. این دختر 24 ساله در یک غروب اخیر چنان بیمار شد که با یکی از بستگانش تماس گرفت تا او را به بیمارستان منتقل کند.

او به یاد آورد که به آنها گفت: “من دارم می میرم.” “من خیلی ضعیف بودم.”

فیلس، با وزارت بهداشت هائیتی، گفت که چالش بزرگ دیگری که دولت با آن مواجه است این است که بسیاری از مردم باور ندارند که وبا وجود دارد و اقداماتی برای جلوگیری از بیمار شدن انجام نمی دهند.

او گفت: “پیشگیری، یک امر ضروری است.” مسئله فقط نوشیدن آب (پاک) نیست.»

———

کوتو از سن خوان، پورتوریکو گزارش داد. گیزلا سالومون، خبرنگار آسوشیتدپرس در میامی، مشارکت داشت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

انگلیس و ولز در حال حاضر کشورهای مسیحی اقلیت هستند، سرشماری نشان می دهد | سرشماری

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بر اساس سرشماری سال 2021، …