صدای سقوط ارزش فیسبوک چیست؟ Noisycharts اخبار را به نویز تبدیل می کند | بحران آب و هوا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

افزایش دی اکسید کربن جهانی چگونه به نظر می رسد؟ یا سقوط پوند؟ در مورد بارندگی رکوردشکنی سیدنی، یا ارزش سهام که پس از چرخش فیس بوک به واقعیت مجازی از بین رفت، چطور؟

در حالی که همه این موارد به طور مکرر نمودار شده اند، اکنون می توانیم آنها را به صدا نیز تبدیل کنیم.

معرفی نویزچارت ها

Noisycharts ابزار جدیدی است که توسط آبان نیوز استرالیا ساخته شده است تا به راحتی داده ها را به صدا تبدیل کند، همراه با آن یک انیمیشن نیز به همراه دارد.

در اینجا پنج مثال وجود دارد که ویژگی‌های قالب را با جزئیات بیشتر در مورد پروژه و موارد استفاده از آن در زیر نشان می‌دهد.

نمودار نویز اول کاهش میانگین دارایی خالص مارک زاکربرگ در هر سه ماهه را در چهار فصل گذشته نشان می دهد. این نمودار حالت نمونه‌گیر را نشان می‌دهد که می‌تواند برای نگاشت داده‌ها به ابزار واقعی و سایر نویزها استفاده شود – در این مورد، من در حالت “ترومبون غمگین” ساخته‌ام.

متا، شرکت مادر فیس بوک، پس از چرخش این شرکت به واقعیت مجازی، کاهش قابل توجهی در قیمت سهام خود داشته است، زیرا همچنین با فشار رقبا و شرایط بد بازار مواجه است. کمترین تن 36 میلیارد دلار و بالاترین آن 63 میلیارد دلار است.

میانگین دارایی خالص مارک زاکربرگ در هر سه ماهه

برای یک نسخه از نمودار با صداگذاری اینجا را کلیک کنید

در سال 2022، سیدنی، استرالیا بیشترین بارندگی را در هر سال ثبت کرده است. این نمودار پر سر و صدا، مجموع بارندگی در طول سال را به سطح آهنگ ترسیم می کند تا نشان دهد که چگونه رکورد شکسته شده است. کمترین تن در نمودار صفر، بالاترین آن 2364 میلی متر است و هر نت یک روز از 1 ژانویه تا 31 اکتبر 2022 است:

رکوردشکنی باران سیدنی

برای یک نسخه از نمودار با صداگذاری اینجا را کلیک کنید

حالت نمونه‌گیر برای نمودارهای جدید یا تطبیق صداها با محتوا مناسب است. در این نمودار پر سر و صدا، می‌توانید بشنوید که چگونه کاوودل نسبت به سایر نژادهای سگ برجسته شده است، با آهنگ پارس کردن با رتبه این نژاد سگ در محبوبیت در استرالیا. پایین ترین تون رتبه 20 است و بالاترین آن برای شماره یک است، با هر نت در سال از 2008 تا 2021:

سگ برتر: محبوبیت مالتی متقاطع v cavoodle در استرالیا

برای یک نسخه از نمودار با صداگذاری اینجا را کلیک کنید

علیرغم اینکه این ابزار برای ایجاد نمودارهای جدید بسیار مناسب است، اما در پوشش موضوعات جدی و قابل دسترس تر کردن آنها جایگاهی دارد. در اینجا، من ارزش پوند بریتانیا را به دلار آمریکا ترسیم کرده‌ام تا مردم بتوانند این افت چشمگیر را بشنوند زیرا پوند به پایین‌ترین مقدار از سال 1985 به دنبال بودجه کوچک Kwasi Kwarteng و Liz Truss سقوط کرد. این نمودار همچنین حالت “کاملا در دسترس” را نشان می دهد که در ادامه بیشتر توضیح داده شده است:

Noisychart: پوند در سپتامبر 2022 به پایین ترین حد خود رسید

و مثال آخر فوری ترین مسئله زمان ما را نشان می دهد – افزایش دی اکسید کربن که باعث گرمایش جهانی، همراه با سایر گازهای گلخانه ای می شود. این نمودار پر سر و صدا لحن متفاوتی را نسبت به دیگران نشان می دهد که باعث می شود آن را بسیار کمتر آرام بخشد. کمترین مقدار در نمودار 28 میلیون تن و بیشترین مقدار 37 میلیارد تن است. هر نت یک سال از 1800 تا 2021 است.

انتشار جهانی دی اکسید کربن از سال 1800

برای یک نسخه از نمودار با صداگذاری اینجا را کلیک کنید

چرا اینو درست کردم و برای چیه؟

به طور خلاصه، من می‌خواهم نمودارهایی را که در آبان نیوز استرالیا استفاده می‌کنیم قابل دسترس‌تر کنم و روزنامه‌نگاری داده‌ای خود را به مخاطبان جدید در پلتفرم‌های دیگر ارائه کنم.

مهمتر از همه، یکی از اهداف این است که روزنامه نگاری داده خود را برای افراد کم بینا در دسترس تر کنیم.

در طول همه‌گیری، ما یک رویکرد اولیه برای سونوگرافی داده‌ها را در تعدادی از نمودارهای کروناویروس خود آزمایش کردیم تا آنها را صدا کنیم – یعنی نقشه‌برداری داده‌ها در برابر فرکانس صوتی. این یک نمونه اولیه برای کاوش بود که به افرادی که از صفحه‌خوان‌ها استفاده می‌کردند اجازه می‌داد به جای خواندن توضیحات از متن جایگزین، نمودار را پخش کنند:

در حالی که نسخه اولیه عملکردی بود، به نظر نمی رسید خیلی خوب به نظر برسد و در واقع چندان قابل دسترسی نبود (برای مثال، دکمه پخش اساساً با یک صفحه‌خوان غیرممکن بود). با این حال، این مفهوم امیدوارکننده بود، و انیمیشن بسیار کوچکی که ما با آن ساختیم در ابتدا نشان داد که نمودار صوتی ممکن است برای مخاطبان وسیع‌تری نیز جالب باشد.

واضح بود که ما باید این مفهوم را اصلاح کنیم، و همچنین رویکردهای مختلفی را برای sonification داده‌ها آزمایش کنیم تا بهترین روش را برای نمایش انواع نمودارها و داده‌ها در صدا پیدا کنیم.

دلیل دیگری که من این ابزار را ساختم این است که به روزنامه نگاری داده ما مخاطبان بیشتری بدهم. نمایش داده‌ها در پادکست‌ها با استفاده از صدا نادر است (اما این اتفاق می‌افتد)، با ارائه‌کنندگان اغلب ترجیح می‌دهند یک نمودار را به جای ایجاد صدای لازم با ابزارهای صوتی داده موجود توصیف کنند. در ویدیو، نمودارها اغلب یا گرافیکی مسطح و بدون انیمیشن و صدا هستند، یا به ساعت ها (و گاهی روزها) کار با استفاده از نرم افزار تولید ویدیو برای متحرک سازی نیاز دارند. و در حالی که گزینه های عالی برای ساخت نمودارهای متحرک سریع وجود دارد، این نمودارها صدا ندارند.

ظهور پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مبتنی بر ویدیو نیز مورد توجه است. TikTok به طور انحصاری بر روی ویدیو متمرکز است و اینستاگرام اخیراً ترجیح داده است که ویدیو را بر سایر محتواها ترجیح دهد. به عنوان چنین تجسم داده ها در آنجا معمول نیست.

امیدوارم که کاهش موانع تولید نمودارهای متحرک قابل سفارشی سازی، قابل اشتراک گذاری، همراه با صدا، به دیده شدن کار ما به صورت گسترده تر و شفافیت بیشتر برای مخاطبان کمک کند.

این اولین ابزاری نیست که برای داده‌های صوتی ساخته شده است و حتی اولین ابزار مبتنی بر وب نیست که بر روی روزنامه‌نگاری داده تمرکز دارد. با این حال، Noisycharts چند تفاوت در رویکرد به پروژه های دیگر دارد:

  • خیلی سریع خروجی‌هایی تولید می‌کند که در ویدیو، رسانه‌های اجتماعی یا ضبط صدا قابل اشتراک‌گذاری است.

  • دارای یک حالت برای دسترسی داخلی است که از تبدیل متن به گفتار برای معرفی مقیاس ها و سری داده ها استفاده می کند. حالت‌های دیگری نیز دارد که در آن مقیاس‌ها در متن مقاله یا پست رسانه‌های اجتماعی نوشته می‌شود یا توسط یک مجری معرفی می‌شود.

  • از جنبه فنی، برای کار با D3.js، کتابخانه استاندارد صنعتی جاوا اسکریپت برای تجسم داده، ساخته شده است. این کار به عمد انجام می‌شود، زیرا بسیاری از محبوب‌ترین ابزارهای نمودارسازی از D3 استفاده می‌کنند، بنابراین من امیدوارم که این کار منجر به این شود که جنبه دسترسی پروژه در جاهای دیگر تکرار شود.

به طور کلی، من امیدوارم که نمودارهای پر سر و صدا به ما کمک کنند تا بهترین رویکرد را برای ویژگی‌های صوتی و نوشتاری به گفتار در بخش دسترسی پروژه پیدا کنیم، که سپس آن را در ابزار نمودار داخلی خود ادغام خواهیم کرد. همچنین به این معنی است که ما ابزار جدیدی برای تولید نمودارهای پویا و متحرک برای گزارش های ویدیویی، رسانه های اجتماعی و صوتی خواهیم داشت.

هنوز روزهای اولیه برای نویزچارت ها است، و من از هر گونه بازخوردی در مورد پروژه – به ویژه در مورد نقشه راه زیر قدردانی می کنم. می توانید با من در nick.evershed@aban.news.com تماس بگیرید.

چیزهایی که من دوست دارم در پروژه اتفاق بیفتد

  • برای کشف بهترین تنظیمات پیش‌فرض برای انواع نمودارها و گنجاندن آن در نمودارهای آبان نیوز استرالیا، با محققان و حامیان دسترسی شریک شوید.

  • ماژول sonification داده منبع باز را کاوش کنید و ارائه دهندگان نمودار مبتنی بر وب را تشویق کنید تا با استفاده از صدا برای دسترسی به کاوش کنند.

  • ویژگی‌ها و قالب‌ها را گسترش دهید، به عنوان مثال شامل نمودارهای پراکنده، نمودارهای میله‌ای عمودی با دسته‌ها، و پخش صوتی چندصدایی.

  • با نگاشت داده ها به متغیرهای دیگر، مانند سرعت، موقعیت استریو و سایر پارامترهای ترکیبی آزمایش کنید.

  • گزینه های بیشتری برای انیمیشن ایجاد کنید – مسابقات نمودار خطی، برچسب های متحرک، انتقال اختیاری، طرح های رنگی.

  • پادکست یا مجموعه ویدیویی را آزمایش کنید که از نمودارهای نویزدار برای برجسته کردن بهترین روزنامه‌نگاری داده ما در چندین پلتفرم استفاده می‌کند.

  • در صورت لزوم، اضافه کردن نمودارهای پر سر و صدا به گزارش های صوتی آبان نیوز را کاوش کنید (مثلاً نمودار تورم را به صوتی تبدیل کنید و آن را در پادکست خبری برای قسمتی درباره تورم پخش کنید).

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

‘مزدوران’: رهبر ایران معترضان ضد دولتی را محکوم کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، روز …