شیخی که جام جهانی را برای قطر تضمین کرد، پیوندهایی با انگلیس به دهه‌ها قبل دارد | قطر

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اچe این قدرت را دارد که تونی بلر را برای مذاکرات تجاری آخرشب به کلاریج احضار کند، به مهندسی سقوط معمر قذافی مستبد لیبی کمک کرد و تلاش موفق کشور کوچک بیابانی او برای میزبانی جام جهانی را هماهنگ کرد.

اما تا این سال، شیخ حمد بن جاسم بن جابر آل ثانی، نخست وزیر سابق قطر که به سرمایه گذار میلیاردر تبدیل شده بود، ممکن بود از چشم بسیاری از مردم دور بماند.

در ژوئن 2022، ادعا شد که شاهزاده ولز، پادشاه کنونی چارلز سوم، بین سال‌های 2011 تا 2015، 3 میلیون یورو در کیسه‌های مملو از پول نقد – کمک‌های مالی به موسسه خیریه‌اش، از مردی که با نام‌های HBJ و «مردی که خریده بود» دریافت کرده بود. لندن».

این گزارش که توسط ساندی تایمز منتشر شد، توجه یک مرد 63 ساله را جلب کرد که شبکه قابل توجهی از ارتباطات سیاسی و تجاری او شاهد فریبکاری و حفظ قدرت در میان آشفتگی های سیاسی است.

او نه تنها از کودتای بی‌خون 1995 علیه رژیمی که خدمت کرده بود جان سالم به در برد، بلکه در قلب سیاست داخلی و خارجی قطر باقی ماند، زیرا این امارت کوچک – که جمعیت شهروندی آن شبیه به کاونتری است – خود را به صحنه جهانی رساند.

پیوندهای او با بریتانیا به دهه ها قبل برمی گردد و بدون بحث و جدل نبوده است. ثانی در سال 1996 وزیر امور خارجه بود، زمانی که قطر یک قرارداد تسلیحاتی 500 میلیون پوندی با شرکت دفاعی بریتانیایی BAE Systems امضا کرد. بعداً مشخص شد که این معامله شامل انتقال 7 میلیون پوند به دو تراست جرسی است که متعلق به او بود.

بر اساس گزارش‌های آبزرور، زمانی که مقامات جرسی تحقیقاتی را در مورد این پرداخت‌ها آغاز کردند، دولت بریتانیا به آنها هشدار داد که عقب‌نشینی کنند یا خطر آسیب رساندن به روابط بریتانیا و قطر را تهدید کنند.

تانی در نهایت به طور داوطلبانه 6 میلیون پوند به مقامات جرسی پرداخت کرد، بدون اینکه هیچ اشتباهی را اعتراف کند. دولت بلر گزارش هایی مبنی بر اعمال فشار بر مقامات جرسی برای کنار گذاشتن پرونده را رد کرد.

بلر و ثانی به ایجاد روابط کاری نزدیک ادامه خواهند داد. بین سال های 2004 و 2009، دوره ای که طی آن ثانی از وزیر خارجه به نخست وزیری فارغ التحصیل شد، پایگاه هوایی العدید قطر به پایگاهی برای عملیات نظامی آمریکا و بریتانیا در عراق و افغانستان تبدیل شد.

پس از جانشینی بلر توسط گوردون براون در سال 2007، ثانی نقش مهمی در ثبات مالی بریتانیا نیز داشت. قطر در طول بحران مالی سال 2008، زمانی که ثانی نخست وزیر بود، در بارکلیز سرمایه گذاری کرد، و از هزینه کمک مالی به بانک صرفه جویی کرد، همانطور که با رویال بانک اسکاتلند، لویدز و بانک هالیفاکس اسکاتلند مجبور شد. ابزار سرمایه‌گذاری شخصی تانی، چلنجر، در بانک نیز سهم گرفت.

سه نفر از مدیران سابق بارکلیز بعداً متهم شدند که قراردادهای خدمات مشاوره ای جعلی را طراحی کرده اند تا در ازای این سرمایه گذاری، پرداختی به ارزش 322 میلیون پوند به قطر را پنهان کنند. آنها در فوریه 2020 بیگناه شناخته شدند و هیچ پیشنهادی مبنی بر تخلف ثانی یا قطر وجود نداشت. بارکلیز در حال حاضر علیه جریمه نظارتی بر سر این معامله شکایت می کند.

با در دست گرفتن ثانی با نفوذ جهانی، امارت به بازیگری محوری در تحولات سیاسی در خلیج فارس تبدیل شد.

قطر از تلاش‌ها برای سرنگونی قذافی حمایت کرد و از قیام‌های بهار عربی، از جمله از طریق شبکه خبری دولتی الجزیره، حمایت کرد.

ظاهراً ثانی همچنین پذیرفت که قطر در زمان نخست‌وزیری او «شاید» بدون اطلاع او از جبهه النصره، شاخه سوری القاعده، حمایت مالی کرده است.

قبل از ترک پست، او در سال 2012، زمانی که گروهی خسته از بانکداران و مدیران اجرایی بر سر ادغام پیشنهادی 50 میلیارد پوندی شرکت های معدنی گلنکور و اکس استراتا به بن بست رسیدند، دوباره به بلر پیوست.

نخست‌وزیر سابق بریتانیا برای کمک به معامله با تانی که سهام قطر در Xstrata را کنترل می‌کرد و خواستار بهبود شرایط معامله بود، برای کمک به مذاکره در هتل کلاریج در می‌فر دعوت شد.

بلر از بن بست خارج شد و بنا بر گزارش ها، با پرداخت هزینه مشاوره ای بالغ بر یک میلیون دلار از طرف های مذاکره کننده برای چند ساعت کار کنار رفت.

این حادثه مظهر چیزی بود که یکی از افرادی که با ثانی تجارت کرده بود، به عنوان اراده ای بی امان برای پیروزی توصیف کرد و از ارتباطات بی رقیب خود برای رسیدن به اهدافش استفاده کرد.

همچنین نشان داد که او می‌تواند از بالاترین مکان‌ها برای بهره‌برداری از ثروت عظیم گازی کشورش استفاده کند.

او نه تنها ریاست پیشنهاد بحث برانگیز قطر برای میزبانی جام جهانی 2022 را بر عهده داشت، بلکه مغز متفکر خرید دارایی های پرستیژی مانند هارودز، شارد و سهام شرکت های بلوچیپ مانند بورس لندن و مالک بریتیش ایرویز IAG بود.

اگرچه او در سال 2013 از سمت خود کناره گیری کرد، اما معاملات تجاری شخصی او به موازات روابط دولت قطر انجام شده است. او مجموعه‌ای ارزشمند از املاک و هتل‌های لندن را جمع‌آوری کرده است – برای مردی که بنا به گزارش‌ها دو همسر و 15 فرزند دارد مفید است. شبکه منافع تجاری بریتانیا از 67 خیابان بروک، آدرس میفر که زمانی خانه Bee Gees بود، اداره می شود.

گل سرسبد مجموعه او گروه هتل های مایبورن، از جمله کلاریج و کانات است که او با مشارکت امیر سابق حمد بن خلیفه آل ثانی، دوست و متحدش، مالک آن است. در سال 2021، او همچنین 200 میلیون پوند از سهام کاپریس هولدینگز ریچارد کرینگ را خریداری کرد که شامل رستوران های آیوی و سکسی فیش و باشگاه اعضای خصوصی آنابل است.

ملک مسکونی او در لندن شامل فوربس هاوس است، عمارتی که گفته می شود او در حال ساخت اولین خانه 300 میلیون پوندی پایتخت و یک آپارتمان تریپلکس در توسعه وان هاید پارک است که با مشارکت برادران کندی سرمایه گذاری کرده است. سوابق سازمان ثبت اسناد و املاک نشان می دهد که هر دو از طریق شرکت های فراساحلی مالکیت دارند.

منافع او در خارج از بریتانیا شامل سهام در دویچه بانک و منافع تجاری گسترده در قطر است. خلیفه به قول معروفی می گوید که زمانی که قطر را اداره می کرد، ثانی مالک آن بود.

گاهی اوقات مشخص نیست که آیا ثانی یک تاجر است، یک دیپلمات یا ترکیبی از این دو.

در سال 2014، او 80 درصد از سهام هریتیج اویل را خریداری کرد، علیرغم اینکه در سفارت قطر به عنوان “مشاور” معرفی شده بود.

در تئوری، دیپلمات ها از معاملات تجاری برای سود شخصی منع شده اند، اما وکلای او استدلال کردند که این خرید به منزله فعالیت تجاری مداوم نیست.

دو سال بعد، دادگاه عالی بریتانیا حکم داد که او نمی تواند در لندن به دلیل ادعاهایی مبنی بر اینکه ماموران از طرف او یک شهروند بریتانیایی را که ادعا می کرد زمینش در قطر به ناحق تصرف شده است، به دروغ زندانی و شکنجه کرده اند. ثانی به مصونیت دیپلماتیک استناد کرد اما همچنین این ادعاها را رد کرد. وکلای او گفتند: «ادعاهای بسیار جدی آقای العطیه، بدون استثنا، ترکیبی از تحریف، اغراق و جعل کلی است.

بر اساس افشای اسرار فراساحلی اسناد پاناما، ثانی در سال 2002 از یک شرکت پوسته برای قایق بادبانی 133 متری Al Mirqab استفاده کرد. این کشتی به ارزش 300 میلیون دلار گزارش شده است که دارای سکوی فرود هلیکوپتر، جکوزی، سینما، سالن بدنسازی و اسپا است.

در ماه مه 2015، او اثر پیکاسو Les Femmes d’Alger (نسخه O) را به قیمت 179.4 میلیون دلار با احتساب هزینه ها خرید و سپس قیمتی رکورد برای یک نقاشی در حراجی ثبت کرد.

آبان نیوز برای اظهار نظر به او مراجعه کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

والنسیا: پایتخت هوشمند اروپا میزبان کنفرانس Smart Destinations است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، آیا می دانستید که والنیکا پایتخت …