روسیه همزمان با دیدار رهبران گروه 20، حملات موشکی جدیدی را در سراسر اوکراین انجام داد | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

همزمان با نشست سران گروه 20 در بالی، روسیه حملات موشکی را در سراسر اوکراین انجام داده است.

مقامات اوکراین گفتند که این حمله برنامه ریزی شده دیگری است که به تاسیسات زیرساخت انرژی این کشور هدف گرفته شده است. کایریلو تیموشنکو، معاون رئیس‌جمهور ریاست‌جمهوری، در تلگرام نوشت که وضعیت انرژی در سراسر اوکراین در نتیجه «بحرانی» است.

تلویزیون عمومی اوکراین گزارش داد که این حملات کیف، منطقه کیف، شهر خارکف و همچنین مناطق پولتاوا، میکولایف، دنیپرو، ژیتومیر، خملنیتسکی، لویو، ولین، ریونه، چرکاسی، اودسا، کیروووهراد و چرنیهیو را هدف قرار داده است.

آندری یرماک، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین گفت که این حمله پاسخی به سخنرانی روز سه شنبه ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در نشست گروه 20 بود.

بنا بر گزارش ها، حملات به صورت موجی انجام شده است و موج سوم در حال حاضر به سمت اهدافی در سراسر اوکراین در راه است. این به دنبال عقب نشینی روسیه از خرسون و کرانه غربی رودخانه دنیپرو در هفته گذشته است.

«بیشترین بازدیدها در مرکز و شمال کشور ثبت شده است. تیموشنکو گفت: وضعیت در پایتخت بسیار دشوار است، برنامه های ویژه ای برای تعطیلی اضطراری ارائه شده است.

او افزود که شرکت دولتی انرژی اوکراین، Ukrenergo، مجبور شده است اقداماتی را برای ایجاد تعادل در شبکه ارائه کند و از اوکراینی ها خواسته است که «از برق به مقدار کم استفاده کنند و آن را حفظ کنند! تروریست ها شکست خواهند خورد.»

بر اساس گزارش ها، برق حداقل در نیمی از پایتخت کیف و همچنین بخش هایی از مناطق دنیپرو، اودسا، میکولایف و ژیتومیر قطع شده است.

به گفته ویتالی کلیچکو، شهردار این شهر، سه ساختمان مسکونی در پایتخت کیف مورد حمله قرار گرفت. او گفت که این ساختمان ها در منطقه پچرسک کیف، یک منطقه مسکونی در شمال اداره ریاست جمهوری است. کلیچکو گفت که پزشکان و نیروهای امدادی در حال حرکت به سمت صحنه هستند.

تیموشنکو ویدئویی از یک ساختمان آپارتمانی در حال سوختن در کیف منتشر کرد، در حالی که کلیچکو گفت که اولین جسد از یک بلوک آپارتمانی توسط نیروهای امدادی کیف که در یکی از صحنه‌ها مشغول به کار بودند، پیدا شده است.

در اجلاس سران گروه 20، زلنسکی از رهبران خواست تا از اوکراین برای پایان دادن به جنگ بر اساس شرایط آن حمایت کنند – اولین مورد این است که نیروهای روسیه از تمام اوکراین، از جمله مناطقی که در سال 2014 اشغال کرده بود، خارج شوند.

ما اجازه نخواهیم داد روسیه منتظر بماند، نیروهای خود را افزایش دهد و سپس یک سری جدید از ترور و بی ثباتی جهانی را آغاز کند. هیچ مینسک 3 وجود نخواهد داشت که روسیه بلافاصله پس از توافق آن را نقض خواهد کرد. گزارش‌های اخیر رسانه‌ها مدعی شده‌اند که متحدان اوکراین مایلند از یک جنگ طولانی اجتناب کنند و مذاکرات را به زودی آغاز کنند.

زلنسکی گفت: «من متقاعد شده‌ام که اکنون زمانی است که باید و می‌توان جنگ ویرانگر روسیه را متوقف کرد.

این حملات اندکی پس از آن صورت گرفت که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در اجلاس سران، کشورهای غربی را به تلاش برای سیاسی کردن بیانیه پایان اجلاس با انتشار پیش‌نویسی متهم کرد که در آن آمده بود: «اکثر اعضا جنگ در اوکراین را به شدت محکوم کردند و تاکید کردند. باعث رنج و عذاب انسانی عظیم می شود و شکنندگی های موجود در اقتصاد جهانی را تشدید می کند.»

سرگی کیسلیسا، نماینده دائم اوکراین در سازمان ملل، این حملات را اینگونه توصیف کرد که روسیه «تف در صورت» شرکت کنندگان در اجلاس G20 را انجام داد.

یرماک در تلگرام، رهبری روسیه را «بزدلی» خطاب کرد که تنها میزان غرامتی را که شهروندان اوکراینی پرداخت می‌کنند افزایش می‌دهند.

وی افزود که روسیه “در جنگ پیروز نخواهد شد، ما همه چیز را بازسازی خواهیم کرد” و گفت که وضعیت در سراسر اوکراین در نتیجه “بحرانی” است.

هفته گذشته در سراسر اوکراین نسبتاً آرام بود. از اوایل اکتبر، روسیه حملات گسترده ای را به صورت هفتگی آغاز کرده است که عمدتا زیرساخت های انرژی اوکراین را هدف قرار داده است.

وادیم اسکیبیتسکی، رئیس اطلاعات نظامی اوکراین، روز پنجشنبه در مصاحبه ای گفت که منابع روسیه پس از ماه ها جنگ تمام شده و این کشور در حال جمع آوری منابع خود است. تاکتیک آنها این است که سلاح های خود را ذخیره کنند، اهداف را انتخاب کنند و سپس یک حمله جمعی انجام دهند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …