لولا پس از پرواز با هواپیمای شخصی میلیونر به سمت Cop27 با واکنش شدید روبرو می شود | لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس جمهور منتخب برزیل پس از پرواز به اجلاس زیست محیطی Cop27 با یک جت شخصی که متعلق به یک تاجر میلیونر بود، با واکنش شدید در خانه مواجه شد.

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا در 30 اکتبر انتخاب شد و قول داده است که بسیاری از آسیب های زیست محیطی را که توسط رئیس جمهور مستعفی راست افراطی، ژایر بولسونارو وارد شده، خنثی کند.

در زمان بولسونارو، جنگل‌زدایی آمازون پس از نابودی سازمان‌های حفاظتی و تشویق جنگل‌بانان، کاوشگران و دامداران به جنگل‌های بارانی برای بهره‌برداری از منابع طبیعی فراوان به بالاترین حد خود در 15 سال اخیر رسید.

اما تصمیم لولا برای پرواز به مصر با هواپیمای گلف استریم G600 متعلق به یک غول صنعت بهداشت مورد انتقاد مخالفان و موافقان قرار گرفت.

«اگر او واقعاً در سفر است [a] یکی از وزیران سابق گفت: جت خصوصی اشتباهی است که او باید از آن اجتناب می کرد. کارهایی وجود دارد که شما نمی توانید به عنوان رئیس جمهور انجام دهید، حتی قبل از اینکه سوگند یاد کنید.

سخنگوی لولا گفت که در مورد این موضوع اظهار نظر نخواهد کرد اما معاون رئیس جمهور منتخب وی گفت که صاحب هواپیما، خوزه سریپیری جونیور، به جای اینکه هواپیما را به او قرض دهد، لولا را به مصر همراهی می کند.

هماهنگ کننده انتقال لولا استدلال کرد که او هیچ جرمی مرتکب نشده است.

ولینگتون دیاس در برنامه مصاحبه Roda Viva گفت: “لولا هنوز رئیس جمهور جمهوری نیست، او از هواپیماهای دولتی استفاده نمی کند.” بنابراین هیچ قانونی وجود ندارد که او را از بلند شدن باز دارد.»

دیاس خاطرنشان کرد که لولا نمی تواند با خطوط هوایی تجاری سفر کند، زیرا احتمال زیادی وجود دارد که او توسط رادیکال های راست افراطی مورد آزار و اذیت یا حمله قرار گیرد، که برخی از آنها آشکارا آرزوی مرگ او را دارند.

اما این جنجال که تنها دو هفته پس از شکست لولا بولسونارو در سخت‌ترین دور دوم انتخابات از زمان کنار گذاشتن قدرت توسط دیکتاتورهای نظامی برزیل در سال 1985 رخ داد، گواه این بود که او از ماه عسل کم یا اصلاً لذت نخواهد برد.

لولا تا 1 ژانویه قدرت را به دست نگرفت، اما هفته گذشته ارزش واقعی برزیل در برابر دلار از دست رفت و بازار سهام بزرگترین سقوط یک روزه خود را در تقریباً یک سال گذشته پس از سخنرانی او که گفت برای فقرا حکومت خواهد کرد، داشت، نه مالی. بازارها

هر دو روز بعد ارزش زیادی را به دست آوردند، اما این یک هشدار جدی بود که رهبر چپ فضای کمی برای مانور خواهد داشت، به خصوص با وجود نیروهای قوی بولسونارو در کنگره و حامیان تندرو که هنوز در خیابان ها نتیجه انتخابات را انکار می کنند.

لولا بین سال‌های 2003 تا 2011 رئیس‌جمهور بود و جای خود را به دیلما روسف همکار حزب کارگران داد. روسف استیضاح شد و یک رسوایی فساد حزب را فرا گرفت که منجر به زندانی شدن لولا در سال 2018 شد.

او تقریباً دو سال بعد آزاد شد و اتهامات به دلیل فنی لغو شد، اما بسیاری از رای دهندگان هرگز او را نبخشیدند.

پس از اینکه صاحب جت خصوصی به نام Seripieri Junior، بنیانگذار Qualicorp، یکی از شناخته‌شده‌ترین برنامه‌های بهداشتی خصوصی برزیل، نامیده شد، خشم ناشی از سفر او به مصر بر حس پیش‌بینی افزوده شد.

سریپیرو در سال 1997 شرکت Qualicorp را تأسیس کرد اما در سال 2019 شرکت را ترک کرد و اکنون یک برنامه بهداشتی دیگر به نام Qsaúde را اجرا می کند. او در سال 2020 به عنوان بخشی از تحقیقات در مورد تأمین مالی غیرقانونی مبارزات انتخاباتی برای مدت کوتاهی دستگیر شد.

او همچنین یکی از حامیان اولیه نامزدی لولا برای ریاست جمهوری بود و با دیگر رهبران تجاری که تمایلی به ملاقات با رقیب چپ‌گرا نشان نداده بودند، شام می‌فرستاد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دیگر خجالتی دی: لباسی که دیانا واقعی را به جهانیان نشان داد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، تصور اینکه چنین لباس پر جنب …