گذرگاه های ماهی به توایت شاد در خطر انقراض فرصتی برای شنا کردن در رودخانه سورن و تخم ریزی می دهد | ماهی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

برای نزدیک به دو قرن، یکی از کمیاب ترین ماهی های بریتانیا توسط سرریزهای بزرگ از محل تخمگذاری خود بسته شده است.

اما توایت شاد در حال انقراض اکنون به زیستگاه تاریخی تخم ریزی خود در رودخانه سورن بازگشته است، به لطف چهار گذرگاه ماهی جدید که ماهی مهاجر را قادر می سازد تا با سرریزها مذاکره کند و برای تخم گذاری به بالای رودخانه شنا کند.

بازگشت twaite shad (آلوسا فریبنده است) زمانی تایید شد که دانشمندان DNA سایه ای را در نمونه های آب رودخانه بالای هر چهار گذرگاه ماهی شناسایی کردند. اینها 158 مایل از زیستگاه Severn را دوباره به هم متصل می کنند و گذرگاه امن تری را برای سایر ماهیان مهاجر در حال کاهش از جمله ماهی آزاد، مارماهی و لمپری فراهم می کنند.

چارلز کراندول، کارشناس ارشد فنی شیلات در آژانس محیط زیست، گفت: «این هیجان انگیز است که بدانیم گذرگاه‌های ماهی کار می‌کنند و شید در حال کشف مجدد زیستگاه کلیدی از دست رفته آنها برای مدت طولانی است – 35 نسل برای این ماهی‌ها». در طول سال‌های آینده، ما مشتاقانه منتظریم تا شاهد رشد نسبت فزاینده‌ای از ساقه‌ها در بالاترین سطح رودخانه و بهبود جمعیت باشیم.»

یک توایت شاد
یک توایت شاد. صدها هزار ماهی در طول مهاجرت سالانه خود به سمت محل تخم ریزی خود در قسمت بالایی رودخانه از رودخانه سورن شنا می کنند. عکس: Canal & River Trust/PA

شاد نوعی شاه ماهی است که هر ساله برای تخم ریزی از دریا به آب شیرین مهاجرت می کند. ماهی‌های نقره‌ای تنها از چهار رودخانه بریتانیایی برای تخم‌ریزی استفاده می‌کنند و از نظر تاریخی، Severn مهم‌ترین آنها بود، با صدها هزار ماهی که در طول مهاجرت سالیانه خود به سمت مکان‌های تخم‌ریزی خود در قسمت بالایی رودخانه به سمت سورن شنا می‌کردند.

مسیر آنها در دهه 1840 توسط ساخت سرریزهای بزرگ برای ناوبری مسدود شد – یک مانع رایج برای ماهی های مهاجر، با تنها 1٪ از رودخانه های انگلستان، اسکاتلند و ولز بدون موانع مصنوعی. به طور متوسط ​​در بریتانیا در هر 1.5 کیلومتر رودخانه حداقل یک مانع مصنوعی وجود دارد.

پروژه بازسازی سورن، به رهبری Canal & River Trust با مشارکت Severn Rivers Trust و سازمان‌های دولتی، چهار سال را صرف ساخت گذرگاه ماهی کرد تا گونه‌های مهاجری مانند shad بتوانند در اطراف سرریزها شنا کنند. مجوز نهایی امسال با حمایت مالی صندوق ملی لاتاری میراث و برنامه LIFE اتحادیه اروپا تکمیل شد.

تابستان امسال، طیف وسیعی از تکنیک‌های نظارتی به کار گرفته شد تا ببینند آیا این گذرگاه‌ها می‌توانند به سایه‌ها در رسیدن به مناطق تخم‌ریزی اجدادی خود کمک کنند.

دوربین‌ها از پنجره زیر آب در گذرگاه ماهی جدید ساخته شده در ووستر فیلم‌برداری می‌کردند، در حالی که 100 سایه با برچسب‌های کوچک نصب شده بود که پینگ‌های صوتی را به گیرنده‌های صوتی در امتداد رودخانه می‌فرستاد. فیلم نشان داد که 725 shad تا اواسط تابستان با موفقیت از گذرگاه ماهی در Worcester در کنار بیش از 940 لمپر دریایی استفاده کرده است، در حالی که گیرنده های صوتی در رودخانه برخی از 100 ماهی برچسب خورده را که به سمت بالادست به عنوان Lincomb Weir، مکان چهارم سفر می کردند، انتخاب کردند. و آخرین گذرگاه ماهی در نزدیکی استورپورت، شمال ووسسترشر.

“این سایه ثابت از سه گذرگاه ماهی اول استفاده می کرد – خبر عالی برای اولین مهاجرت آنها از طریق زیستگاه جدید – اما آیا سرمایه گذاری بیشتری انجام داد؟” لورنا پدرسن از Canal & River Trust گفت.

او گفت: «در کنار برنامه برچسب‌گذاری، داوطلبان ما نمونه‌هایی از آب برای آنالیز DNA محیطی گرفتند – تکنیکی پیشرفته برای پایش زیستی گونه‌های کمیاب و دشوار. نمونه‌های گرفته‌شده در استورپورت حاوی دی‌ان‌ای سایه بودند، که ثابت می‌کرد shad با موفقیت در هر چهار گذرگاه ماهی جدید پیمایش کرده است و این فرصت را داشته است تا برای اولین بار پس از دو قرن زیستگاه‌های تخم‌ریزی را کشف کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

رحیم استرلینگ برای تصمیم گیری در مورد بازگشت به جام جهانی انگلیس زمان بیشتری می گذارد | رحیم استرلینگ

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، رحیم استرلینگ پس از دزدی از …