مطالعه هشدار می دهد که کاهش تعداد اسپرم در سراسر جهان در حال افزایش است و آینده بشر را تهدید می کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که تعداد اسپرم‌ها در سراسر جهان در طول پنج دهه گذشته به نصف کاهش یافته است و سرعت کاهش از آغاز قرن اخیر بیش از دو برابر شده است.

تیم بین‌المللی پشت آن می‌گوید این داده‌ها هشداردهنده است و به یک بحران باروری اشاره می‌کند که بقای بشریت را تهدید می‌کند.

متاآنالیز آنها 223 مطالعه را بر اساس نمونه های اسپرم از بیش از 57000 مرد در 53 کشور بررسی کرد.

این برای اولین بار نشان می دهد که مردان در آمریکای لاتین، آسیا و آفریقا کاهش مشابهی در تعداد و غلظت کل اسپرم دارند که قبلا در اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا مشاهده شده بود.

نویسندگان هشدار می دهند که میانگین تعداد اسپرم اکنون به طور خطرناکی نزدیک به آستانه ای که لقاح را دشوارتر می کند، کاهش یافته است، به این معنی که زوج ها در سراسر جهان ممکن است با مشکلاتی برای بچه دار شدن بدون کمک پزشکی مواجه شوند.

این یافته ها روز سه شنبه در مجله منتشر شد به روز رسانی تولید مثل انسانپروفسور هاگای لوین، نویسنده اصلی این مطالعه از دانشکده بهداشت عمومی Hadassah Braun دانشگاه عبری اورشلیم، گفت که به عنوان یک قناری در معدن زغال سنگ عمل می کند.

وی در بیانیه ای گفت: «ما یک مشکل جدی در دست داریم که اگر برطرف نشود، می تواند بقای بشر را تهدید کند.

کاهش 50 درصدی تعداد اسپرم

به عنوان بخشی از یک تیم نیز شامل پروفسور شانا سوان در دانشکده پزشکی ایکان در نیویورک، همراه با محققانی در دانمارک، برزیل، اسپانیا، اسرائیل و ایالات متحده آمریکا، لوین روند تعداد اسپرم را در مناطقی که قبلاً بررسی نشده بود مورد مطالعه قرار دادند.

همین تیم قبلاً در سال 2017 کاهش هشدار دهنده ای در تعداد اسپرم در سراسر جهان غرب گزارش کرده بود.

در این مطالعه اخیر، آنها دریافتند که میانگین تعداد اسپرم در سراسر جهان در طول پنج دهه گذشته بیش از 50 درصد کاهش یافته است.

داده های بین سال های 1973 تا 2018 نشان داد که تعداد اسپرم ها به طور متوسط ​​1.2 درصد در سال کاهش یافته است. داده های پس از سال 2000 کاهش بیش از 2.6 درصد در سال را نشان می دهد.

“این فقط غیر قابل باور است. من خودم نمی توانستم آن را باور کنم.» لوین به یورونیوز گفت.

به گفته لوین، این واقعیت که این یافته‌ها در سایر نقاط جهان تأیید شد، نشان‌دهنده یک بحران جهانی است که می‌توان آن را با تغییرات آب و هوایی مقایسه کرد.

وی افزود: «همانطور که در تغییر اقلیم، تأثیر آن در مکان‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد، اما به طور کلی این پدیده جهانی است و باید با آن برخورد کرد».

«به نظر می رسد یک بیماری همه گیر باشد. همه جا هست و برخی از علل ممکن است برای مدت بسیار طولانی با ما باقی بماند.

کاهش احتمال لقاح

محققان می گویند در حالی که تعداد اسپرم ها “نمایشی ناقص برای باروری” است، اما ارتباط نزدیکی با شانس باروری دارد.

آنها توضیح می‌دهند که بالاتر از آستانه 40 تا 50 میلیون در میلی‌لیتر، تعداد اسپرم‌های بالاتر لزوماً به معنی احتمال بالاتر بارداری نیست.

از سوی دیگر، در زیر این آستانه، با کاهش تعداد اسپرم، احتمال لقاح به سرعت کاهش می یابد.

نویسندگان این مطالعه می‌نویسند: «در سطح جمعیت، کاهش میانگین تعداد اسپرم از 104 به 49 میلیون در میلی‌لیتر که در اینجا گزارش می‌کنیم، حاکی از افزایش قابل‌توجه در نسبت مردانی است که زمان تأخیر در بارداری دارند».

در حالی که تحقیقات آنها دلایل این کاهش تعداد اسپرم را بررسی نکرده است، نویسندگان می گویند که منعکس کننده یک بحران جهانی مرتبط با محیط و سبک زندگی مدرن ما است و آنها به نقش مختل کننده مواد شیمیایی روی سیستم هورمونی و تناسلی ما

آنها می افزایند که تعداد اسپرم ها نیز شاخصی از سلامت مردان است که سطوح پایین آن با افزایش خطر ابتلا به بیماری های مزمن، سرطان بیضه و کاهش طول عمر مرتبط است.

نقطه اوج برای بشریت؟

این یافته ها در روز جمعیت جهان منتشر شد از مرز 8 میلیارد گذشت، فشار بیشتری بر منابع طبیعی محدود سیاره وارد می کند.

لوین به یورونیوز نکست گفت: «از نظر فلسفی، شاید کاهش تعداد اسپرم و ناباروری به نحوی راهی برای برقراری تعادل بین آنچه در حال وقوع است باشد.

اما، می دانید، این فقط یک فکر است. این یک تفکر علمی نیست.»

او گفت این یافته ها باید برای همه نگران کننده باشد – صرف نظر از نظرات آنها در مورد تعداد انسان هایی که سیاره زمین در حال حاضر نیاز دارد.

«تعداد اسپرم معیار بسیار خوبی برای سلامت جهانی و آینده ما است. و صرف نظر از تعداد افرادی که فکر می‌کنید ما روی زمین به آن‌ها نیاز داریم، نمی‌خواهید به جای انتخاب‌های خودمان، آن را با رویدادهای خطرناک تعیین کنیم.

وی افزود: «من فکر می‌کنم ما باید آن را با دقت در سطح جهانی، در سطح جمعیت، در سطح کشور محلی و همچنین در سطح شخصی نظارت کنیم. مقررات بهتر

“گاهی اوقات یک نقطه اوج وجود دارد و سیستم به یکباره فرو می ریزد. این بدان معناست که چیزی در سیستم‌های بوم‌شناختی، سیستم‌های تولیدمثلی ما در حال رخ دادن است – و در برخی مواقع، خیلی زیاد است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

سارایوو آلوده ترین شهر جهان را رتبه بندی کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، بر اساس آمار شرکت فناوری کیفیت …