ریشی سوناک چین را «چالش سیستمی» به نشانه موضع نرم تر بریتانیا می خواند | سیاست خارجی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ریشی سوناک از طبقه بندی مجدد چین به عنوان یک “تهدید” عقب نشینی کرد و گفت که علیرغم فشارهای هماهنگ نمایندگان محافظه کار، این کشور را یک “چالش سیستمی” می بیند.

اظهارات نخست وزیر احتمالاً باعث خشم گروه بزرگی از شکاکان چین در پشتوانه محافظه‌کاران، از جمله رهبر سابق آیین دانکن اسمیت و دیگرانی مانند آلیسیا کرنز، که ریاست کمیته منتخب امور خارجه را بر عهده دارد، خواهد بود.

سلف سوناک، لیز تراس، متعهد شد که چین را به‌عنوان «تهدید» به‌جای «رقیب سیستمی»، به‌عنوان بوریس جانسون، به‌طور رسمی به‌عنوان یک «تهدید» معرفی کند.

تراس همچنین در جریان رقابت رهبری خود از سوناک به دلیل در نظر گرفتن راه اندازی مجدد کمیسیون مشترک اقتصادی و تجاری بریتانیا و چین و گفتگوی اقتصادی و مالی بریتانیا و چین، اجلاس تجاری که از سال 2019 برگزار نشده است، انتقاد کرده بود.

سوناک در سخنرانی در اجلاس گروه 20 در بالی، اندونزی، از رویکرد خود دفاع کرد و گفت که این رویکرد با اکثر متحدان بریتانیا مطابقت دارد، زیرا او از تهدید نامیدن چین خودداری کرد و در حین پاسخ به سؤالات خبرنگاران، توصیف خود را به «چالش» تغییر داد.

«دیدگاه من در مورد چین صریح است. من فکر می‌کنم که چین بی‌تردید یک تهدید سیستماتیک – خوب، یک چالش سیستمی – برای ارزش‌ها و منافع ما ایجاد می‌کند و بدون شک بزرگترین تهدید مبتنی بر دولت برای امنیت اقتصادی ما است، اجازه دهید اینطور بگویم. من در مورد چین اینگونه فکر می کنم.

این چیزی است که در تابستان گفتم. به همین دلیل مهم است که ما قدرت لازم را برای دفاع از خود در برابر آن در اختیار بگیریم.»

سوناک گفت که قانون امنیت ملی و سرمایه گذاری بخش مهمی از اختیارات لازم بریتانیا برای اقدام علیه چین به عنوان یک خطر امنیتی است.

با این حال، او گفت که رهبران جهان نمی توانند چین را به عنوان یک بازیگر حیاتی نادیده بگیرند. من همچنین فکر می‌کنم که چین یک واقعیت غیرقابل انکار اقتصاد جهانی است و ما نمی‌توانیم چالش‌های مشترک جهانی مانند تغییرات آب‌وهوایی، یا سلامت عمومی، یا در واقع برخورد با روسیه و اوکراین را بدون گفتگو با روسیه حل کنیم. آنها.»

سوناک در اظهارات خود دو بار از گفتن اینکه آیا قصد دارد چین را به عنوان یک تهدید دسته بندی مجدد کند، خودداری کرد. “به هر حال، من فکر می کنم که این دیدگاه بسیار با متحدان ما همسو است.

بنابراین اگر به استراتژی امنیت ملی ایالات متحده که همین چند هفته پیش منتشر شد نگاه کنید، و اگر نگاه کنید که چگونه آنها دیدگاه خود را از چین و نحوه برخورد با آن توصیف می کنند، فکر می کنم متوجه خواهید شد که بسیار شبیه است. به این که چگونه آن را برای شما توصیف کردم.

کانادایی‌ها، استرالیایی‌ها، نسخه‌های آن‌ها از این استراتژی، همگی چیزهای مشابهی می‌گویند. بنابراین، فکر می‌کنم آنچه به شما می‌گویم، دیدگاه مشترک نزدیک‌ترین متحدان ما است.»

در مورد تایوان، سوناک در مورد تعهد مشابه تراس محتاط بود، اگرچه به صراحت افزایش حمایت بریتانیا را رد نکرد. او گفت: «ما به همه این سیاست‌ها به عنوان بخشی از تجدید نظر خود در بررسی یکپارچه نگاه می‌کنیم.

سیاست ما در مورد تایوان بدیهی است که نباید تغییر یکجانبه در وضعیت ایجاد شود و باید یک راه حل مسالمت آمیز برای آن وضعیت وجود داشته باشد. ما آماده حمایت از تایوان هستیم، همانطور که در مقابله با تجاوز چین انجام می دهیم.”

در طول مبارزات ناموفق اولیه خود برای رهبری حزب، سوناک قول داد 30 موسسه کنفوسیوس را که توسط چین تامین مالی می شود در بریتانیا تعطیل کند، زیرا نگرانی هایی وجود دارد که آنها گاهی اوقات به عنوان جبهه ای برای حزب کمونیست حاکم کشور مورد استفاده قرار می گیرند.

در آن زمان، سوناک به دیلی تلگراف گفت که چین و حزب کمونیست چین “بزرگترین تهدید بلندمدت” برای بریتانیا هستند. او گفت: «برای مدت طولانی، سیاستمداران در بریتانیا و سراسر غرب فرش قرمز پهن کرده‌اند و چشم خود را بر فعالیت‌ها و جاه‌طلبی‌های پلید چین بسته‌اند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

حمله Ofwat به عدم سرمایه گذاری شرکت های آب برای کاهش تخلیه فاضلاب | اب

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، Ofwat از شرکت های آب …