بایدن می گوید مشخص نیست که آیا چین می تواند آزمایش هسته ای دیگر کره شمالی را متوقف کند یا خیر کره شمالی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جو بایدن گفته است که به شی جین پینگ گفته است که چین موظف است تلاش کند کره شمالی را از انجام هفتمین آزمایش هسته ای منصرف کند، اگرچه رئیس جمهور ایالات متحده گفت که مشخص نیست که آیا پکن توانایی انجام این کار را دارد یا خیر.

بایدن بیش از سه ساعت در روز دوشنبه، پیش از اجلاس سران گروه 20 در بالی، که اولین دیدار رو در رو آنها از زمان به قدرت رسیدن بایدن بود، با شی دیدار کرد. در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از این نشست، بایدن گفت که به شی جین‌پینگ گفته است که من فکر می‌کنم آنها موظفند تلاش کنند تا به کره شمالی این موضوع را روشن کنند که نباید آزمایشی انجام دهد.

کره جنوبی گفته است که کره شمالی تمام آمادگی های فنی برای آزمایش جدید را به پایان رسانده است و واشنگتن ماه ها هشدار داده است که آزمایشی ممکن است به زودی انجام شود.

بایدن در پاسخ به این سوال که تا چه حد معتقد است چین توانایی منصرف کردن پیونگ یانگ از انجام آزمایشی را دارد، گفت مطمئن نیست که چین می تواند همسایه و متحد دیرینه خود را کنترل کند یا خیر.

بایدن گفت: «تعیین اینکه آیا چین ظرفیت دارد یا نه دشوار است. وی افزود: «مطمئنم چین به دنبال این نیست که کره شمالی به ابزارهای تشدید کننده بیشتر وارد شود.

تحریم های بین المللی به رهبری ایالات متحده نتوانسته برنامه های تسلیحاتی رو به رشد کره شمالی را متوقف کند. رژیم رکوردشکنی آزمایش های تسلیحاتی این کشور در سال جاری شامل موشک های بالستیک قاره پیما است که برای رسیدن به سرزمین اصلی ایالات متحده طراحی شده اند.

چین، همراه با روسیه، از تشدید تحریم‌های سازمان ملل پس از آخرین آزمایش هسته‌ای کره شمالی در سال 2017 حمایت کردند. اما در ماه مه، هر دو کشور تلاش آمریکا برای مجازات‌های بیشتر سازمان ملل را به دلیل پرتاب موشک‌های بالستیک جدید این کشور وتو کردند.

مقامات ایالات متحده چین و روسیه را متهم کرده اند که با ناتوانی در اجرای صحیح تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، برنامه های موشکی و بمب گذاری پیونگ یانگ را فعال کرده اند.

بایدن همچنین به شی جین‌پینگ گفت که ایالات متحده به آزمایش هسته‌ای کره شمالی پاسخ خواهد داد و از متحدان خود در منطقه از جمله کره جنوبی و ژاپن دفاع خواهد کرد.

اوایل ماه جاری، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، گفت هرگونه حمله اتمی به آمریکا یا متحدانش توسط کره شمالی «به پایان کیم منجر خواهد شد. [Jong-un] رژیم».

زبان مشابهی در استراتژی دفاع ملی ایالات متحده گنجانده شده بود که در اکتبر منتشر شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …