غرب به دنبال متقاعد کردن G20 است که جنگ روسیه در اوکراین مسئول رنج اقتصادی جهانی است | G20

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رهبران غربی روز دوشنبه با بیان اینکه تجاوزات ولادیمیر پوتین در اوکراین منجر به بحران جهانی در امنیت غذایی، افزایش بدهی و تورم افسارگسیخته شده است، تلاش خواهند کرد روسیه را در اجلاس سران گروه 20 در بالی منزوی و منزوی کنند.

رئیس‌جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، رهبران صنعتی‌ترین کشورهای جهان را از طریق لینک ویدیویی سخنرانی خواهد کرد و اصرار دارد که جنگ 9 ماهه برای آزادی کشورش جنگی است که جنوب جهانی باید آن را بپذیرد و نمی‌تواند بی‌طرف بماند.

مقامات آمریکایی مطمئن بودند که این گردهمایی جنگ تجاوزکارانه روسیه را به شدیدترین وجه ممکن محکوم خواهد کرد. این مقام گفت: “گروه 20 روشن خواهد کرد که جنگ روسیه برای مردم در همه جا و برای کل اقتصاد جهانی ویران می کند.” این مقام افزود: اکثر کشورهای گروه 20 توافق کردند که جنگ در اوکراین “ریشه رنج اقتصادی و بی ثباتی است که در بسیاری از نقاط جهان شاهد آن هستیم.”

اندونزی که میزبان بزرگترین گردهمایی جهانی در تاریخ خود است، غرب را تحت فشار قرار داده است تا انتقادات خود از روسیه را کاهش دهد تا از دستیابی به توافق در مورد موضوعات گسترده‌تر جلوگیری کند. اندونزی ناامید است که از کناره‌گیری یا جنجال‌هایی که منجر به عدم توافق در یک بیانیه مشترک می‌شود، اجتناب کند. اما پیشرفت رسمی در این بیانیه در آستانه مذاکرات نشست سران در مورد استراحتگاه باران زده در روز دوشنبه حاصل شد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه کهنه کار روسیه، نماینده ولادیمیر پوتین است که از ترس اینکه با سرکشی دو روزه از سوی رهبران غربی مواجه شود، از این سمت خارج شد. پوتین همچنین به دلیل تهدیدهای مکرر او برای استفاده از سلاح های هسته ای تاکتیکی در اوکراین مورد انتقاد فزاینده ای از سوی متحد خود چین است.

پیش از این اجلاس، ایالات متحده، اتحادیه اروپا و بریتانیا بیانیه مشترکی صادر کردند و تلاش کردند با ادعاهای روسیه مبنی بر اینکه توافق صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه به دلیل شکست غرب در رفع تحریم های غیرمستقیم صادرات روسیه تضعیف شده است، مقابله کنند. کودها

قرارداد غلات، که در ماه ژوئیه به طور مشترک توسط ترکیه و سازمان ملل مذاکره شد، یک نقطه نادر از نور خورشید دیپلماتیک بود، اما در روز جمعه برای تمدید است. روسیه و اوکراین تقریباً 30 درصد از کل صادرات گندم و جو، یک پنجم ذرت و بیش از نیمی از کل روغن آفتابگردان را تشکیل می دهند.

قراردادی که اجازه صادرات از سه بندر دریایی اوکراین را به نیروی دریایی روسیه می دهد، برای کاهش قیمت غلات بسیار مهم بوده است.

اما روسیه مدعی است که این توافق بی طرفانه است، زیرا تحریم های غرب به طور غیرمستقیم بر صادرات غلات روسیه سایه افکنده و بر پرداخت ها، بیمه و حمل و نقل تاثیر می گذارد. وزارت خارجه روسیه تاکید کرده است که تنها تضمین دسترسی بدون مانع به مواد غذایی و کودهای شیمیایی این کشور به بازارهای جهانی، دستیابی به ثبات قیمت و تضمین برداشت محصول در آینده را ممکن می‌سازد. روسیه قبلا یک بار همکاری خود را به حالت تعلیق درآورده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی هنگام ورود به اجلاس سران گروه 20 در بالی استقبال کرد.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی هنگام ورود به اجلاس سران گروه 20 در بالی استقبال کرد. عکس: کوین لامارک/AP

روسیه همچنین مدعی است غلات اوکراینی که صادر شده است تقریباً به‌جای کشورهای فقیرتر به بازارهای ثروتمند اروپایی رفته است. این کشور یک طرح رقیب را برای ارائه غلات رایگان به فقیرترین کشورهای جهان تبلیغ می کند.

بسیاری از بانک‌های روسیه در اوایل سال جاری از سیستم پیام‌رسانی مالی سوئیفت جدا شدند و تسویه حساب مستقیم برای صادرات را دشوار کرد. روسیه می خواهد که وام دهنده اصلی کشاورزی خود، Rosselkhozbank، دوباره متصل شود.

اختلاف بر سر آینده توافق غلات بخشی از نبرد دیپلماتیک گسترده‌تر بین روسیه و غرب برای متقاعد کردن بدبینان در جنوب جهانی است که حق با آنهاست. وقتی مجمع عمومی سازمان ملل دوشنبه شب با 94 رای موافق در برابر 17 رای موافق رای داد تا روسیه را به پرداخت غرامت برای حمله به اوکراین بپردازد، اوکراین به پیروزی دست یافت. در مجموع 73 رای ممتنع، نشان می‌دهد که غرامت‌ها می‌ترسند که توافق صلح به تاخیر بیفتد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، به نشانه شدت نبرد دیپلماتیک، با رهبران آفریقای جنوبی، آرژانتین، مکزیک، سنگال و رواندا در حاشیه نشست بالی دیدار کرد. وی همچنین با رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، گفتگو کرد. او به او گفت که به نفع چین است که پوتین را به مذاکرات بازگرداند.

ماکرون بار دیگر گفت که پس از نشست گروه 20 با پوتین در تماس خواهد بود و خواهان موفقیت دیپلماسی است. برخی از رهبران غربی دیپلماسی را تبلیغ می کنند زیرا واقعاً معتقدند که ممکن است صلح به ارمغان بیاورد، و برخی دیگر به این دلیل که می دانند جنوب جهانی می خواهد شاهد آزمایش دیپلماسی باشد.

در پشت پرده، روابط بین اوکراین و ایالات متحده به دلیل پیام‌های متفاوتی که از واشنگتن در مورد اینکه آیا پیشرفت‌های نظامی اخیر اوکراین و فرارسیدن زمستان فرصتی برای کیف برای آغاز مذاکرات صلح با روسیه فراهم می‌کند، تیره شده است. ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، آشکارا این پیشنهاد را مطرح کرد که زمستان فرصت مناسبی برای گفتگوها فراهم کرد، اما جیک سالیوین، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، تلاش کرد این ایده را که ایالات متحده می‌خواهد اوکراین یک توافق را بپذیرد، نشان دهد. شهرک سازی که بخشی از اوکراین اشغالی را در دست روسیه می گذارد.

ژنرال والری زالوژنی، رئیس ستاد دفاع اوکراین، روز دوشنبه با مایلی گفت‌وگوی صریح توصیف کرد. او به دنبال موافقت آمریکا برای تامین پهپادها و موشک های ضد پهپاد است.

ملاقات نادر بین ویلیام برنز، رئیس سیا و سرگئی ناریشکین، مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه (SVR) در آنکارا این ظن را افزایش داد که ایالات متحده از کانال‌های پشتیبان برای آزمایش تمایل روسیه برای انجام مذاکرات استفاده می‌کند.

پس از افشای مذاکرات توسط طرف روسی، کاخ سفید اصرار داشت که برنز «هیچ نوع مذاکره ای را انجام نمی دهد. او در مورد حل و فصل جنگ در اوکراین بحث نمی کند. او پیامی را درباره پیامدهای استفاده از سلاح های هسته ای توسط روسیه و خطرات تشدید تنش برای ثبات استراتژیک منتقل می کند.

قرار است در این اجلاس امنیت غذایی در صبح و سلامت جهانی پس از همه‌گیری در بعد از ظهر مورد بحث قرار گیرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …