در حالی که ترامپ از شهادت دادن خودداری می کند، کمیته 6 ژانویه اقدامات بعدی را بررسی می کند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

واشنگتن – رئیس کمیته بررسی حمله 6 ژانویه در مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه گفت که تحقیر ارجاع کنگره علیه دونالد جی. ترامپ، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، پس از اینکه ترامپ در یک جلسه برنامه ریزی شده حاضر نشد، «می‌تواند یک گزینه باشد». .

بنی تامپسون، نماینده دموکرات می سی سی پی و رئیس هیئت، در مصاحبه ای گفت که قانونگذاران در حال ارزیابی اقدامات بعدی خود هستند که می تواند شامل پیگیری اتهام توهین باشد.

“این می تواند یک گزینه باشد. و ما باید منتظر بمانیم و ببینیم.» وی افزود: «اولین کاری که انجام می دهیم این است که ببینیم چگونه به این شکایت رسیدگی می کنیم. در مقطعی پس از آن، ما مسیر آینده را تعیین خواهیم کرد.»

آقای ترامپ روز جمعه علیه این هیئت شکایت کرد و به دنبال جلوگیری از احضاریه آن بود که او را ملزم به شهادت و تحویل اسناد مربوط به تلاش برای لغو انتخابات 2020 می کرد. آقای تامپسون گفت که او از تحویل دادن یک سند به هیئت مدیره امتناع کرد و صبح روز دوشنبه برای استیضاح حاضر نشد.

آقای تامپسون و نایب رئیس هیئت، نماینده لیز چنی، نماینده جمهوری‌خواه از وایومینگ، در بیانیه‌ای مشترک گفتند: «رئیس‌جمهور سابق ترامپ از احضاریه کمیته منتخب که وی را ملزم به حضور در جلسه امروز می‌داند، عمل نکرده است.

رهبران کمیته نوشتند: «وکلای او هیچ تلاشی برای مذاکره در ظاهر انجام نداده‌اند، و شکایت او بسیاری از همان استدلال‌هایی را ارائه می‌کند که دادگاه‌ها در سال گذشته مکرراً آن را رد کرده‌اند». حقیقت این است که دونالد ترامپ، مانند چندین تن از نزدیک ترین متحدانش، از تحقیقات کمیته منتخب پنهان شده و از انجام کاری که بیش از هزار شاهد دیگر انجام داده اند، خودداری می کند.

مجلس نمایندگان چهار بار به تحقیر متحدان کنگره که آقای ترامپ از شهادت یا ارائه اسناد خودداری کردند، رأی داده است. دو تن از این متحدان – استیون کی. بنن، مشاور خارجی که مدت کوتاهی در کاخ سفید ترامپ کار می کرد و پیتر ناوارو، مشاور تجاری سابق کاخ سفید – متهم شدند. وزارت دادگستری از متهم کردن دو نفر دیگر خودداری کرد: مارک میدوز، رئیس نهایی دفتر آقای ترامپ، و دن اسکاوینو جونیور، یکی دیگر از دستیاران ارشد.

آقای بنن مجرم شناخته شده و به چهار ماه زندان و 6500 دلار جریمه محکوم شده است. دادگاه آقای ناوارو برای ژانویه برنامه ریزی شده است.

شکایت 41 صفحه ای آقای ترامپ که در دادگاه فدرال فلوریدا تنظیم شد، تنها چند روز قبل از برنامه ریزی وی برای حضور در این هیئت مطرح شد. این دادخواست به دلایل مختلف از جمله اینکه این احضاریه بسیار گسترده و غیرضروری است، باطل اعلام شده است. وکلای آقای ترامپ می گویند این احضاریه فاقد هدف قانونی است و امتیاز اجرایی و حقوق متمم اول او را نقض می کند.

با توجه به اینکه این کمیته قرار است در پایان این کنگره در ژانویه منحل شود، احتمال شهادت آقای ترامپ بسیار بعید است. با توجه به اینکه جمهوری خواهان در مسیری برای به دست گرفتن کنترل مجلس هستند، مطمئناً آنها به تحقیقات ادامه نخواهند داد.

حداقل برای سه رئیس جمهور سابق احضاریه های کنگره صادر شده است و چندین نفر داوطلبانه در مقابل کنگره شهادت داده اند. اما در سال 1953، هری اس. ترومن از اجرای احضاریه کمیته فعالیت های غیرآمریکایی مجلس نمایندگان خودداری کرد و مدعی شد که این امر نقض تفکیک قوا است.

قانونگذاران در آن زمان تصمیم گرفتند که برای اجرای آن احضاریه تلاش نکنند. این سؤال که آیا کنگره می تواند شهادت رئیس جمهور سابق را وادار کند، هنوز توسط دادگاه حل نشده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اتحادیه اروپا باید از قدرت اقلیمی خود استفاده کند | چشم انداز

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، نظرات بیان شده در این مقاله …