جایزه صلح نوبل: واکنش‌های متفاوت در اوکراین درباره جایزه مشترک با فعالان روسیه و بلاروس

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

را اعلام جایزه صلح نوبل امسالکه به آلس بیالیاتسکی، فعال حقوق بشر زندانی بلاروس، گروه روسی مموریال و سازمان اوکراینی مرکز آزادی های مدنی اعطا شد، نظرات متفاوتی را در میان رهبران جهان، مقامات و گروه های حقوق بشر برانگیخت.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در توییتی از “شجاعت برجسته زنان و مردانی که در برابر استبداد ایستاده اند” تمجید کرد.

اما در میان صداهای اوکراینی احساسات متناقضی وجود داشت.

آندری ملنیک، سفیر کیف در آلمان، گنجاندن روسیه و بلاروس را “واقعا ویرانگر” توصیف کرد.

در حالی که آنا تروشوا، مدیر ارتباطات در مرکز آزادی های مدنی اوکراین، گفت که آنها از دریافت این تقدیر هیجان زده بودند.

او گفت: “وقتی این خبر را فهمیدیم، مات و مبهوت شدیم. این یک شروع عالی برای روز ما بود. ما انتظارش را نداشتیم. ما این جایزه را به منزله قدردانی از فعالیت خود می دانیم.”

همسر برنده الس بیالیاتسکی، یک فعال حقوق بشر بلاروسی زندانی — و بنیانگذار مرکز حقوق بشر ویاسنا، آلس بیالیاتسکی در یک پست تلگرامی گفته شده است که او برای جایزه “غیر منتظره” که به عنوان “پاداش زحمات او” می بیند “خوشحال” است.

سویاتلانا سیخانوسکایا، رهبر مخالفان بلاروس نیز از این اعلامیه استقبال کرد و این جایزه را “قدردانی مهمی برای همه بلاروس هایی که برای آزادی و دموکراسی می جنگند” خواند. وی از تمامی زندانیان سیاسی خواست که «بدون تأخیر آزاد شوند».

سیخانوسکایا گفت: “الس بیالیاتسکی اکنون بیش از یک سال است که در زندان است و در سلول های مجازات زندان رنج زیادی می کشد. اما هزاران نفر دیگر وجود دارند که به دلیل عقاید سیاسی خود بازداشت شده اند.”

سخنگوی مرکز دفاع از حقوق بشر یادبود روسیه گفت که این جایزه به عنوان مدرکی است که نشان می دهد کاری که انجام می دهد ارزشمند است.

عضو هیئت مدیره Memorial Human گفت: “این برای ما، این نشانه آن است که کار ما، چه توسط مقامات روسیه به رسمیت شناخته شود یا نه، مهم است. برای جهان مهم است. برای مردم روسیه مهم است.” مرکز دفاع از حقوق، تاتیانا گلوشکووا.

مموریال در سال 2009 جایزه ساخاروف را برای آزادی اندیشه دریافت کرد. اما مقامات روسی سال گذشته به سازمان زیربنای یادبود بین المللی خود دستور تعطیلی دادند — به اتهام نقض قانون ماموران خارجی کشور.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

هزاران متخصص اولین گام های خود را برای ایجاد یک معاهده جهانی آلودگی پلاستیک برمی دارند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، بیش از 2000 کارشناس در یکی …