الماس کمیاب «صورتی زنده» به قیمت 52 میلیون پوند در حراجی هنگ کنگ فروخته شد | هنگ کنگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک الماس بسیار کمیاب “صورتی رنگارنگ فانتزی” به قیمت 453 میلیون دلار هنگ کنگ (52 میلیون پوند) – بیش از دو برابر قیمت تخمینی آن – فروخته شد و رکورد جهانی بالاترین قیمت هر قیراط الماس فروخته شده در حراج را به نام خود ثبت کرد.

الماس 11.15 قیراطی ستاره صورتی ویلیامسون، که از نام الماس صورتی دیگری که به عنوان هدیه عروسی به ملکه الیزابت دوم داده شده است، در حراجی ساتبیز هنگ کنگ روز جمعه به یک خریدار ناشناس فروخته شد.

توبیاس کورمیند، مدیر عامل جواهرات فروشی لندن 77 دایموندز، گفت که پیوند این سنگ با پادشاه فقید احتمالاً به افزایش ارزش آن کمک کرده است.

او گفت: «این یک نتیجه شگفت‌انگیز است که مقاومت الماس‌های برتر را در یک اقتصاد متزلزل ثابت می‌کند. هنگامی که شما یک پیوند جذاب به ملکه الیزابت را در نظر می گیرید، افزایش قیمت الماس های صورتی به دلیل نادر بودن روزافزون آنها و پس زمینه یک اقتصاد جهانی بی ثبات است.

قیمت برخی از الماس‌های باکیفیت جهان طی 10 سال گذشته دو برابر شده است.

ستاره صورتی ویلیامسون
ستاره صورتی ویلیامسون یکی از تنها دو الماس “صورتی فانتزی زنده” بی عیب و نقص داخلی بیش از 10 قیراط است که در حراجی ظاهر می شود. عکس: Tristan Fewings/Getty Images برای Sotheby’s

الماس کوسنی شکل از نام دو الماس صورتی بزرگ دیگر گرفته شده است: الماس بیضی شکل ستاره صورتی با تراش مخلوط 59.60 قیراط که در حراجی در سال 2017 به قیمت 71.2 میلیون دلار (در آن زمان 57 میلیون پوند) فروخته شد و سنگ ویلیامسون، یک سنگ 23.60 قیراطی. الماس قیراط توسط زمین شناس کانادایی و سلطنت طلب سرسخت جان توبرن ویلیامسون در سال 1947 به ملکه داده شد.

ویلیامسون که در سال 1953 توسط فردریک میو، از کارتیه طراحی شده بود، به عنوان یک سنجاق گلدار نصب شده بود، گفته می شود که مورد علاقه ملکه فقید بوده است، که در بسیاری از موارد در طول سلطنت خود آن را پوشیده است، از جمله جشن نقره ای.

ویلیامسون صاحب معدن Mwadui در تانزانیا بود که در آن سنگ ویلیامسون و ستاره صورتی کشف شد.

Wenhao Yu، صندلی جواهرات و ساعت در Sotheby’s Asia، گفت: «کشف الماس صورتی با کیفیت جواهر با هر اندازه ای یک اتفاق بسیار نادر است، چیزی که – با بسته شدن اخیر معدن Argyle – تا همین اواخر به نظر می رسید. بسیار غیر محتمل.»

آرگیل، یک معدن الماس متعلق به ریوتینتو در شمال دورافتاده استرالیای غربی، پس از 37 سال فعالیت در سال 2020 بسته شد و طی آن بیش از 865 میلیون قیراط الماس خام تولید کرد.

الماس های صورتی به ویژه در میان الماس های رنگی نادر هستند و هیچ کس دقیقاً نمی داند چگونه از نظر زمین شناسی صورتی رنگ می شود.

ساتبی می‌گوید: «در حالی که نیتروژن و بور به ترتیب مسئول رنگ‌های زنده الماس‌های زرد و آبی هستند، شواهدی وجود ندارد که الماس‌های صورتی رنگ خود را از عناصر کمیاب دریافت می‌کنند».

در عوض، ساختار کریستالی سنگ به طور انتخابی نور را در نتیجه یک نقص شبکه خاص جذب می کند، که منجر به آرایش غیرعادی اتم ها در کریستال می شود. این ناهنجاری های شاد گهگاه باعث ایجاد دانه های صورتی در کریستال الماس می شود – نمایشی کاملاً درخشان از نقص.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

فوتبال این نیست که همیشه برنده شوید – تأثیر بسیار گسترده تری دارد | فوتبال

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، یکی از کلمات قصار مورد علاقه …