“چرا زحمت رای دادن؟”: بی تفاوتی در اوکراین در میان به اصطلاح همه پرسی | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دبلیوبا حداقل آمادگی، سربازان مسلح در حال نگهبانی و موج های جنگ که اغلب از دور شنیده می شود، به اصطلاح همه پرسی روز جمعه در مناطقی از اوکراین که توسط نیروهای روسی اشغال شده بود، برگزار شد.

به ساکنان مناطق تحت کنترل روسیه در مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژژیا گفته شد که در مورد پیشنهادات چهار منطقه برای اعلام استقلال و سپس پیوستن به روسیه رای دهند.

این نظرسنجی ها به طور گسترده در کیف و غرب به عنوان نامشروع محکوم شده است و به نظر می رسد تلاشی ناچیز برای پوششی برای الحاق غیرقانونی مناطق به مسکو باشد. آنها پس از اعلام در اوایل این هفته با عجله سازماندهی شدند و قرار است تا سه شنبه اجرا شوند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد که روسیه قصد دارد پس از پایان تشریفات رای‌گیری، مدعی مالکیت این مناطق شود و روز چهارشنبه تهدید کرد که مسکو برای دفاع از دستاوردهای خود با استفاده از همه ابزارهای موجود، از جمله سلاح‌های هسته‌ای، آماده خواهد بود.

در کیف، مقامات گفتند که این آرا هیچ تاثیری بر وضعیت زمینی یا ضدحمله مداوم ارتش اوکراین نخواهد داشت.

«هیچ رفراندوم وجود ندارد. میخائیلو پودولیاک، دستیار ارشد ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در مصاحبه ای گفت: یک تمرین تبلیغاتی وجود دارد که به آن رفراندوم می گویند. “معنی چیزی نیست. این چند چیز صحنه‌سازی شده است که در آن دوربین‌های تلویزیونی روسی وجود خواهد داشت.»

آبان نیوز در روزهای پنجشنبه و جمعه از طریق اپلیکیشن‌های پیام‌رسان امن با چندین نفر در شهر اشغالی خرسون صحبت کرد که همگی از عدم فعالیت در محل خبر دادند.

من کسی را نمی شناسم که قصد دارد این آخر هفته برود و رای دهد. من مخالف الحاق هستم، اما چرا حتی برای رای دادن زحمت بکشیم؟ همه چیز از قبل برای ما قطعی شده است – من مطمئن هستم که آنها آرا را آنطور که آنها را خوشحال می کند می شمارند. سویتلانا که خود را به عنوان یک مادر خانه نشین عمدتاً غیرسیاسی توصیف می کند، گفت: همه اینها بی معنی است.

به نظر می رسد سرعت سازماندهی رای به این معناست که مقامات اشغالگر فرصتی برای راه اندازی کمپین “از رای بیرون کن” یا حتی اعمال فشار بر مردم برای رای دادن نداشته اند.

من هیچ کمپین تبلیغاتی یا بیلبوردی ندیده ام، هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه مردم قرار است کجا رای دهند، ندارم. شایعه ای وجود دارد که آنها خانه به خانه خواهند رفت، اما من نمی دانم.

او فضای متشنج فزاینده‌ای را در هفته‌های اخیر در شهر به ویژه پس از ضدحمله موفق اوکراین در شمال شرق منطقه خارکف توصیف کرد. دیگران نیز احساسات مشابهی را توصیف کردند.

«ارتباط با مردم در شهر سخت‌تر می‌شود. در حال حاضر جستجوی مداوم خانه وجود دارد، تلفن ها بررسی می شوند. النا، یکی از ساکنان خرسون که دو هفته پیش شهر را ترک کرد، گفت: من اغلب می ترسم در مورد سیاست با دوستانم صحبت کنم، می ترسم آنها را به دردسر بیاندازم.

در مصاحبه با رسانه های روسی، معاون فرماندار منطقه اشغالی خرسون که از سوی روسیه منصوب شده است، ادعا کرد که 198 صندوق رای در این منطقه باز شده است. کریل استرموسوف گفت: «آینده ما بخشی از یک کشور بزرگ و متحد است. ظاهراً ویدیویی از دونتسک نشان می‌دهد که «کمیسیون‌های رای‌گیری سیار» خانه به خانه می‌روند و از مردم می‌خواهند به حیاط بیایند و رای دهند و رای دهندگان را با بلندگو جذب کنند.

استریموسوف به دروغ ادعا کرد که این رای مطابق با استانداردهای بین المللی انتخاباتی است.

سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) که بر انتخابات نظارت می‌کند، دلایلی را فهرست کرده است که چرا همه‌پرسی‌ها هیچ نیروی قانونی ندارند: آنها با استانداردهای بین‌المللی مطابقت ندارند، برخلاف قوانین اوکراین هستند، مناطق امن نیستند. هیچ ناظر مستقلی نخواهد بود و بسیاری از جمعیت فرار کرده اند.

روسیه کریمه را در سال 2014 پس از رفراندوم ضمیمه کرد که به عنوان غیرقانونی نیز مورد انتقاد قرار گرفت و از سال 2014 کنترل بخشی از مناطق دونتسک و لوهانسک را در دست دارد و آنها را به عنوان “جمهوری های مردمی” نیابتی اداره می کند.

شایعاتی مبنی بر برنامه ریزی کرملین در شرق اوکراین از بهار به گوش می رسید، اما مسکو امیدوار بود که کنترل کامل این چهار منطقه را قبل از دستور برگزاری همه پرسی به دست آورد. هنگامی که اوکراین در اوایل ماه جاری حملات متقابل خود را آغاز کرد، این طرح ها برای مدت نامعلومی به تعویق افتاد.

یک منبع اطلاعاتی در کیف گفت: «چند هفته پیش ما دیدیم همه مشاورانی که از روسیه برای سازماندهی این همه پرسی آمده بودند به خانه برگشتند و به نظر می رسید که آن را به تعویق می انداختند.

ما فکر می‌کنیم که آنها با حمله متقابل متوجه شدند که وضعیت نظامی برای انجام این کار مساعد نیست، اما بعد از مدتی فکر کردن به این نتیجه رسیدند که انجام بد آن بهتر از عدم انجام آن است.»

مقامات اوکراینی می گویند که بازپس گیری اوکراین سرزمینی که در آن روس ها به مردم محلی قول داده بودند «برای همیشه» در آنجا باشند، موجی از شوک را در سایر مناطق اشغالی وارد کرده است و بسیاری را به تجدید نظر در تصمیمات برای همکاری سوق داده است.

ایرینا ورشچوک، معاون نخست‌وزیر، مدعی شد که تماس‌های تلفنی رهگیری‌شده‌ای را از مناطق اشغالی شنیده است که تلاش می‌کردند از توافق‌های قبلی برای همکاری با روس‌ها خارج شوند، پس از اینکه از موفقیت ضدحمله ترسیده بودند.

«مردم به طور دسته جمعی در تلاش بودند تا از شرکت در سازماندهی این همه پرسی خارج شوند. من این صحبت ها را شنیدم، آنها به این فکر می کردند که چگونه فرار کنند، چگونه استعفانامه بنویسند.

از زمان تهاجم، صدها هزار نفر مناطق اشغالی را ترک کرده اند، برخی به روسیه و برخی دیگر به مناطق تحت کنترل اوکراین یا اروپای غربی.

با ادامه اشغال، روس ها به طور فزاینده ای مخالفان را در میان کسانی که باقی مانده اند سرکوب کرده اند. در روزهای اولیه تظاهرات گسترده ای برای حمایت از اوکراین در خرسون و سایر شهرهای اشغالی برگزار شد، اما این تجمعات به تدریج متوقف شد. در هفته‌های اخیر گزارش‌هایی از جستجو و سرکوب خانه به خانه افزایش یافته است.

«همه کسانی که این فرصت را داشتند ترک کرده‌اند و آن‌هایی که به دلایل مختلف مجبور بودند عقب بمانند، بیش از حد می‌ترسند که اعتراض کنند. بعید است شاهد تظاهراتی مانند اعتراضاتی باشیم که در ابتدای جنگ شرکت کردم. این فقط امن نیست. سرکوب ها تشدید شده است.

«هفته گذشته همسر یکی از دوستانش تماس گرفت و گفت که اشغالگران وارد خانه آنها شده و او را بردند. او علیه روس ها بود اما بخشی از مقاومت نبود. روز بعد او را رها کردند اما از آن زمان دیگر با او تماسی نداشت. من همیشه این داستان ها را می شنوم.»

در کیف، ورشچوک همه پرسی را با تصمیم اخیر روسیه برای بسیج ذخایر مرتبط دانست و آن را “تلاش رقت انگیز” پوتین برای توجیه مردم روسیه برای تهاجم جاری خواند.

این وظیفه مخاطبان داخلی است که توضیح دهند چرا این همه ضرر و زیان وجود داشته است. من فکر نمی‌کنم ایوان روسی معمولی شما از ایوانوو واقعاً بفهمد که چرا پسرش در روستایی در منطقه خرسون مرده است.

شکی وجود ندارد که روسیه همه پرسی را با موفقیت قاطع اعلام خواهد کرد، اما پیش بینی اینکه چه اتفاقی می افتد دشوارتر است. مقامات اوکراینی می گویند که آنها هرگونه ادعای روسیه در مورد این سرزمین را نادیده خواهند گرفت، در حالی که رهبران غربی امیدوارند تهدیدهای پوتین برای حمله هسته ای یک بلوف ناامیدکننده باشد.

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه و اکنون معاون شورای امنیت، روز پنجشنبه در پستی در تلگرام مستقیماً اعلام کرد که در صورت تهدید سرزمین‌های جدید الحاق شده، می‌توان از سلاح‌های هسته‌ای استفاده کرد. او نوشت: «به همین دلیل است که این همه پرسی در کیف و غرب بسیار ترسناک است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مت پس از امتناع از پلیس “مارش مومیایی ها” با پیگرد قانونی روبرو می شود | پلیس کلانشهر

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پلیس متروپولیتن پس از خودداری …