فیده کارلسن را به دلیل استعفا سرزنش می کند، اما در مورد تقلب در شطرنج “نگرانی های خود را به اشتراک می گذارد” | مگنوس کارلسن

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

فدراسیون بین‌المللی شطرنج (فیده) قهرمان جهان، مگنوس کارلسن را به دلیل واگذاری ناگهانی بازی آنلاین مقابل هانس نیمن، سرزنش کرد.

در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر شد، فیده به کارلسن گفت: «راه‌های بهتری برای مدیریت این وضعیت وجود دارد» – اما اضافه کرد که با نگرانی‌های نروژی در مورد تقلب در این ورزش شریک است و «سیاست تحمل صفر» خود را در این مورد تکرار کرد.

کارلسن تنها پس از یک حرکت مقابل نیمن آمریکایی در جام نسل جولیوس بائر این هفته استعفا داد. در اوایل این ماه، نروژی پس از باخت به همان حریف، یک تورنمنت غیرمجاز، جام Sinquefield را ترک کرد.

شکست غافلگیرکننده و کناره گیری بعدی کارلسن از رویدادهای سنت لوئیس جنجال و گمانه زنی های گسترده ای را برانگیخت. کارلسن توضیح بیشتری نداد اما استاد بزرگ آمریکایی هیکارو ناکامورا ادعا کرد که این عقب نشینی به این دلیل است که کارلسن مشکوک بود که حریفش «احتمالاً تقلب کرده است».

فیده در بیانیه خود اعلام کرد که با توجه به رویدادهای اخیر که این دو بازیکن در آن حضور دارند، وظیفه آن است که از یکپارچگی شطرنج محافظت کند. هیئت حاکمه گفت: “ما قویاً معتقدیم که قهرمان جهان یک مسئولیت اخلاقی به وضعیت خود دارد، زیرا او به عنوان یک سفیر جهانی بازی در نظر گرفته می شود.” ما قویاً معتقدیم که راه‌های بهتری برای مدیریت این وضعیت وجود دارد.»

کارلسن پس از شروع حرکت از بازی شطرنج با نیمان استعفا داد – ویدئو

فیده افزود که آماده است پس از ارائه شواهد اولیه کافی، کمیسیون بازی منصفانه خود را موظف به بررسی کامل این حادثه کند. کارلسن هیچ اتهام مستقیمی علیه هیچ بازیکنی مطرح نکرده است، در حالی که نیمان هرگونه تخلف در بازی خود مقابل کارلسن در سنت لوئیس را رد کرده است.

“ما به اشتراک می گذاریم [Carlsen’s] در بیانیه آرکادی دوورکوویچ، رئیس فیده، افزود: نگرانی عمیق در مورد آسیبی که تقلب به شطرنج وارد می کند. فیده سال‌ها مبارزه با تقلب را رهبری کرده است و ما سیاست عدم تحمل خود را در قبال تقلب به هر شکلی تکرار می‌کنیم.

فیده آماده است تا کمیسیون بازی جوانمردانه خود را موظف به بررسی کامل این حادثه کند، زمانی که شواهد اولیه کافی ارائه شد و همه طرف های درگیر اطلاعاتی را که در اختیار دارند فاش کنند. ما کاملاً آگاه هستیم که در برخی موارد، عدم اطمینان می تواند به عملکرد بازیکنان آسیب برساند. همچنین می تواند به اعتبار یک بازیکن آسیب برساند – به همین دلیل است که ما اصرار داریم که پروتکل های ضد تقلب رعایت شود.

نیمن قبلاً از Chess.com محروم شده بود، زیرا اعتراف کرده بود که در دوران جوانی خود در بازی‌های غیررقابتی این وب‌سایت منصفانه بازی نکرده است. این بازیکن 19 ساله به طور قاطعانه اتهامات مربوط به تقلب در بازی خود با کارلسن را رد کرده است.

نیمن گفت: «من هرگز در یک بازی غیرحضوری تقلب نکرده‌ام» و افزود که او حتی برای اثبات بی‌گناهی خود آماده بود تا برهنه در «جعبه‌ای بسته با انتقال الکترونیک صفر» بازی کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

آلمان نسبت به افزایش موارد COVID-19 در پاییز هشدار داد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، برلین — وزیر بهداشت آلمان روز …