زمان مخالف لیز تراس است زیرا او روی طرحی برای تغییر اقتصاد شرط بندی می کند | مینی بودجه 2022

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

هنگامی که لیز تراس این هفته در اولین سفر خارجی خود به عنوان نخست وزیر به ایالات متحده پرواز کرد، در مورد چگونگی دستیابی به ماموریت خود در مقام صریح بود: “کاهش مالیات ها منجر به رشد اقتصادی می شود، در این مورد تردیدی ندارم.”

هنگامی که دوری از مصاحبه‌های تلویزیونی در بالای ساختمان امپایر استیت انجام می‌داد و برنامه‌هایش برای اقتصاد را گسترش می‌داد و می‌گفت که «مایل است که برای پیشبرد آن‌ها «محبوب نباشد» در صدای او تردیدی وجود نداشت.

نخست‌وزیر ممکن است پیش‌بینی نکرده باشد که نمایندگان حزب محافظه‌کار خود با چه سرعتی شروع به انتقاد از رویکرد جدید رادیکال او می‌کنند و ارتدوکسی وزارت خزانه‌داری را زیر سوال می‌برند. یکی از نمایندگان بدبین گفت: «من هرگز حزب را تا این حد تقسیم نکرده‌ام. او به وضوح تصمیم گرفته است که بزرگ شود یا به خانه برود.

تراس کاملاً آگاه است که زمان به نفع او نیست. او بدترین امور مالی عمومی را در یک نسل به ارث برده است، کشوری که با بحران هزینه های زندگی و خدمات عمومی رو به رو شده است. انتخابات عمومی بعدی دو سال دیگر است. حتی شروع به چرخاندن آن قبل از آن یک کار بزرگ است.

با این حال، او همچنین می داند که هرگز قدرتمندتر از چند هفته اول ریاست جمهوری خود نخواهد بود. در حال حاضر، اکثر منتقدان او در پشتیبان‌های محافظه‌کاران به وکالت خود – حداقل به صورت عمومی – نگاه می‌کنند و ادارات دولتی آماده عمل هستند.

او و صدراعظمش، کواسی کوارتنگ، بیش از یک دهه است که بر روی طرح‌هایی برای دولت کار می‌کنند، از زمانی که کتاب خود را بریتانیا رها شده نوشتند، اولین پیش‌نویس Trussonomics، سفری پرخروش در بازارهای آزاد، مقررات زدایی و دولت کوچک. او مصمم به ایجاد تغییرات لرزه ای است.

یکی از متحدان می گوید: «دو سال راحت نخواهد بود. لیز از شکستن چیزها نمی ترسد. اما اگر او بتواند رشد را تقویت کند و مردم احساس کنند که قبل از انتخابات آینده کمی پول بیشتری در جیب خود دارند، ارزش آن را دارد.

هر کسی از طرف خودش موافق نیست. نیمکت های کامانز پشت کوارتنگ خاموش شدند. نمایندگان مجلس با چهره عبوس به سختی صدای تشویق را بلند کردند. برخی از کسانی که صندلی‌های «دیوار قرمز» دارند، از این که کاهش مالیات‌ها تا این حد نامتناسب به نفع ثروتمندان است، نگران هستند. یکی ناامید شد: «این خودکشی انتخاباتی است. حتی برخی از حامیان او اعتراف می‌کنند که برنامه‌های او “درخشانه، یا دلخراش” هستند.

اگر آنها درست پیش بروند، او برنده بزرگی می شود، اقتصاد را می چرخاند و یک دوره دیگر ریاست جمهوری را به دست می آورد. اگر اشتباه کنند – همانطور که بسیاری از اقتصاددانان و سیاستمداران جریان اصلی گمان می کنند – می تواند یک فاجعه اقتصادی باشد که اعتبار اقتصادی محافظه ها را به گونه ای که از چهارشنبه سیاه سال 1992 دیده نشده است، از بین ببرد.

اندازه گیری موفقیت یا در غیر این صورت آزمایش او ماه ها طول می کشد. مجموعه‌ای از قوانین جدید وجود خواهد داشت که قوانین مربوط به همه چیز را لغو می‌کند – از برنامه‌ریزی گرفته تا امور مالی گرفته تا مهاجرت – که او معتقد است رشد را متوقف کرده است. اما مسیر آن از طریق پارلمان تقریباً پر از دست انداز خواهد بود.

انتشار نهایی پیش‌بینی‌های دفتر مسئولیت بودجه، لحظه دیگری از خطر حاد برای تراس خواهد بود. وزارت خزانه داری پیش نویسی را مشاهده کرده است، اما از انتشار جزئیات خودداری می کند، و این نگرانی را ایجاد می کند که پیش بینی ها وعده او را برای افزایش رشد 2.5 درصدی “در میان مدت” – که معمولاً در دو تا پنج سال آینده فرض می شود، تضعیف می کند.

اکنون یک شکاف ایدئولوژیک شدید با حزب کارگر وجود دارد، که کنفرانس حزبی خود را در آخر این هفته در لیورپول آغاز می کند، در حالی که چهره های ارشد اپوزیسیون در حال بررسی چگونگی رویارویی با دولتی هستند که به دلیل افزایش مالیات ها از آن انتقاد کرده است، اما اکنون آنها را کاهش می دهد، در حالی که برنامه های خود برای رشد هنوز قطع نشده است با 72 میلیارد پوند وام اضافی از هم‌اکنون تا آوریل، برخی این سوال را مطرح می‌کنند که آیا پولی برای برنامه‌های مخارج خودشان باقی خواهد ماند یا خیر.

کوارتنگ از «رویکردی جدید برای عصر جدید» خبر داد – علیرغم این واقعیت که او و تراس هر دو سال‌ها در دولت بوده‌اند – زیرا او بزرگترین کاهش مالیات‌ها را از زمان «طرف رشد» صدراعظم وقت آنتونی باربر در سال 1972 اعلام کرد.

برنامه رادیکال باربر برای افزایش رشد برای مدتی به عنوان یک آزمایش جسورانه تلقی می شد. اقتصاد واقعاً سرعت گرفت. تراس و کوارتنگ همچنین می‌توانند زمانی که بازارها به این ایده عادت کنند، یک «هجوم شکر» اقتصادی مختصر ببینند. اما پیشنهادات باربر به فاجعه اقتصادی ختم شد. با تورم بیش از 10 درصد، نرخ های بهره در حال افزایش بیشتر و رکود در کارت ها، دشوار است که ترسونومیکس را به گونه ای متفاوت ببینیم.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

جنگ اوکراین: کیف و واشنگتن اظهارات هسته‌ای رهبران را برای آرام کردن ترس‌ها روشن می‌کنند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، در اینجا مهمترین تحولات مربوط به …