راهپیمایان ایران خواستار اعدام معترضان ضد دولتی شدند | ایران

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تجمعات طرفدار دولت در چندین شهر در سراسر ایران در تلاش برای مقابله با یک هفته ناآرامی فزاینده ناشی از کشته شدن یک زن در بازداشت پلیس برگزار شده است.

راهپیمایان خواستار اعدام معترضان ضد دولتی شدند، در حالی که ارتش اعلام کرد که آماده است تا مخالفان را با گفتن به ایرانیان که در پشت ناآرامی ها با “دشمنان” مقابله خواهد کرد، سرکوب کند.

پوشش زنده تلویزیون دولتی نشان داد که تظاهرکنندگان معترضان ضد دولتی را به عنوان “سربازان اسرائیل” محکوم کردند. آنها همچنین فریاد «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر دادند. جمعیت شعار می دادند: «متخلفان قرآن باید اعدام شوند».

تشدید اعتراضات ضد رژیم پس از مرگ مهسا امینی در ایران – ویدئو

یکی از مجریان تلویزیون دولتی بدون اشاره به نحوه رسیدن به این رقم، گفت که تعداد کشته شدگان اعتراضات شنبه گذشته پس از تشییع جنازه مهسا امینی 22 ساله ممکن است به 26 نفر برسد. معترضان ضد دولتی که خشم فروخورده خود را از سرکوب اجتماعی و سیاسی ابراز می‌کنند، در شدیدترین ناآرامی‌های سیاسی از سال 2019، زمانی که گروه‌های حقوق بشر می‌گویند صدها نفر در میان تظاهرات علیه افزایش قیمت بنزین تحت کنترل دولت کشته شدند، در چندین شهر بزرگ به خیابان‌ها ریخته‌اند. .

ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که معترضان در تهران یک خودروی پلیس را به آتش می‌کشند و از فاصله نزدیک با ماموران روبرو می‌شوند. در جای دیگری در پایتخت، ویدئوها نشان می دهد که صدای تیراندازی در حالی که معترضان از پلیس ضد شورش سر می زنند، فریاد می زنند: «آنها به مردم تیراندازی می کنند! وای خدای من، مردم را می کشند!»

در شمال غرب شهر نیشابور، معترضان به دلیل واژگونی یک خودروی پلیس تشویق کردند. تصاویری از تهران و مشهد زنان را نشان می‌دهد که روسری‌های اجباری خود را که به حجاب معروف است، مانند پرچم در هوا تکان می‌دهند و شعار «آزادی» سر می‌دهند.

مرگ امینی در 16 شهریور، سه روز پس از دستگیری توسط «پلیس اخلاق» تهران اعلام شد. خانواده او و معترضان می گویند که او بر اثر جراحات وارده در ضرب و شتم پلیس جان باخته است. مقامات ایرانی می گویند تحقیقات اولیه پزشکی قانونی نشان داد که او بر اثر نارسایی قلبی یا سکته درگذشته است.

شرکت ریسک سیاسی اوراسیا گروپ با اشاره به اینکه تندروهای ایران از زمان قوه قضائیه سابق در سال گذشته سرکوب پوشاک زنان را تشدید کرده اند، نوشت: «این مرگ به احساسات ضد دولتی گسترده تر در جمهوری اسلامی و به ویژه ناامیدی زنان منجر شده است. ابراهیم رئیسی رئیس جمهور شد

در این بیانیه آمده است: «چشم انداز پیشنهاد رهبری به زنان ایرانی بسیار کم است. در محاسبات سرد رهبران ایران، اعتراضات احتمالاً به اندازه کافی پیش رفته است و برای فرونشاندن ناآرامی‌ها به واکنش قوی‌تری نیاز است.»

تجمع طرفداران دولت در تهران در روز جمعه.
تجمع طرفداران دولت در تهران در روز جمعه. عکس: عابدین طاهرکناره/ EPA

رئیسی که روز جمعه به تلویزیون ایران گفت که راهپیمایی های حامی دولت نشان دهنده قدرت جمهوری اسلامی است، روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت که مرگ امینی “باید قاطعانه بررسی شود”.

رئیسی گفت: بیشترین دغدغه ما حفظ حقوق تک تک شهروندان است. اگر مرگ او به دلیل سهل انگاری بوده باشد، قطعا رسیدگی می شود و قول می دهم بدون توجه به موضع گیری یا عدم موضع گیری مجامع بین المللی موضوع را پیگیری کنم.

رئیسی با اشاره به شش شب تظاهرات گفت که ایران “اقدامات آشوب” را تحمل نخواهد کرد و با پرسش در مورد تیراندازی پلیس در ایالات متحده به دنبال تغییر وضعیت کشوری است که از آن بازدید می کند. «آیا همه این مرگ‌ها مورد بررسی قرار گرفتند؟» او گفت.

قوه قضائیه ایران به دادگاه‌ها دستور داده است که با معترضان موضع سختی اتخاذ کنند و مدعی است که تظاهرکنندگان توسط عوامل خارجی هدایت می‌شوند و توسط رسانه‌های اجتماعی ضدایرانی تحریک می‌شوند – اتهامی آشنا که رژیم هنگام بروز نارضایتی مطرح می‌کند.

ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که محدودیت‌های صادراتی را کاهش می‌دهد تا دسترسی ایرانیان به اینترنت را بهبود بخشد، چیزی که دولت تهران از زمان مرگ امینی به شدت با مانع مواجه شده است. “.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «در مواجهه با این گام‌ها، ما می‌خواهیم کمک کنیم مردم ایران منزوی و در تاریکی قرار نگیرند.» این گامی ملموس برای ارائه حمایت معنادار از ایرانیانی است که خواستار رعایت حقوق اولیه خود هستند.»

امینی به اتهام داشتن حجاب “ناشایست” بازداشت شد. در بخشی از این اقدام اعتراضی، زنان ایرانی به خیابان ها و اینترنت آمده و روسری خود را سوزانده و موهای خود را کوتاه کرده اند.

رویترز و خبرگزاری فرانسه به این گزارش کمک کردند

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

سگ پس از پرت شدن از پل فلوریدا در سطل زباله نجات یافت | فلوریدا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک سگ جوان پس از …