مطالعه: بیماران غوطه ور در واقعیت مجازی در حین جراحی به بیهوشی کمتری نیاز دارند

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مطالعه اخیر منتشر شده در PLOS One و توسط محققان مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess در بوستون انجام شد، نشان می‌دهد که استفاده از واقعیت مجازی در حین جراحی دست منجر به کاهش قابل توجهی در بیهوشی حین عمل بدون تأثیر منفی بر نتایج گزارش‌شده توسط بیمار شده است.

در یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده کوچک و هشت ماهه، محققان 34 بیمار تحت عمل جراحی دست و میزان بیهوشی در حین عمل همراه با یا بدون استفاده از VR را ارزیابی کردند.

گروه VR به طور قابل توجهی پروپوفول کمتری در ساعت نسبت به گروه کنترل دریافت کردند. قابل ذکر است که طول مدت اقامت در بخش مراقبت پس از بیهوشی (PACU) در گروه VR به طور قابل توجهی کاهش یافت و بیماران 22 دقیقه زودتر از بیماران کنترل از PACU مرخص شدند.

بیماران به یک گروه کنترل تقسیم شدند که طبق توصیه متخصص بیهوشی در حین جراحی بیهوشی ارائه کردند و یک گروه VR که برنامه های انتخابی خود را از طریق هدست واقعیت مجازی و هدفون حذف نویز مشاهده کردند.

برنامه نویسی مجازی توسط شرکت کلینیک واقعیت مجازی telehealth ارائه شده است XRHealth، برای ترویج آرامش و آرامش، مانند یک چمنزار آرام، جنگل یا بالای کوه طراحی شده است. بیماران همچنین می‌توانند به مدیتیشن هدایت‌شده در محیط‌های غوطه‌ور گوش دهند یا از میان کتابخانه‌ای از ویدیوها در یک رابط کاربری مبتنی بر وب که به‌عنوان یک صفحه نمایش تئاتر احاطه‌شده با پس‌زمینه «آسمان پرستاره» نمایش داده می‌شود، انتخاب کنند.

چرا مهم است

یک روش متداول برای بیهوشی در حین جراحی دست، ترکیبی از بیهوشی منطقه ای انجام شده قبل از جراحی و مراقبت از بیهوشی تحت نظارت در حین جراحی است.

اگرچه بیماران قبل از عمل بیهوشی دریافت می کنند، ممکن است در حین عمل نیاز به بیهوشی اضافی داشته باشند که می تواند منجر به بی حسی بیش از حد و عوارض بالقوه قابل اجتناب شود.

محققان در مطالعه فوق خاطرنشان کردند: “VR می‌تواند با منحرف کردن ذهن از پردازش محرک‌های مضر که منجر به کاهش مصرف آرام‌بخش و کاهش خطر بی‌خوابی بیش از حد بدون تأثیر منفی بر رضایت بیمار شود، ابزار ارزشمندی برای بیماران و ارائه‌دهندگان خدمات باشد.”

با این حال، آنها محدودیت‌هایی را در مطالعه گزارش کردند، از جمله آگاهی شرکت‌کنندگان از احتمال کاهش دوز آرام‌بخش. همچنین ممکن است سوگیری انتخاب وجود داشته باشد، زیرا نتایج بیمارانی که با حداقل آرامبخش موافقت کرده اند ممکن است به کل جمعیت قابل تعمیم نباشد.

محققان نوشتند همچنین، ارائه دهندگان در این مطالعه کور نبودند، که می توانست به تفاوت های چشمگیر در دوز پروپوفول بین گروه ها کمک کند.

“به دلیل پتانسیل سوگیری برای تحت تاثیر قرار دادن هر دو این نتایج، نتایج ما باید به عنوان مقدماتی و نیاز به اعتبارسنجی در آزمایش‌های آینده تفسیر شود. علاوه بر این، با توجه به این محدودیت‌های عمده، نتایج ما برای توصیف نحوه ادغام غوطه‌وری VR در بهترین حالت مناسب هستند. محققان خاطرنشان کردند که عمل بیهوشی فعلی برای جراحی دست می‌تواند با استاندارد مراقبت مقایسه شود، نه اینکه دلیلی بر این باشد که VR یک روش مؤثر کنترل درد است یا برتر از سایر تکنیک‌های حواس‌پرتی است.

روند بزرگتر

واقعیت توسعه یافته (یعنی واقعیت مجازی، افزوده و ترکیبی) در حال حاضر است به اشکال مختلف در اتاق عمل استفاده می شود و بیماران و جراحان را تحت تاثیر قرار می دهد.

جراحان از فناوری واقعیت افزوده استفاده می کنند سیستم xvision Augmedics، برای جراحی ستون فقرات. فناوری Augmedics به جراح اجازه می دهد تا مدل سه بعدی ستون فقرات بیمار را در حین جراحی ایمپلنت ببیند و دقت 99.1% قرار دادن پیچ از راه پوست را نشان داده است.

XR دقیق Surgical Theater جراحان را قادر می سازد تا با وارد کردن مدل های تصویربرداری سه بعدی در واقعیت مجازی، یک تجربه جراحی را تجسم کنند. ارائه دهندگان یک اسکن معمولی از بدن بیمار (MRI، سی تی اسکن و غیره) را انجام می دهند. این اسکن به صورت یک تصویر سه بعدی در واقعیت مجازی بازسازی می شود تا جراحان به تجزیه و تحلیل عمیق بپردازند تا برای عمل آماده شوند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

آلمان نسبت به افزایش موارد COVID-19 در پاییز هشدار داد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، برلین — وزیر بهداشت آلمان روز …