پوند برای اولین بار از سال 1985 به دنبال بودجه کوچک به زیر 1.10 دلار سقوط کرد استرلینگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پوند برای اولین بار از سال 1985 به زیر 1.10 دلار سقوط کرد زیرا سرمایه گذاران از چشم انداز افزایش استقراض دولت برای پرداخت هزینه کاهش گسترده مالیات کواسی کوارتنگ وحشت داشتند.

معامله گران با صدور حکم تنبیهی در مورد “طرف رشد” صدراعظم، در واکنش به افزایش عظیم استقراض عمومی مورد نیاز برای تامین مالی برنامه های وی، پوند را در روز جمعه در یک فروش گسترده به ارزش خود کاهش دادند.

تحلیلگران بانک سرمایه گذاری ایالات متحده جی پی مورگان گفتند که واکنش بازار نشان دهنده “از دست دادن گسترده تر اعتماد سرمایه گذاران به رویکرد دولت” است که منعکس کننده آسیب به جایگاه بریتانیا در بازارهای جهانی است.

تحلیلگران سیتی می گویند که معافیت مالیاتی صدراعظم، که بزرگترین از سال 1972 تاکنون است، “خطر بحران اعتماد در پوند را به همراه دارد”.

پوند در برابر دلار دو و نیم سنت کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح 37 سال اخیر یعنی 1.0993 دلار رسید، زیرا ترس از مسیر آینده برای امور مالی عمومی نیز باعث افزایش هزینه‌های استقراض دولت شد. سقوط به زیر علامت نمادین 1.10 دلار پس از آن اتفاق افتاد که صدراعظم 45 میلیارد پوند کاهش مالیات را برای افراد با درآمد بالاتر اعلام کرد.

FTSE 100 بیش از 2 درصد سقوط کرد و برای اولین بار از اوایل ماه مارس، پس از حمله روسیه به اوکراین، به زیر 7000 معامله شد، در حالی که هزینه استقراض دولت بریتانیا در بازارهای بین المللی به بیشترین میزان در یک روز برای بیش از یک روز افزایش یافت. دهه

بازده اوراق قرضه دو ساله دولت بریتانیا – که رابطه معکوس با ارزش اوراق قرضه دارد و با کاهش آنها افزایش می یابد – تا 0.4 واحد درصد افزایش یافت و به نزدیک 4 درصد رسید و به بالاترین سطح از زمان بحران مالی سال 2008 رسید.

هزینه استقراض اوراق قرضه 10 ساله بیش از 0.2 واحد درصد افزایش یافت و نزدیک به 3.8 درصد معامله شد که از زمان روی کار آمدن لیز تراس به عنوان نخست وزیر در اوایل ماه جاری ادامه داشت. در آغاز سپتامبر، بازده بدهی های دولتی معیار بریتانیا تقریباً یک درصد افزایش یافته است که به طور قابل توجهی بیشتر از اقتصادهای پیشرفته مشابه است.

“[It’s] توبی ناگل، مدیر سابق صندوق در Columbia Threadneedle، می‌گوید که خیلی سخت است که میزان بودجه کوارتنگ را به‌تازگی بازار طلا را از بین برده است. او با نشان دادن مقیاس این آشفتگی، گفت که بازده طلای پنج ساله بیشترین افزایش را در یک روز از سال 1993 داشته است – پیشی گرفتن از همه گیری کووید، بحران مالی 2008 و 11 سپتامبر.

سرمایه گذاران هشدار دادند که آزمایش بریتانیا با Trussonomics در یک لحظه چالش برانگیز همراه با افزایش نرخ دلار آمریکا، افزایش نرخ بهره از سوی بانک های مرکزی جهانی، و با افزایش هزینه های استقراض در میان اقتصادهای پیشرفته در بحبوحه رشد اقتصادی ضعیف تر و تورم فزاینده انجام می شود.

با این حال، آنها گفتند که بریتانیا پس از سال‌ها که دولت به اعتبار آن برای مدیریت صحیح اقتصادی لطمه می‌زند و اقداماتی که نخست‌وزیر جدید برداشته است، مورد توجه قرار گرفته است.

گابریل فوا، مدیر پورتفولیوی شرکت سرمایه گذاری Algebris، گفت: «ما در شرایطی هستیم که در آن دولت بریتانیا اعتبار زیادی را در 3-4 سال گذشته از دست داده و صبر بازار را به طرق مختلف تحت فشار قرار داده است.

“[It’s about] مدیریت کووید، بی ثباتی دولت، مدیریت برگزیت. این فقط یک سری نگرانی بزرگ است. انگلیس در لیگ اول بود، [but] از اول، به دوم، به سوم در حال حرکت است. اگر علائمی نشان دهید که قابل اعتماد نیستید، لیگ‌ها را جابه‌جا می‌کنید.»

این امر پس از آن صورت می گیرد که خزانه داری اعلام کرد که کاهش مالیات صدراعظم و تضمین قیمت انرژی برای مصرف کنندگان و مشاغل را با 72.4 میلیارد پوند از فروش بدهی دولت بریتانیا بیشتر از آنچه برای سال مالی جاری برنامه ریزی شده بود، تامین می کند.

به جای 161.7 میلیارد پوند برنامه ریزی شده توسط دفتر مدیریت بدهی در آوریل، خزانه داری اعلام کرد که اکنون 234.1 میلیارد پوند اوراق قرضه دولتی را در سال 2022-2023 به سرمایه گذاران بین المللی خواهد فروخت.

این تغییر به این معنی است که سرمایه‌گذاران برای خرید بدهی‌های دولتی به میزان قابل توجهی بیش از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت، نزدیک می‌شوند و علاوه بر این که بانک انگلستان برای فروش 80 میلیارد پوند از گیلت‌های موجود در ترازنامه خود به لطف برنامه تسهیل کمی خود آماده می‌شود.

بازارها شرط می‌بندند که طرح‌های حمایتی کوارتنگ بانک را مجبور می‌کند تا نرخ بهره را تا ماه می سال آینده به بالای 5 درصد افزایش دهد – بیش از دو برابر نرخ فعلی 2.25 درصد – با این انتظار که آنها به طور قابل توجهی بر فشارهای تورمی بیافزایند.

Vivek Paul، استراتژیست ارشد پورتفولیو در BlackRock، گفت: “اعتبار بریتانیا چیزی است که بازارها به آن واکنش نشان می دهند.

با گذشت زمان ما متوجه خواهیم شد که آیا تغییر اساسی رخ خواهد داد یا خیر. هیئت منصفه بیرون است، [but] واکنش اولیه بازارها یک تایید زنگ دار نیست. بیایید آن را اینطور بیان کنیم.»

این اقدامات در حالی انجام می شود که بانک با وجود هشدار نسبت به اینکه اقتصاد بریتانیا در حال حاضر در رکود است، با افزایش نرخ بهره به تورم فزاینده پاسخ می دهد.

Antoine Bouvet، استراتژیست ارشد نرخ بهره و کریس ترنر، رئیس بازارهای جهانی در بانک هلندی ING، گفتند که شرایط برای بریتانیا یک “طوفان عالی” است زیرا بازارهای جهانی از پوند و طلایی دوری می‌کنند.

“اقدامات قیمت در گیلاس های بریتانیا از بد به بدتر می شود. فهرست دلهره‌آوری از چالش‌ها برای سرمایه‌گذاران اوراق قرضه با ارزش پوند به وجود آمده است و بودجه کوچک وزارت خزانه‌داری کمک چندانی به تقویت اعتماد نکرده است.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

آیا کمپین کاهش انرژی دور بعدی لیز تراس خواهد بود؟ | اخبار انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، ریشه‌های رقص سیاسی لیز تراس بر …