افرادی که تقلب در شطرنج را پلیس می کنند: “ما برای هر بازیکن در جهان یک تجزیه و تحلیل صحنه جرم ساختیم” | شطرنج

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

Dآیا یک نوجوان برای شکست دادن قهرمان شطرنج جهان تقلب کرد؟ این سوال جهان شطرنج را از 4 سپتامبر به آشوب کشانده است، زمانی که بهترین بازیکن آن، مگنوس کارلسن 31 ساله، پس از باخت خیره کننده به بازیکن 19 ساله رتبه پایین تر، ناگهان از جام 350 هزار دلاری Sinquefield در سنت لوئیس کنار رفت. هانس نیمن.

کارلسن صراحتا نیمن را به تقلب متهم نکرده است. اما ناظران شطرنج اتهامات کارلسن را از یک میم مرموز جمع آوری کردند که او پس از بازی توییت کرد و گفت که اگر صحبت کند با “مشکلات بزرگی” روبرو خواهد شد – به نظریه های وحشیانه دامن زد، از جمله نظریه ای که نیمان با دریافت پیام ها از طریق مهره های مقعدی ارتعاشی فریب داده است.

این هیاهو روز دوشنبه ادامه داشت، زمانی که کارلسن در یک بازی آنلاین با نیمن روبرو شد و تنها پس از یک حرکت استعفا داد. روز چهارشنبه، کارلسن مصاحبه کوتاهی انجام داد که در آن از توضیح اقدامات خود خودداری کرد، اما گفت: «مردم می‌توانند نتیجه‌گیری کنند و مطمئناً نتیجه‌گیری می‌کنند». او گفت که تحت تأثیر بازی نیمن قرار گرفته است و من فکر می‌کنم مربی او ماکسیم دلوگی باید کار بزرگی انجام دهد.

نیمان تقلب در برابر کارلسن را انکار کرد و پس از بازی قبلی اظهار داشت که قهرمان جهان باید “خجالت بکشد به احمقی مانند من ببازد”. اما او اعتراف کرد که در 12 سالگی و بار دیگر در 16 سالگی دو بار در پلتفرم آنلاین Chess.com تقلب کرده است، که به گفته او باعث شد او از وب سایت اخراج شود. اختلاف زمانی که پلت فرم بیشتر شد اعلام کرد که نیمن را دوباره با استناد به “اطلاعاتی که با اظهارات وی در مورد میزان و جدیت تقلب او در Chess.com مغایرت دارد” محروم کرده است.

اما این حرکت با دیگر داوران برتر شطرنج، از جمله برگزارکنندگان جام سینکوفیلد، که می‌گویند بازی‌های نیمان را تجزیه و تحلیل کرده‌اند و هیچ مدرکی دال بر تخلف پیدا نکرده‌اند، در تضاد است. بنابراین اگر نه مسابقات و نه مگنوس صراحتا نیمن را به تقلب متهم نمی کنند، چرا بسیاری در دنیای شطرنج نیمن را یک تقلب می دانند؟

دنی رنش، استاد شطرنج و مدیر اجرایی Chess.com، به آبان نیوز گفت که ناظران شطرنج – از مقامات تا نظریه پردازان صندلی صندلی – عملکرد نیمن را به درستی تجزیه و تحلیل نمی کنند. این مهره های مقعدی نیست. مشکل این است که موقعیت ما از نظر نحوه نگاه کردن به آن و سنجش چیزها بسیار متفاوت است.”

مردی آماده می شود تا مهره خود را در یک بازی شطرنج حرکت دهد.
مگنوس کارلسن از بیان اینکه چرا از بازی آنلاین با هانس نیمان تنها پس از یک حرکت استعفا داد، خودداری کرد. عکس: سری لوگاناتان/زوما پرس سیم/رکس/شاتراستاک

رنچ گفت پلتفرم او یک مدل ضد تقلب پیشرو در صنعت توسعه داده است که بر روی مجموعه ای خیره کننده از داده های بازی های دنیای واقعی از بازی هایی که روی پلتفرم آن اجرا می شود آموزش دیده است. کاری که ما انجام دادیم که واقعاً متفاوت از سایرین است – و به این دلیل است که ما یک شرکت خصوصی بودیم که پول در می‌آوردیم و می‌توانستیم سرمایه‌گذاری کنیم – این است که بیرون رفتیم و چیزی را ساختیم که من آن را تجزیه و تحلیل صحنه جرم DNA برای هر شطرنج‌بازی می‌نامم. رنش گفت. این بدان معناست که Chess.com مدل بسیار دقیقی از رفتار مشروع برای میلیون‌ها کاربر در طول صدها میلیون بازی دارد که می‌تواند از آن برای تشخیص مغایرت‌ها استفاده کند.

هر از چند گاهی ناهنجاری ها اتفاق می افتد. اما اگر دود زیادی دارید، شواهد زیادی دارید و دلایل زیادی برای باور به دی‌ان‌ای کسی دارید، و وارد اتاق می‌شوید و آنها فقط می‌گویند: “من همین الان آن یخچال را با یک بازو بلند کردم”. تو مثل این می گویی که “لعنتی مزخرف، لعنتی”.”

رنش از توضیح بیشتر درباره نیمن خودداری کرد. رنش گفت: “من در مورد هیچ چیزی که در مورد رسوایی بیش از حد با هانس یا مگنوس فکر می کنم، ثبت نام نمی کنم، اما شما می توانید بر اساس آنچه من می گویم، آنچه را که می خواهید بیان کنید.” در پست‌های انجمن این هفته، مدیر عامل Chess.com، اریک آل بست، اشاره کرد که ممکن است شرکتش به زودی اطلاعات بیشتری را منتشر کند.

این می تواند به پاسخ به یکی از سوالات اصلی در این بحث کمک کند: بهترین راه برای تشخیص تقلب در شطرنج چیست؟

این مهم است که بفهمیم رایانه ها چگونه بر بازی تأثیر می گذارند. بهترین شطرنج بازان انسان ترکیبی از هنرمند، ورزشکار و دانشمند هستند: آنها نه تنها خلاقیت و استقامت ذهنی برای حل مسائل بسیار پیچیده را دارند، بلکه هزاران ساعت را صرف تحقیق در بازی های قبلی شطرنج و نظریه پردازی خطوط جدید بازی می کنند. مشکل اینجاست که نرم افزارهای مدرن شطرنج، به نام موتورهای شطرنج، آنقدر قدرتمند و در دسترس قرار گرفته اند که حتی بهترین بازیکنان جهان در برابر نرم افزارهایی که اکنون هر کسی می تواند رایگان دانلود کند، شانسی ندارد. برای صنعت شطرنج، که از یک انفجار ناشی از همه گیر شدن علاقه به همه چیز لذت می برد، از بازی های آنلاین آماتور گرفته تا پخش زنده استادان برتر، تشخیص تقلب به یک چالش وجودی تبدیل شده است.

تانیا کارالی داور اصلی یا داور شطرنج تور شطرنج قهرمانان Meltwater است، تورنمنت آنلاینی که شاهد استعفای چشمگیر کارلسن در این هفته بود. او گفت که راه اصلی محافظت از فنجان در برابر تقلب از طریق نظارت است. این شامل نیاز به چندین بازیکن برای تنظیم دوربین های متعدد است که ثابت کند آنها بدون وسایل الکترونیکی دیگر تنها هستند. او گفت: “در لحظات تصادفی، بازیکنان را غافلگیر می کنیم و از آنها می خواهیم با دوربین جانبی حرکت کنند تا کل اتاق را نشان دهند.” داوران همچنین از بازیکنان می‌خواهند که صفحه نمایش خود را به اشتراک بگذارند تا بتوانند ببینند از چه برنامه‌هایی استفاده می‌کنند و دوربین جانبی را به سمت گوش‌های خود بگیرند تا اشکالات را بررسی کنند.

اما مهم‌ترین ابزار احراز هویت که کارالی از آن استفاده می‌کند، یک برنامه غربالگری است که توسط Fide، نهاد بین‌المللی حاکم بر شطرنج استفاده می‌شود. کن ریگان، استاد شطرنج و دانشمند کامپیوتر، گفت که توسعه این مدل را در سال 2006 پس از یک اتهام تقلب توسط وسلین توپالوف بلغاری علیه ولادیمیر کرامنیک از روسیه در بازی قهرمانی جهان آغاز کرد. مدل ریگان حرکات احتمالی در موقعیت شطرنج را تجزیه و تحلیل می کند و احتمال اینکه بازیکنی با یک سطح مهارت معین حرکتی انجام دهد که با موتورهای برتر شطرنج مطابقت دارد را پیش بینی می کند. “سپس، از طریق آنچه واقعاً یک فرآیند قضاوت انسانی است، فرد به شانس های نهایی می رسد و تصمیم می گیرد که آیا آنها به اندازه کافی افراطی هستند که فرضیه صفر را رد کنند.” – یعنی فرض بازی جوانمردانه.

ریگان گفت، از آنجایی که این نرم افزار حرکات بازی را تجزیه و تحلیل می کند، روی بازی های روی تخته و همچنین آنلاین کار می کند، جایی که نرخ تقلب “100 تا 200 برابر” بیشتر است. مقامات Sinquefield Cup از ریگان خواستند که برنامه را روی بازی کارلسن و نیمن اجرا کند و نتایج واضح بود: “من چیزی پیدا نکردم.” مدل ریگان نشان داد که عملکرد نیمن “یک انحراف استاندارد بالاتر بود” در برخی از معیارها، “اما طبق تعریف، انحراف استاندارد به طور استاندارد اتفاق می افتد”.

اما این منجر به اختلاف نظر ظاهری بین معتقدان به مدل ریگان و مدل Chess.com شده است که به نظر نمی‌رسد بدون ارائه شواهد بیشتر قابل حل باشد. ریگان گفت: «این حرکت Chess.com است. او پیشنهاد کرد که این پلتفرم باید «دلایل اقدامات بعدی خود علیه نیمن را فاش کند یا توضیح دهد».

تصویری نزدیک از یک دست رباتیک سفید که یک مهره شطرنج را روی تخته چوب قهوه‌ای قهوه‌ای تیره و برنزه‌ای در حال حرکت است.
متیو سادلر، استاد بزرگ انگلیسی، می‌گوید رایانه‌ها توانایی درک کلیت بازی را دارند به گونه‌ای که از انسان‌ها بهتر است. عکس: آندری پوپوف/آلامی

این تازه‌ترین قسمت از یک درام چند دهه‌ای است که درباره نقش ماشین‌ها در یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های رومیزی جهان است. متیو سادلر، استاد بزرگ انگلیسی که در عصر “پیش کامپیوتر” در رتبه چهاردهم جهان قرار داشت، در سال 1999 بازی حرفه ای را ترک کرد زیرا می ترسید که ظهور هوش مصنوعی “بازی را از بین ببرد”. او اکنون محققی است که چندین کتاب در مورد موتورهای شطرنج تالیف کرده است. او می‌گوید در حالی که گاهی اوقات می‌تواند با چند حرکت از رایانه‌ها پیشی بگیرد، هیچ راهی برای مطابقت با موتورهای برتر وجود ندارد. “در یک بازی 60 حرکتی، دقت موتورها در حدی است که دستیابی به آن برای انسان کاملا غیرممکن است.”

سادلر گفت که رایانه ها توانایی درک کلیت بازی را دارند به گونه ای که به طرز چشمگیری از انسان ها بهتر است. موتورها در تجسم کل تخته و یافتن مانورهایی که به عنوان مثال از سه گوشه تخته برای بازگرداندن یک قطعه و دستیابی به زاویه حمله برنده استفاده می کنند، فوق العاده خوب هستند. وقتی افرادی را در سطح ضعیف‌تری می‌بینید که این کار را انجام می‌دهند، خوب، آن‌ها یا لحظه‌ای الهام گرفته‌اند یا ممکن است چیز خنده‌داری در جریان باشد.»

برخلاف ترس Sadler، فناوری بازی را از بین نبرده است – آن را حتی محبوب‌تر کرده است. موتورهای شطرنج به ابزار یادگیری ارزشمندی برای بازیکنان تبدیل شده‌اند: آنها بر روی پایگاه‌های اطلاعاتی بازی می‌چرخند و سناریوها را از طریق موتورها اجرا می‌کنند و سعی می‌کنند مهم‌ترین تغییرات را به خاطر بسپارند. از آنجایی که حتی بهترین مغزها هم نمی‌توانند همه چیز را به خاطر بسپارند، بازی به یکی از تلاش‌ها برای خارج کردن حریفان از تعادل با بازی غیرمنتظره تبدیل شده است. و برای تماشاگران، موتورها روشی چشمگیر برای دیدن اینکه چه کسی بازی‌ها را در زمان واقعی برنده می‌شود، فراهم می‌کند.

آیا برای یک بازیکن انسانی می‌توان بازی به کمک رایانه را بدون ابزارهای فنی پیچیده تشخیص داد؟ سادلر می‌گوید که توانایی تشخیص تقلب با تجربه است. “اگر حریف تصمیم بسیار پیچیده ای گرفته باشد و فقط یک دقیقه از آن تصمیم بگیرد، در حالی که شما انتظار دارید، خوب، هر بازیکن برتر معمولی 15 یا 20 را بگیرد، پس این کمی دور است.” سایر پرچم‌های قرمز: اگر حریف شما به نظر می‌رسد “به‌طور غیرطبیعی آرام است وقتی موقعیت بسیار متشنج است”، یا “اگر کسی قصد دارد به طور مشکوکی از تخته دور شود”. اما این گفته‌ها بی‌اشتباه نیستند: «یک بار همچین موردی داشتم، و فقط این بود که آن مرد بیچاره خونریزی طولانی‌مدت بینی داشت و همیشه مجبور بود به توالت بدود.»

در مورد اتهام کارلسن؟ سادلر می گوید تجربه اش او را در ناباوری رها می کند. در حالی که کارلسن هنوز به وضوح بهترین بازیکن جهان است، او گفت: “وضعیت من همچنان این است که تقلب در سطح بالا واقعاً اتفاق نمی افتد.” چیزهای زیادی برای از دست دادن وجود دارد. و شطرنج یکی از آن بازی‌هایی است که شما زندگی خود را وقف آن می‌کنید و تصور اینکه بازیکنان برتر همه اینها را دور بریزند کمی سخت است.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

سگ پس از پرت شدن از پل فلوریدا در سطل زباله نجات یافت | فلوریدا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک سگ جوان پس از …