بازرسان سازمان ملل می گویند روسیه مرتکب جنایات جنگی در اوکراین شده است | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

سازمان ملل متحد گفته است که بازرسان این سازمان به این نتیجه رسیده اند که روسیه در اوکراین مرتکب جنایات جنگی از جمله بمباران مناطق غیرنظامی، اعدام های متعدد، شکنجه و خشونت جنسی وحشتناک شده است.

سازمان ملل بررسی نقض حقوق بشر در جنگ را در اولویت قرار داده است و در ماه مه، نهاد عالی حقوق بشر خود تیمی از کارشناسان را موظف به آغاز کار در کشور کرد.

از آن زمان، بازرسان سازمان ملل، جان خود را به خطر انداخته اند تا شواهدی از جنایات ارتکاب یافته علیه غیرنظامیان، از جمله در مناطقی که هنوز توسط نیروهای دشمن در معرض تهدید قرار دارند یا مین گذاری شده اند، جمع آوری کنند.

این تیم متشکل از سه کارشناس مستقل روز جمعه اولین به روز رسانی شفاهی خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کردند، پس از آن که این شورا تحقیقات اولیه را در مناطق کیف، چرنیهف، خارکف و سومی آغاز کرد و افزود که تحقیقات خود را گسترش خواهد داد.

اریک موز، رئیس تیم تحقیق، یک روز قبل از هفتمین سالگرد تهاجم روسیه به همسایه اش، به شورا گفت که بر اساس شواهد جمع آوری شده توسط کمیسیون تحقیق درباره اوکراین، «به این نتیجه رسیده است که جنایات جنگی در اوکراین مرتکب شده اند».

تیم بازرسان از 27 شهرک و شهرک و همچنین گورها و مراکز بازداشت و شکنجه بازدید کردند. با بیش از 150 قربانی و شاهد مصاحبه کرد. و با گروه های مدافع و مقامات دولتی دیدار کرد.

موز گفت که تیم به ویژه از «تعداد زیاد اعدام‌ها در مناطقی که ما بازدید کردیم» و «نشانه‌های مشهود اعدام روی اجساد، مانند دست‌های بسته شده از پشت، زخم‌های گلوله به سر، و شکاف‌های گلو» متضرر شده‌اند. “.

وی افزود که در حال بررسی چنین مرگ‌هایی در 16 شهرک و شهرک است و ادعاهای معتبری در مورد موارد بسیار بیشتری دریافت کرده است که به دنبال مستندسازی آنهاست. به این شورا گفته شد که بازرسان همچنین “گزارش های ثابتی از بدرفتاری و شکنجه، که در حبس غیرقانونی انجام شده است” دریافت کرده اند.

در شهرک های بوچا، هوستومل و بورودیانکا که حدود یک ماه توسط نیروهای روسی اشغال شده بود، بازرسان اوکراینی ده ها گور دسته جمعی را پیدا کردند که در آن اجساد غیرنظامیان، شکنجه و قتل عام دفن شده بودند.

از زمانی که روس ها از منطقه عقب نشینی کردند، گروهی از داوطلبان جوان به طور خستگی ناپذیری برای نبش قبر اجساد و ارسال آنها به پزشکان قانونی که در حال جمع آوری شواهدی از جنایات سربازان روسی بودند، تلاش کردند.

برخی از قربانیان به بازرسان گفته بودند که به روسیه منتقل شده و هفته ها در زندان ها نگهداری می شوند. دیگران پس از چنین نقل و انتقالاتی “ناپدید” شده بودند.

موز گفت: «مصاحبه‌کنندگان ضرب و شتم، شوک الکتریکی، و برهنگی اجباری و همچنین انواع دیگر تخلفات در این بازداشتگاه‌ها را توصیف کردند.

موز گفت که این تیم همچنین “دو مورد بدرفتاری با سربازان فدراسیون روسیه توسط نیروهای اوکراینی را بررسی کرده است” و افزود که “در حالی که تعداد آنها کم است، چنین مواردی همچنان موضوع توجه ما است”.

او گفت که بازرسان موارد خشونت جنسی و جنسیتی را نیز مستند کرده اند و در برخی موارد ثابت کرده اند که سربازان روسی عاملان آن بوده اند.

او گفت: «نمونه‌هایی از مواردی وجود دارد که بستگان مجبور شده‌اند شاهد این جنایات باشند.» در مواردی که ما بررسی کرده‌ایم، سن قربانیان خشونت جنسی و جنسیتی از چهار تا ۸۲ سال متغیر بوده است.

موز افزود که این کمیسیون طیف گسترده ای از جنایات علیه کودکان را مستند کرده است، از جمله کودکانی که “تجاوز، شکنجه و به طور غیرقانونی محبوس شده اند”.

در اواخر ماه آوریل، پزشکان قانونی به آبان نیوز گفتند که شواهدی پیدا کرده اند که نشان می دهد برخی از زنان قبل از کشته شدن توسط نیروهای روسی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند. ولادیسلاو پروفسکی، پزشک قانونی اوکراینی که ده‌ها کالبد شکافی را بر روی مردم بوچا، ایرپین و بورودیانکا انجام داده است، به آبان نیوز گفت: «ما در حال حاضر چند مورد داریم که نشان می‌دهد این زنان قبل از تیراندازی به قتل رسیده‌اند.

حداقل دو مرد در فهرست متهمان جنایتکار جنگی روسیه که توسط دادستان اوکراین آزاد شده اند، متهم به تجاوز جنسی و تجاوز جنسی هستند.

موز در گزارش خود به شورا همچنین به “استفاده فدراسیون روسیه از سلاح های انفجاری با اثرات منطقه ای وسیع در مناطق پرجمعیت” اشاره کرد که به گفته وی “منبع آسیب و رنج بسیار برای غیرنظامیان” بود.

سازمان ملل تاکید کرد که تعدادی از حملاتی که این تیم بررسی کرده بود “بدون تمایز بین غیرنظامیان و جنگجویان” انجام شده است، از جمله حملات با مهمات خوشه ای که توسط اکثر کشورهای جهان بر اساس معاهده 2008 ممنوع شده است.

از آغاز تهاجم مسکو، نیروهای روسی متهم به استفاده از تعدادی سلاح غیرقانونی شده اند که باعث کشته شدن صدها غیرنظامی در منطقه کیف اوکراین شده است، از جمله بمب های بسیار قوی هدایت نشده در مناطق پرجمعیت، که حداقل 8 ساختمان غیرنظامی را ویران کرده است. .

بر اساس شواهد، مهمات خوشه ای در مناطقی که هیچ پرسنل نظامی و زیرساخت های نظامی وجود نداشت، پرتاب شد.

کار این کمیسیون در نهایت می‌تواند به کار دادستان‌های دادگاه کیفری بین‌المللی کمک کند که می‌توانند به جنایات جنگی در اوکراین متهم شوند، اگرچه هنوز مشخص نیست که آیا روسیه یا سایر مجرمان ادعایی هرگز با عدالت روبرو خواهند شد.

در تحولی جداگانه، روز جمعه، مقامات اوکراینی گفتند که حدود 436 جسد را از یک محل دفن در شهر ایزیوم که اخیراً بازپس‌گرفته شده است بیرون آورده‌اند و حداقل 30 نفر از آنها نشانه‌هایی از شکنجه را نشان می‌دهند.

موسی گفت: “البته این یک حادثه بدیع است، اما ما قطعاً قصد داریم رویداد ایزیوم را نیز بررسی کنیم.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بی بی سی می گوید یوروویژن 2023: لیورپول مسابقه سال آینده را به نام اوکراین برگزار می کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، بی بی سی اعلام کرد که …