عملیات پاکسازی زباله های هسته ای بریتانیا ممکن است 260 میلیارد پوند هزینه داشته باشد | زباله هسته ای

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بر اساس تجزیه و تحلیل ارائه شده به یک گروه بین المللی از کارشناسان، هزینه از بین بردن زباله های هسته ای قرن بیستم بریتانیا می تواند به 260 میلیارد پوند افزایش یابد، زیرا مکان های قدیمی و تخریب شده با چالش های فزاینده ای روبرو هستند.

از آنجایی که دولت انرژی هسته‌ای را با وعده ایجاد نسل جدید راکتورها دنبال می‌کند، هزینه پاک‌سازی ایمن زباله‌های نسل‌های قبلی نیروگاه‌ها در حال افزایش است.

تخریب تاسیسات هسته ای مشکلاتی به طور فزاینده ای خطرناک و چالش برانگیز ایجاد می کند. به گفته سازمان از کار انداختن هسته‌ای، تجهیزات قدیمی و سیستم‌های الکتریکی در سلافیلد، که بسیاری از زباله‌های هسته‌ای کشور را ذخیره می‌کند و یکی از خطرناک‌ترین سایت‌های جهان است، خطر آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد. آنها نیاز به نگهداری فزاینده دارند و خطر رو به رشدی دارند. اکتبر گذشته، یک اتصالات نوری معیوب باعث آتش سوزی در تاسیسات سلافیلد شد که منجر به تعطیلی آن برای چند هفته شد.

تحلیل استفان توماس، استاد سیاست انرژی در دانشگاه گرینویچ، تخمین می‌زند که کل صورت‌حساب برای از کار انداختن کوه زباله‌های هسته‌ای بریتانیا به ۲۶۰ میلیارد پوند افزایش خواهد یافت.

توماس در کنفرانسی متشکل از کارشناسان بین‌المللی گفت که بر اساس درخواست‌های آزادی اطلاعات، هزینه از کار انداختن سلافیلد از 110 میلیارد پوند افزایش یافته است.

سایت های دیگری که نیاز به از کار انداختن دارند 11 نیروگاه Magnox هستند که بین دهه 1950 و 1970 ساخته شده اند، از جمله Dungeness A در کنت، Hinkley Point A در Somerset و Trawsfynydd در شمال ولز، و هفت راکتور پیشرفته با گاز خنک کننده ساخته شده در دهه 1990، از جمله Dungeness. B که سال گذشته بسته شد، هینکلی پوینت B و هیشم 1 و 2 در لنکاوی.

به گفته NDA، خرابی یکی از ایستگاه های Magnox، Trawsfynydd، که در سال 1991 تعطیل شد، به حدی است که برای ایمن سازی آن نیاز به کار اساسی است. آژانس گفت: «کارهایی که پس از آن باید انجام شود تا برچیدن رآکتور کامل شود.

توماس به گروه بین المللی ارزیابی ریسک هسته ای گفت که انتظار می رود مشکلات مشابهی در سایت های دیگر Magnox وجود داشته باشد. جدول زمانی برای از کار انداختن نیروگاه‌های هسته‌ای قدیمی کنار گذاشته شده است و هنوز زمان‌بندی جدیدی منتشر نشده است.

سرویس زباله های هسته ای اعلام کرده است که به تعویق انداختن 85 سال از خاموشی، که سیاست قبلی بود، برای همه رآکتورها به دلیل سن و شرایط فیزیکی متفاوت آنها مناسب نیست. NWS گفته است که از کار انداختن برخی از ایستگاه های Magnox باید به جلو بیفتد.

توماس گفت که تلاش برای تسریع در از کار انداختن تنها به افزایش صورتحساب می‌افزاید، که تخمین می‌زند به 34 میلیارد پوند افزایش یافته است.

در سال 2005، هزینه حذف و دفع زباله های رادیواکتیو نیروگاه های هسته ای ساخته شده در دهه های 1950، 70 و 90، 51 میلیارد پوند بود.

سال گذشته برآوردهای NDA به 131 میلیارد پوند افزایش یافت و آخرین گزارش سالانه آن اعلام کرد که 149 میلیارد پوند برای پرداخت هزینه برای پاکسازی مورد نیاز است. اما توماس گفت که افزایش هزینه ها به این معنی است که کل صورت حساب در مسیر رسیدن به 260 میلیارد پوند است.

بخشی از این افزایش سرسام آور هزینه ساخت یک دفن زباله زیرزمینی زیرزمینی یا تأسیسات ذخیره زمین شناسی (GDF) برای ذخیره ایمن 700000 متر مکعب زباله رادیواکتیو – تقریباً حجم 6000 اتوبوس دو طبقه – از برنامه هسته ای گذشته کشور است.

پروژه مهندسی ماموت در ابتدا 11 میلیارد پوند هزینه داشت، اما این صورتحساب اکنون تا 53 میلیارد پوند تخمین زده می شود زیرا نامشخصی در مورد محل قرارگیری سایت و نیاز به فراهم کردن فضا برای مقدار نامشخص زباله از نسل جدید است. راکتورهای هسته ای که دولت می خواهد بسازد.

چهار منطقه از کشور برای GDF در نظر گرفته شده است اما هنوز تصمیمی در مورد محل قرار گرفتن آن گرفته نشده است.

NWService گفت: “در حالی که ما در مورد میراث فعلی زباله که در حال حاضر وجود دارد، واضح هستیم، یک GDF باید زباله های اضافی ناشی از تاسیسات جدید در حال توسعه را مدیریت کند.” هزینه واقعی به تعداد پروژه‌های هسته‌ای جدیدی که بریتانیا در آینده توسعه می‌دهد و هرگونه زباله اضافی از این ایستگاه‌ها بستگی دارد.»

NDA گفته است که پاکسازی زباله های هسته ای گذشته بیش از 100 سال طول خواهد کشید. این مقام در گزارش سالانه خود با تاکید بر چالش‌های تاسیسات تخریب‌کننده و خطرناک گفت که ربات‌ها و پهپادها به طور فزاینده‌ای برای انجام بازرسی‌های سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …