رشته ای از فیلم های بالیوود در باکس آفیس شکست می خورند که هند به سمت پخش جریانی می رود | بالیوود

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تیاو افتتاحیه یک فیلم جدید با نام بالیوودی زمانی یک رویداد ملی در سراسر هند بود که با هفته‌ها هیاهو، صف‌های طولانی بیرون سینماها و سالن‌ها مملو از قایق‌ها همراه با تشویق تماشاگران و آواز خواندن همراه بود.

اما امسال، با شکست ۷۷ درصدی اکران‌ها در باکس آفیس، سالن‌های سینما به طرز وحشتناکی ساکت شده‌اند و سلطه غیرقابل تزلزل بالیوود بر صنعت فیلم هند آغاز شده است.

سومیت کادل، تحلیلگر تجارت فیلم در هند گفت: «این سال برای صنعت فیلم هندی از نظر باکس آفیس بسیار ضعیف بوده است. او گفت که تنها سه یا چهار فیلم موفق وجود داشته است، در حالی که همه چیز بمباران شده است – یک فاجعه برای صنعتی که برای بقا به حداقل 10 شکست بزرگ باکس آفیس در سال متکی است. کادل گفت: «بالیوود قطعاً شاهد بدترین مرحله خود در دو تا سه دهه اخیر است.

تقصیر شکست های اخیر بالیوود تا حدی به کووید نسبت داده شده است که باعث ایجاد بحران برای سینماهای جهان شد. از آنجایی که معمولاً جمعیت متعهد سینمای هند در خانه های خود محبوس بودند، محبوبیت پلتفرم هایی مانند نتفلیکس، آمازون پرایم و هات استار افزایش یافت که توسط یک چهارم جمعیت 1.4 میلیاردی هند استفاده می شود. فیلم‌هایی که قبلاً فقط در سینماها قابل دسترسی بودند، اکنون می‌توانستند با کسری از قیمت بلیط مالتی پلکس روی این پلتفرم‌ها تماشا کنند.

کادل گفت: «پس از همه‌گیری، مردم تنها در صورتی حاضرند برای سینما بمب بپردازند که مقیاس و محتوای فیلم آنها را به هیجان آورد.

همچنین منجر به تنوع سلیقه ها شده است. بالیوود مدت‌هاست که از امتیاز «سینمای ملی هند» بودن برخوردار بوده است که دلیل آن بخشی از رواج هندی‌زبان‌ها در سراسر کشور و همچنین وزن سیاسی دولت‌های هندی‌زبان است. در همین حال، دیگر صنایع فیلم هند به «منطقه‌ای» بودن تنزل پیدا کردند، با شهرت خسته‌کننده بودن، یا فاقد حضور تماشایی و ستاره‌ای از بازیگران مرد خداگونه بالیوود.

اما از آنجایی که مخاطبان رو به رشد مشتاقانه شروع به مصرف سینمای تامیل، تلوگو، مالایالام، کاناد و مراتی زبان در خانه‌های خود کردند و به طور گسترده درباره آن در رسانه‌های اجتماعی پست می‌کردند، آنا ام ام وتیکاد گفت: «این باعث شد که از کهنگی فراگیر فیلم‌های هندی آگاه شوند. روزنامه نگار و نویسنده سینما در همین حال، او افزود: «فیلمسازان هندی که از امتیازشان چشمک زده بودند، متوجه نشدند که مخاطب سنتی آنها به تدریج شروع به تکامل کرده است».

در نتیجه، امسال ده‌ها فیلم بالیوودی چند میلیون دلاری با بازی‌های پولدارترین ستاره‌های مرد، که معمولاً هر فیلمی را که دست می‌زنند به طلا تبدیل می‌کنند، به دلیل داستان‌های فرمولی با انتقاد مواجه شدند و تماشاگران از آنها دوری کردند.

از Jayeshbhai Jordaar، با بازی رانویر سینگ و لال سینگ چادا، با عامر خان به آکشای کومار در باچان پاندی، همه شکست‌های پی در پی بودند و استودیوهای بزرگ بالیوود را در وضعیتی نابسامان قرار دادند. در حالی که به نظر می رسید ستارگان مذکر زمانی دست نخورده درخشش خود را از دست داده اند، هنوز نسل جدیدی برای جایگزینی آنها پدیدار نشده است. کومار ماه گذشته پس از اینکه یکی دیگر از فیلم‌هایش در باکس آفیس سقوط کرد، گفت: «فیلم‌ها کار نمی‌کنند – تقصیر ماست، تقصیر من است».

Vetticad گفت: “صنعت هندی عادت کرده است که با حمایت سیستمی برای تسلط خود نادیده گرفته شود و اکنون در مورد چگونگی مقابله با تغییرات در چشم انداز سرگرمی کشور ناشی از بیماری همه گیر ناامید است.”

در عوض، فیلم‌هایی که به‌اصطلاح سینمای منطقه‌ای، عمدتاً از جنوب هند ساخته شده‌اند، بیشترین موفقیت‌های سال را داشته‌اند. RRR، یک فیلم حماسی Telegu در مورد دو انقلابی که با راج بریتانیا می جنگند، رکورد بیشترین درآمد روز افتتاحیه را برای هر فیلم هندی شکست و سومین فیلم پرفروش هندی تمام دوران است که حدود 160 میلیون دلار در سراسر جهان به دست آورد.

KGF:2، یک فیلم اکشن دوره کانادا، نیز موفقیت‌آمیز بود، در حالی که Vikram، یک فیلم هیجان‌انگیز تامیل، تقریباً از همه فیلم‌های بزرگ بالیوود بهتر عمل کرد. به طور کلی، برای شش ماه اول سال، فیلم‌های جنوب هند 50 درصد از سود باکس آفیس را به خود اختصاص دادند که تغییری بی‌سابقه نسبت به سال‌های گذشته بود.

استثناهایی وجود داشته است، مانند پرونده‌های کشمیر، یک فیلم هندی زبان که بر بازگویی تخیلی مهاجرت هندوها در سال 1990 از منطقه با اکثریت مسلمان کشمیر هند تمرکز دارد. این فیلم به بازنگری تاریخی سیاسی و اسلام هراسی متهم شد و توسط سیاستمداران حزب ملی گرای هندو حاکم هند، حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) از جمله نخست وزیر نارندرا مودی تایید شد.

اخیراً، برهماسترا، یک فیلم اکشن فانتزی بالیوودی برگرفته از داستان‌هایی از اساطیر هندو که در این ماه منتشر شد، موفق شده است. در پس زمینه جو سیاسی کنونی هند، با ظهور ناسیونالیسم عضلانی هندو و تشدید ظلم بر اقلیت ها، به ویژه مسلمانان، بسیاری نگرانی هایی را در مورد آنچه که آنها به عنوان “هندویی شدن” بالیوود منعکس می کنند، مطرح کرده اند.

مجله Aakshi، منتقد سینما و دانشگاه، گفت که با توجه به تأثیر سینما بر جامعه، به ویژه در هند، این نگران کننده است که شمایل و تصویرسازی آشکار هندو اکنون به عنوان ابزاری توسط بالیوود برای جلب نظر مخاطبان استفاده می شود.

با توجه به زمانه‌ای که در حال حاضر در آن زندگی می‌کنیم، جایی که نمادهای غیرهندو در هند مورد حمله قرار گرفته‌اند و این همه بحث و جدل بر سر حجاب وجود دارد، این واقعیت که به نظر می‌رسد برهماسترا در حال طبیعی‌سازی و جاسازی شخصیت‌ها در این جهان مذهبی بسیار زیاد هندو است، بسیار مهم است. دردسرساز، گفت: مجله.

جناح راست هندو که اخیراً به برخی از بزرگترین ستارگان مسلمان بالیوود حمله کرده اند، از جمله رهبری فیلم اخیر عامر خان لال سینگ چادا را بایکوت کرده اند، مدت هاست که با سوء ظن نگریسته می شود.، او را به «ضد هندو بودن» متهم کرد که پس از آن در باکس آفیس افت کرد.

با دست و پا زدن بالیوود و جستجوی راه‌هایی برای بازگرداندن مخاطبان، مجله گفت که این خطر وجود دارد که بالیوود هندو به یک هنجار تبدیل شود و تاریخ طولانی آن را که عمدتاً سکولار و از نظر مذهبی تلقی می‌شود، تضعیف کند. او گفت: “اگر این فیلم، با همه دینداری بیش از حدش، موفق باشد، مطمئنم فیلم های دیگر نیز دنبال خواهند شد.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بی بی سی می گوید یوروویژن 2023: لیورپول مسابقه سال آینده را به نام اوکراین برگزار می کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، بی بی سی اعلام کرد که …