افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به آسیب پذیرترین قشر آسیب خواهد زد | دین بیکر

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دبلیوهنگامی که هیئت مدیره فدرال رزرو این هفته نرخ بهره را سه چهارم دیگر افزایش داد، این حرکت با استقبال گسترده مطبوعات تجاری مواجه شد. افزایش نرخ بهره نشان دهنده تعهد فدرال رزرو به مبارزه با تورم است.

اگرچه این امر مسلماً درست است، اما نشان داد که فدرال رزرو تمایل دارد تا گروه های محروم را وادار کند تا بهای کاهش تورمی را که آنها باعث آن نشده اند بپردازند. در واقع، سیاهپوستان، اسپانیایی‌ها، افراد با تحصیلات کمتر و افراد دارای سوابق کیفری برای پایان دادن به جهش تورم ناشی از همه‌گیری و حمله روسیه به اوکراین، مجبور به فداکاری می‌شوند.

فقط برای از بین بردن تعبیرات در مورد اقتصاد «بیش از حد گرم» و درد انتزاعی، چیزی که در مورد افزایش نرخ بهره فدرال رزرو صحبت می کنیم، بیکار کردن مردم برای اعمال فشار نزولی بر دستمزدها است. ماجرا از این قرار است که با کاهش نرخ رشد دستمزدها، فشار هزینه کمتری برای شرکت‌ها وارد می‌شود و بنابراین می‌توانند سرعت افزایش قیمت‌ها را کاهش دهند و تورم را به نرخ قابل قبول‌تری برسانند.

اما، همه به یک اندازه مستعد بیکاری ناشی از افزایش نرخ های فدرال رزرو نیستند. نرخ بیکاری برای سیاهپوستان معمولا دو برابر نرخ بیکاری برای سفیدپوستان است. نرخ بیکاری برای مردم اسپانیایی معمولاً یک و نیم برابر نرخ بیکاری برای سفیدپوستان است. برای نوجوانان سیاهپوست نزدیک به شش برابر نرخ بیکاری برای نوجوانان سفیدپوست است.

در یک بازار کار فشرده، کارفرمایان که ممکن است در غیر این صورت علیه این کارگران تبعیض قائل شوند، مجبور می شوند هر کسی را که از در می گذرد را ببرد. آنها همچنین به احتمال زیاد کارگرانی را با تحصیلات کمتر استخدام می کنند و فرصت های بیشتری را به کارگرانی که فقط دارای مدرک دبیرستان هستند و حتی به کارگرانی که ممکن است از دبیرستان فارغ التحصیل نشده باشند، می دهند. در یک بازار کار فشرده، کارفرمایان حتی حاضرند افرادی را با سوابق کیفری استخدام کنند و به آنها فرصتی برای کسب درآمد مناسب بدهند.

اگر افزایش دستمزد آنها عامل اصلی تورم اخیر باشد، ایده کوبیدن آنهایی که در پایین هستند ممکن است قابل قبول تر به نظر برسد. اما می دانیم که این درست نیست. قیمت‌ها در یک سال و نیم گذشته از رشد دستمزدها پیشی گرفته‌اند، با میانگین تورم بیش از 8 درصد از فوریه 2021، در حالی که میانگین دستمزد ساعتی تنها با نرخ سالانه 5.1 درصد افزایش یافته است.

شکاف بین قیمت ها و دستمزدها ناشی از افزایش شدید سهم سود درآمد ملی است. به دلیل تعطیلی های همه گیر، جنگ در اوکراین و آتش سوزی در یک کارخانه بزرگ نیمه هادی در ژاپن، کمبود طیف گسترده ای از اقلام وجود دارد.

این کمبودها به همه از شرکت‌های نفتی گرفته تا خرده‌فروشان آنلاین و تولیدکنندگان خودرو اجازه داده است تا حاشیه سود خود را افزایش دهند. بحث عمده ای در میان اقتصاددانان وجود دارد که تا چه حد این حاشیه های بالاتر ناشی از قدرت انحصاری بیش از حد است، اما هیچ بحثی وجود ندارد که حاشیه سود افزایش یافته است.

داده ها بسیار واضح است. سهم سود از درآمد شرکت ها از 23.9 درصد در سال 2019 به 26.0 درصد در سه ماهه دوم سال جاری رسیده است. این یک افزایش فوق العاده در سهام سود در یک دوره نسبتا کوتاه است.

ناامید کننده ترین بخش این داستان این است که همه این حقایق برای رئیس فدرال رزرو، جروم پاول، شناخته شده است. در سال‌های درست قبل از شیوع همه‌گیری، پاول از مزایای اشتغال کامل تمجید کرد و به دستاوردهای خارق‌العاده‌ای اشاره کرد که سطوح بالای اشتغال برای افرادی که در پایین‌ترین سطح قرار دارند به همراه داشت. او سیاست دهه‌ها فدرال رزرو را زیر پا گذاشت و فدرال رزرو را مجدداً متعهد کرد که به جای تمرکز انحصاری بر تورم، سمت اشتغال کامل از وظایف خود را جدی بگیرد.

این دلیلی است که بسیاری از مترقیان، از جمله من، مایل بودند پاول را دوباره به عنوان رئیس فدرال رزرو ببینند. ما معتقد بودیم که او برای حفظ نرخ های پایین بیکاری آماده است تا مقداری تورم را به خطر بیندازد.

البته، هیچ‌کس فکر نمی‌کند که فدرال رزرو می‌تواند با افزایش مارپیچ تورم در حاشیه بنشیند، اما این چیزی نیست که اتفاق می‌افتد. قیمت‌ها در بسیاری از بخش‌ها در حال حاضر با غلبه بر مشکلات زنجیره تامین در حال کاهش است. و، به نظر می رسد که اساس ترس اصلی فدرال رزرو از انتظارات بالاتر از تورم که منجر به افزایش مارپیچی دستمزدها و قیمت ها می شود، کاهش یافته است. اندازه گیری انتظارات تورمی در چند ماه گذشته کاهش یافته است، نه افزایش.

این امر به فدرال رزرو این امکان را می دهد که افزایش بیشتر نرخ بهره را به تعویق بیندازد. ما می دانیم که زمان زیادی طول می کشد تا سیاست پولی تأثیر کامل خود را بر اقتصاد بگذارد. فدرال رزرو باید قبل از افزایش بیشتر مکث کند و ببیند که افزایش تا به امروز، همراه با اصلاحات زنجیره تامین، تا چه حد تورم را فرو نشانده است.

افتضاح است که تنها ابزار ما برای کنترل تورم این است که محروم ترین کارگران را از کار خود بیرون کنیم. از این هم بدتر اگر این افراد را بیکار کنیم.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مسافران هوایی استرالیا که بیش از سه ماه منتظر گذرنامه هستند، به دلیل تداوم تاخیرهای کووید | اخبار استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، هزاران استرالیایی در حال رفتن …