ردیاب آب و هوا: طوفان ها آلاسکا، کارائیب و ژاپن را درنوردید | آب و هوای شدید

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

این طوفان در روزهای اخیر در سراسر اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام بسیار فعال بوده و بیش از پنج طوفان به طور رسمی نامگذاری شده اند.

طوفان فیونا در دریای کارائیب اولین طوفان فصل گرمسیری اقیانوس اطلس بود که به یک طوفان بزرگ تبدیل شد. فیونا روز یکشنبه در جنوب غربی پورتوریکو به خشکی رسید، جایی که 762 میلی متر (30 اینچ) باران با تندبادهای پایدار 115 مایل در ساعت بارید.

برق کل جزیره قطع شد و بیش از 1 میلیون نفر خاموش هستند. این طوفان که پل ها را از بین برد و باعث سیل ویرانگر و رانش گل شد، پنج کشته نسبت داده است.

فیونا سپس در شرق جمهوری دومینیکن فرود آمد، اولین باری که طوفان مستقیماً به این منطقه از زمان طوفان جین در سال 2004 برخورد کرد.

از آنجایی که شرایط اقیانوسی و جوی مساعد بود، فیونا عصر دوشنبه از شمال دریای کارائیب حرکت کرد و شدت گرفت و تا چهارشنبه به طوفان دسته 4 با تندبادهایی حدود 140 مایل در ساعت تبدیل شد.

فیونا اواخر روز پنجشنبه قبل از حرکت به سمت شمال به برمودا رسید، از شرق ایالات متحده اجتناب کرد و به سمت شمال غرب چرخید تا بادهای طوفانی و باران شدید را در آخر هفته به اقیانوس اطلس کانادا بیاورد.

در همان زمان، طوفان Nanmadol قبل از انتشار در سراسر سرزمین اصلی به جزایر جنوبی ژاپن رسید. در اوج خود، Nanmadol به عنوان یک ابر تایفون رده 4 طبقه بندی شد، با بادهای پایدار بیش از 150 مایل در ساعت که باعث لغو صدها پرواز شد.

تخمین زده می شود که این طوفان دومین طوفان شدیدی باشد که در بیش از 70 سال گذشته ژاپن را درنوردیده است. بارندگی در مجموع 300-500 میلی متر بود و چندین رودخانه طغیان کردند. حدود 8 میلیون نفر در مناطق کیوشو، شیکوکو و چوگوکو از خانه های خود تخلیه شدند و حداقل چهار نفر کشته شدند.

در همین حال، غرب آلاسکا توسط طوفان مربوک، بدترین طوفان در نیم قرن اخیر، درگیر شد. امواج دریای برینگ آخر هفته گذشته به ارتفاع 50 فوت (15 متر) رسیدند و موج طوفان باعث جاری شدن سیل و خسارت به 1000 مایل خط ساحلی شد.

یکی از جوامع ساحلی، نوم، بالاترین سطح آب را از سال 1974 در ارتفاع 11 فوتی بالاتر از جزر و مد معمولی تجربه کرد. گزارشی از مجروح شدن، کشته شدن یا مفقود شدن افراد گزارش نشده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“با لگد زدن به خودم تندتر حرکت نکردم”: ترس و وحشت بازار مسکن را فرا گرفته است | بازار مسکن

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، زنگ تلفن در آژانس املاک و …