دانشگاه کمبریج اذعان دارد که از بردگی تاریخی سود برده است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

دانشگاه کمبریج بریتانیا روز پنجشنبه اعلام کرد که از عواید برده داری در طول تاریخ خود بهره برده است و قول داد که بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان سیاه پوست گسترش دهد و تحقیقات بیشتری در مورد تجارت جنایتکارانه را تامین کند.

این قدردانی در حالی صورت می گیرد که مجموعه ای از موسسات پیشرو – از بانک انگلستان تا کلیسای انگلستان – ارزیابی مجدد نقش اصلی که برده داری است در غنی سازی بریتانیا و چگونگی بهره مندی آنها از بی عدالتی های آن.

کمبریج گفت تحقیقی که انجام داده است هیچ مدرکی مبنی بر اینکه خود دانشگاه تا به حال مستقیماً مالک برده یا مزارع بوده است، پیدا نکرده است. اما یافته‌ها نشان داد که از برده‌داری “مزایای قابل توجهی” دریافت کرده است.

بر اساس گزارش تحقیق، این افراد از خیرین دانشگاهی بودند که درآمد خود را از تجارت برده، سرمایه گذاری دانشگاه در شرکت هایی که در آن مشارکت داشتند و هزینه های خانواده های صاحب مزارع به دست آورده بودند.

محققان دریافتند که همکاران کالج های کمبریج با شرکت هند شرقی درگیر بودند، در حالی که سرمایه گذاران شرکت سلطنتی آفریقا نیز با کمبریج – دو شرکت فعال در تجارت برده – ارتباط داشتند.

طبق این مقاله که توسط گروهی از دانشگاهیان کمبریج تهیه شده است، دانشگاه همچنین از سرمایه گذاران هر دو شرکت کمک های مالی دریافت کرده است و همچنین مستقیماً در شرکت دیگری که در تجارت برده به نام شرکت دریای جنوبی سرمایه گذاری کرده است.

در گزارش Legacies of Enslavement آمده است: «چنین مشارکت مالی هم به تسهیل تجارت برده کمک کرد و هم منافع مالی بسیار قابل توجهی برای کمبریج به همراه داشت.

همچنین می‌گوید که در حالی که لغو‌شدگان برجسته‌ای مانند ویلیام ویلبرفورس در کمبریج تحصیل کرده‌اند و کمپین‌های خود را در آنجا توسعه داده‌اند، میراث کامل آنها باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد، در حالی که اعضای برجسته دانشگاه نیز از زیربنای فکری تجارت برده دفاع می‌کنند.

اصلاح اشتباهات تاریخی

در این گزارش آمده است که چندین نفر نیز بدون اشاره به مشارکت آنها در دانشگاه یادبود می شوند.

مجسمه ای به ویلیام پیت جوانیکی از اعضای پارلمان این دانشگاه که در پایان قرن هجدهم نخست وزیر بود، هیچ اشاره ای به تلاش های خود برای متوقف کردن لغو ممنوعیت یا بازگرداندن برده داری در هائیتی پس از انقلاب در آنجا نمی کند.

در همین حال، موزه فیتزویلیام با پول و آثار هنری به ارث رسیده از فرمانداری شرکت دریای جنوب تأسیس شد.

در پاسخ به این گزارش، دانشگاه گفت این موزه در سال 2023 نمایشگاهی در مورد برده داری و قدرت برگزار می کند، در حالی که موزه باستان شناسی و مردم شناسی کمبریج توصیه کرده بود که برنزهای بنین آن که در یک عملیات نظامی خشونت آمیز در قرن نوزدهم از سرزمینی گرفته شده بود، گرفته شود. بعداً بخشی از نیجریه امروزی شد، بازگردانده شدند.

یکی از کالج های کمبریج سال گذشته برنز بنین دیگری را پس گرفت، مانند دانشگاه آبردین در اسکاتلند.

سایر موسسات بریتانیایی نیز در حال بررسی مجموعه های آنها هستند. بانک انگلستان در ماه اوت اعلام کرد این در واقع از بین بردن هنری بود که فرمانداران سابق را با ارتباط با برده داری به تصویر می کشید.

دانشگاه گفت که کمبریج همچنین یک مرکز اختصاصی برای تحقیق در مورد میراث بردگی، تعمیق روابط با دانشگاه‌های کارائیب و آفریقا و افزایش بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان سیاه‌پوست بریتانیایی و همچنین افرادی از آفریقا و کارائیب ایجاد خواهد کرد.

بر روی یک بنا می شود بورسیه تحصیلی توسط خواننده رپ استورمزی، که در سال 2018 پس از انتقاد از اینکه دانشگاه به اندازه کافی برای اطمینان از تنوع انجام نداده است، گفت که برای دانشجویان سیاه پوست بریتانیا بودجه مالی خواهد داد.

دانشگاه گفت که همچنین کمک مالی دریافت کرده است تا یک هنرمند سیاهپوست بریتانیایی را برای یادبود دانشمندان سیاه‌پوست کمبریج سفارش دهد، و پلاک‌های توضیحی را برای تعریف مجسمه‌های قدیمی‌تر افراد مرتبط با تجارت برده نصب خواهد کرد.

استفان توپ، معاون صدراعظم آمریکا در پاسخ به این گزارش گفت: «اصلاح اشتباهات تاریخی در موهبت ما نیست، اما می‌توانیم با اعتراف به آنها شروع کنیم».

این گزارش پس از کشف پیوندهای دانشگاه ما با یک تاریخ وحشتناک سوء استفاده، ما را تشویق می‌کند تا برای رسیدگی به نابرابری‌های فعلی – به‌ویژه نابرابری‌های مربوط به تجارب جوامع سیاه‌پوست، سخت‌تر کار کنیم.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پلی آف MLB 2022: رتبه بندی مدعیان عنوان از اول تا بدترین | MLB

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، تیفصل بعد MLB از روز جمعه …