مدل میانماری که از حکومت نظامی انتقاد می کرد پس از ممانعت از ورود به تایلند در هاله ای از ابهام قرار گرفت | میانمار

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک مدل میانماری که علیه حکومت نظامی که سال گذشته قدرت را به دست گرفت، صحبت کرده است، می‌گوید پس از ممانعت از ورود به تایلند، از آژانس پناهندگان سازمان ملل کمک گرفته است.

هان لی، که این هفته در فرودگاه سووارنابومی بانکوک متوقف شد، پنجشنبه شب در پستی در فیس بوک درخواست کمک کرد و گفت که پلیس میانمار در فرودگاه است و سعی دارد با او صحبت کند.

نماینده او پیشتر به رویترز گفته بود که او از بعد از ظهر چهارشنبه در منطقه ترانزیت فرودگاه گیر کرده است. Hanlay بلافاصله برای اظهار نظر در دسترس نیست.

هان لی یک شرکت کننده در مسابقه Miss Grand International Myanmar 2020 بود و از پلتفرم خود برای افزایش آگاهی در مورد مبارزه برای دموکراسی در کشورش استفاده کرده است، جایی که حکومت نظامی از خشونت وحشیانه برای سرکوب مخالفان استفاده کرده است.

او روی صحنه مسابقه ای در تایلند در سال 2021، یک سخنرانی احساسی ایراد کرد که در آن از جهان درخواست کرد «لطفا به میانمار کمک کنید». هان لی تلاش کرد تا اشک هایش را دفع کند و به حضار گفت که تنها در آن روز بیش از 100 معترض طرفدار دموکراسی کشته شده اند.

او گفت: من برای افرادی که جان خود را از دست داده اند عمیقا متاسفم.

هرکسی در میانمار که از رژیم نظامی انتقاد می کند در معرض خطر دستگیری و زندانی شدن در مراکزی است که گزارش های بدرفتاری و شکنجه در آنها رایج است. به گفته انجمن کمک به زندانیان سیاسی (برمه) از زمان کودتا بیش از 15500 نفر دستگیر شده اند. این شامل اینفلوئنسرها و مدل های رسانه های اجتماعی و همچنین معلمان، پزشکان و سیاستمداران منتخب می شود.

به نظر می رسد هان لای از زمان کودتا مدتی را در تایلند سپری کرده است، اما پس از گزارش ها از بازگشت از ویتنام، این هفته از ورود به کشور منع شد.

من از اینجا از مقامات تایلند درخواست می کنم لطفا برای من کمک کنید و با استفاده از حقوق انسانی خود از ملاقات با پلیس میانمار خودداری می کنم! او پنجشنبه شب در فیس بوک نوشت. من قبلاً هم به UNHCR گزارش داده بودم.»

عفو بین‌الملل در توییتر اعلام کرد که تایلند نباید هان لی را به کشورش بازگرداند، جایی که او به دلیل محکوم کردن کودتای 2021 مشهور است. در بیانیه این سازمان آمده است: «باید به او اجازه داده شود در جایی امن ساکن شود و میانمار برای او امن نیست.

در ادامه این بیانیه آمده است: «منتقدان ارتش میانمار به‌طور خودسرانه بازداشت، شکنجه و در بازداشت کشته شده‌اند. اینها خطرات واقعی هر کسی است که نقض وحشتناک حقوق بشر از زمان کودتا را برجسته، افشا و مستند کند.»

ناویت ایتساراگریسیل، بنیانگذار مسابقه دوشیزه بزرگ بین المللی تایلند، که نماینده هان لی نیز هست، به رویترز گفت که مقامات تایلندی او را متوقف کردند زیرا موضوع اخطاریه اینترپل بود.

با این حال، مقامات تایلندی اعلام کردند که هان لی به دلیل مشکل در مدارک سفرش از ورود به این کشور منع شده و او دستگیر نشده است. تانی سانگرات، سخنگوی وزارت امور خارجه تایلند به رسانه ها گفت که در این مرحله هیچ برنامه ای برای اخراج او وجود نداشت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پلی آف MLB 2022: رتبه بندی مدعیان عنوان از اول تا بدترین | MLB

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، تیفصل بعد MLB از روز جمعه …