چین آماده “مبارزه” بر سر اقدام بین المللی در مورد نقض حقوق بشر سین کیانگ است | چین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک نماینده چین در سازمان ملل متحد به کشورهای غربی و متحدانش هشدار داده است که پکن در بحبوحه فشار فزاینده برای اقدام جهانی علیه چین به دلیل نقض حقوق بشر در سین کیانگ، آماده “مبارزه” است.

این تهدید به دنبال انتشار گزارشی از سوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل صورت می گیرد که نشان می دهد دولت احتمالاً با سوء استفاده از اویغورها و سایر مسلمانان ترک در سین کیانگ مرتکب جنایات علیه بشریت شده است.

سخنگوی دولت سین کیانگ، ژو گیشیانگ، رهبری یک هیئت چینی را به ژنو برعهده دارد، جایی که شورای متشکل از 47 کشور عضو – از جمله چین و ایالات متحده – تحت فشار برای انجام اقدامات اساسی در مورد گزارش، تشکیل جلسه خواهند داد. پکن به شدت این اتهامات را رد کرده و هرگونه طرحی را برای آنچه «دخالت خارجی» می‌خواند رد کرده است.

خو گفت: «اگر برخی از نیروها در جامعه بین‌المللی – یا حتی نیروهای ضد چین – به اصطلاح «حرکات مربوط به سین‌کیانگ» یا به اصطلاح «قطعنامه‌هایی» ارائه دهند، ما نمی‌ترسیم. ما قاطعانه اقدامات متقابل انجام خواهیم داد و مبارزه خواهیم کرد.»

به نظر می‌رسد که شو تا حدودی این انتقاد را تأیید کرده و می‌گوید: «وضعیت حقوق بشر در سین‌کیانگ در روند بهبود بیشتر و تلاش‌های بیشتر است».

اما وی افزود: «در گزارش سین کیانگ چیزی به نام نقض گسترده حقوق بشر وجود ندارد.»

ایالات متحده و چندین نهاد پارلمانی دیگر اقدامات دولت چین در سین کیانگ را نسل کشی اعلام کرده اند. گزارش سازمان ملل آخرین مجموعه شواهدی برای سرکوب گسترده اقلیت‌های قومی در آنجا، از جمله بازداشت دسته جمعی حدود یک میلیون نفر یا بیشتر است.

پکن مدعی است که بازداشتگاه ها – که در ابتدا وجود آن ها را انکار کرد – مراکز آموزش و پرورش حرفه ای بودند که پس از «فارغ التحصیل شدن» کارآموزان بسته شدند.

از جمله توصیه‌های گزارش و نگرانی اصلی برای خانواده‌های اویغور، شناسایی محل نگهداری و رفاه همه زندانیان است.

دکتر بازنشسته گلشن عباس، چهار سال پیش در این ماه در سین کیانگ به اتهام تروریسم و ​​”جرایم اخلال در نظم اجتماعی” بازداشت شد و از آن زمان تاکنون خبری از خانواده وی نشده است.

دخترش زیبا مورات گفت: «ما ایده‌هایی داریم که ممکن است او کجا باشد، اما تأییدی نداریم، زیرا در این سال‌ها هیچ‌کس از خانواده‌ام در خانه به او دسترسی نداشته است، هیچ‌کس اجازه دیدن او را نداشت، حداقل آن‌طور که ما می‌دانیم.» ، گفت. من هنوز نمی دانم حال او چگونه است، سلامتی شکننده اش.

مورات از تأخیر در انتشار گزارش و عدم بررسی موضوع نسل کشی انتقاد کرد، اما خواستار اقدام شد. او به آبان نیوز گفت: «طبیعی است که من می‌خواهم گزارش قوی‌تر باشد، اما این گامی به سوی پاسخگویی است.

“پرونده مادرم فقط یک نوک کوه یخ است… بسیار مهم است که جوامع بین المللی، کشورها، جان مردم و کرامت انسانی را بر هر گونه منافع اقتصادی و تجاری با دولت چین ترجیح دهند، باید برای این جنایات فراخوانده شوند.

ما قبلاً خیلی چیزها را از دست دادیم: مساجد، زیارتگاه ها، مناظر فرهنگی، از بین رفته است. [and we] نمی توان آن را پس گرفت اما ما هنوز زمان داریم تا جان این افراد بی گناه را نجات دهیم، پس به آن عمل کنید.»

در کنفرانسی که هفته گذشته برگزار شد، فرناند دو وارنس، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اقلیت‌ها، پیشنهاد کرد که اعتبار سازمان ملل در مورد اقدام بعدی این گزارش در خطر است.

دو وارنس گفت: «اگر اجازه دهید هر کشوری در رابطه با جنایات علیه بشریت در رابطه با اقلیت‌ها بدون مجازات بماند، در را به روی نسل‌کشی‌های احتمالی باز می‌کند.

ما باید به خاطر داشته باشیم که سازمان ملل در گذشته همیشه در جلوگیری از نسل کشی خوب عمل نکرده است. در اینجا شاید فرصتی برای انجام کاری بسیار فعالتر داشته باشیم، در غیر این صورت، به نظر من، زمینه را برای تحولات ناگوار آماده خواهیم کرد.»

آسوشیتدپرس در این گزارش مشارکت داشته است

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بعدی برای لیز تراس چیست؟ سه سناریوی احتمالی برای نخست وزیری او | لیز تراس

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، نخست‌وزیری لیز تراس در موقعیتی …