جنگ اوکراین: مناطق شرقی اشغالی رای گیری در «رفراندم ساختگی» را آغاز کردند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

چهار منطقه اشغالی در اوکراین قرار است روز جمعه در همه پرسی مهندسی کرملین در مورد اینکه آیا بخشی از روسیه شوند رای گیری می کنند و زمینه را برای مسکو فراهم می کند تا این مناطق را در تشدید شدید جنگ نزدیک به هفت ماهه ضمیمه کند.

اوکراین و متحدان غربی آن رای‌ها را نامشروع و نه آزاد و نه عادلانه رد کرده‌اند و گفته‌اند که آنها هیچ نیروی الزام‌آوری نخواهند داشت.

اولاف شولز، صدراعظم آلمان و جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، هر دو این آرا را «رفراندم ساختگی» توصیف کردند، در حالی که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه گفت که آنها «هیچ عواقب قانونی ندارند» و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، آن‌ها را «سر و صدا» برای منحرف کردن افکار عمومی خواند. .

مقامات مناطق جدایی طلب لوهانسک و دونتسک که مرکز صنعتی شرق اوکراین موسوم به دونباس را تشکیل می دهند، سه روز پیش به طور ناگهانی اعلام کردند که همه پرسی پیوستن به روسیه از روز جمعه آغاز می شود. مقامات مورد حمایت مسکو در مناطق خرسون و زاپوریژژیا در جنوب نیز رأی دادند.

این اقدامات به دنبال ماه‌ها سیگنال‌های متناقض از سوی مسکو و مقامات جدایی‌طلب درباره همه‌پرسی‌ها انجام شد که منعکس‌کننده تغییرات در میدان جنگ بود.

در طول تابستان، زمانی که کرملین به تصرف سریع تمام منطقه دونباس امیدوار بود، مقامات محلی در مورد سازماندهی آرا در سپتامبر صحبت کردند.

نیروهای روسیه و نیروهای جدایی‌طلب محلی تقریباً تمام منطقه لوهانسک را تحت کنترل درآورده‌اند، اما تنها حدود 60 درصد از منطقه دونتسک را در اختیار گرفته‌اند. سرعت آهسته تهاجم روسیه در شرق و تلاش اوکراین برای بازپس گیری مناطق در منطقه خرسون باعث شد تا مقامات مسکو در مورد به تعویق انداختن آرا تا نوامبر صحبت کنند.

برنامه های کرملین پس از یک ضد حمله برق آسای اوکراینی در این ماه که نیروهای روسیه را مجبور به عقب نشینی از مناطق وسیعی از شمال شرق منطقه خارکف کرد، دوباره تغییر کرد و چشم انداز دستاوردهای بیشتر توسط نیروهای کیف را افزایش داد.

ناظران می گویند که کرملین امیدوار است با حرکت سریع برای جذب مناطق تصرف شده به روسیه، اوکراین را وادار کند که حملات متقابل خود را متوقف کند و مناطق کنونی اشغال را بپذیرد، در غیر این صورت با اقدامات تلافی جویانه ویرانگر مواجه خواهد شد.

روند رای گیری پنج روزه در غیاب ناظران مستقل انجام خواهد شد و فضای کافی برای تقلب در نتیجه فراهم خواهد شد.

همه پرسی یک تاکتیک آشنای روسیه است

اگر رفراندوم های شتابزده به نظر آشنا می آیند، به این دلیل است که این تاکتیکی است که روسیه قبلاً از آن استفاده کرده است.

در سال 2014، یک رفراندوم عجولانه در منطقه کریمه اوکراین برگزار کرد که غرب نیز آن را غیرقانونی و نامشروع محکوم کرد. مسکو از این رای به عنوان توجیهی برای ضمیمه کردن شبه جزیره دریای سیاه استفاده کرد، اقدامی که توسط اکثر کشورهای جهان به رسمیت شناخته نشد.

رای گیری در کریمه در سال 2014، مدت کوتاهی پس از غلبه بر شبه جزیره، جایی که اکثر ساکنان آن طرفدار مسکو بودند، تحت نظارت دقیق نیروهای روسی برگزار شد.

جدایی‌طلبان که از سال 2014 کنترل بخش‌های بزرگی از دونباس را در دست دارند، مدت‌ها برای پیوستن به روسیه تلاش کرده‌اند و تحمل کمی برای مخالفان نشان داده‌اند. هنگامی که شورش در آنجا شروع شد، جدایی‌طلبان به سرعت همه پرسی را ترتیب دادند که در آن اکثریت به پیوستن به روسیه رای دادند، اما کرملین نتیجه را نادیده گرفت.

این دو منطقه هفته‌ها پس از الحاق کریمه به اوکراین استقلال خود را اعلام کردند و هشت سال جنگ را آغاز کردند که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از آن به عنوان بهانه‌ای برای تهاجم در فوریه برای محافظت از ساکنان خود استفاده کرد.

مخالفان ضد روسیه در جنوب اوکراین

در مناطق جنوبی، که در روزهای آغازین تهاجم توسط نیروهای روسی اشغال شده بود، احساسات ضد روسی شدید است. صدها تن از فعالان حامی کیف دستگیر شده‌اند و بسیاری ادعا می‌کنند که شکنجه شده‌اند. برخی دیگر به زور اخراج شدند و ده ها هزار نفر فرار کردند.

از زمانی که نیروهای روسی به منطقه خرسون و بخشی از منطقه زاپوریژژیا حمله کردند، مقامات منصوب شده توسط مسکو در آنجا پخش تلویزیون اوکراین را قطع کردند و برنامه های روسی را جایگزین آن کردند. آنها پاسپورت های روسی را به ساکنان تحویل داده اند، روبل را معرفی کرده اند و حتی پلاک های روسی صادر کرده اند تا راه را برای الحاق آنها به روسیه هموار کنند.

دولت‌های منصوب شده توسط مسکو مورد حملات مکرر اعضای جنبش مقاومت اوکراین قرار گرفته‌اند که منجر به کشته شدن مقامات محلی، بمباران مراکز رای‌گیری و سایر ساختمان‌های دولتی و کمک به ارتش اوکراین برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های کلیدی شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

کارشناس می گوید: جنگ اوکراین: احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته ای بسیار کم است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بارها …