بخش های اشغالی اوکراین برای رای دادن به پیوستن به روسیه آماده می شوند | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

چهار منطقه از اوکراین تحت کنترل نیروهای طرفدار مسکو در روز جمعه خود را برای برگزاری همه پرسی برای پیوستن به روسیه آماده می کردند، اقدامی که به طور گسترده توسط غرب به عنوان غیرقانونی و پیش درآمدی برای الحاق غیرقانونی محکوم شد.

رای گیری در استان های لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژژیا که حدود 15 درصد از خاک اوکراین را تشکیل می دهند، قرار است از جمعه تا سه شنبه برگزار شود.

رهبران مستقر در روسیه روز سه‌شنبه برنامه‌های خود را برای رأی‌گیری اعلام کردند، چالشی برای غرب که می‌تواند به شدت جنگ را تشدید کند. نتایج به عنوان یک نتیجه قطعی به نفع الحاق تلقی می شود و اوکراین و متحدانش قبلاً به وضوح اعلام کرده اند که نتایج را به رسمیت نمی شناسند.

هفت ماه پس از آنکه ولادیمیر پوتین دستور حمله به اوکراین را صادر کرد و جنگی را آغاز کرد که منجر به کشته شدن هزاران نفر، آواره شدن میلیون ها نفر و آسیب رساندن به اقتصاد جهانی شد، کیف این ماه یک حمله متقابل را آغاز کرد که بخش های زیادی از خاک را بازپس گرفت.

این همه پرسی ماه ها توسط مقامات طرفدار مسکو مورد بحث قرار گرفته بود، اما پیروزی های اخیر اوکراین باعث شد تا مقامات برای برنامه ریزی آنها تلاش کنند.

با توجه به اینکه پوتین همچنین در این هفته یک پیش نویس نظامی را برای جذب 300000 سرباز برای جنگ در اوکراین اعلام کرد، به نظر می رسد مسکو در تلاش است تا دوباره دست بالا را در درگیری به دست آورد.

روسیه مدعی شده است که همه پرسی ها فرصتی برای مردم منطقه است تا نظر خود را بیان کنند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، پیش از این گفت: «از همان آغاز عملیات… ما گفتیم که مردم سرزمین‌های مربوطه باید درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرند و کل وضعیت فعلی تأیید می‌کند که آنها می‌خواهند بر سرنوشت خود ارباب باشند». هفته

اوکراین می‌گوید روسیه قصد دارد نتایج همه‌پرسی را نشانه‌ای از حمایت مردمی قرار دهد و سپس از آن به عنوان بهانه‌ای برای الحاق استفاده کند، شبیه به تصرف کریمه در سال 2014، که جامعه بین‌المللی آن را به رسمیت نشناخته است.

با الحاق این چهار منطقه به روسیه، مسکو می تواند تشدید تنش نظامی را برای دفاع از خاک خود توجیه کند. پوتین روز چهارشنبه گفت روسیه از همه ابزاری که در اختیار دارد برای محافظت از خود استفاده خواهد کرد که اشاره ای آشکار به سلاح های هسته ای دارد. او گفت: «این یک بلوف نیست.

دیمیتری مدودف که از سال 2008 تا 2012 رئیس جمهور روسیه بود، روز سه شنبه در پستی در تلگرام گفت: “تجاوز به خاک روسیه جنایتی است که به شما امکان می دهد از تمام نیروهای دفاع شخصی استفاده کنید.” به همین دلیل است که این همه پرسی در کیف و غرب بسیار ترسیده است.

ولادیمیر ویسوتسکی، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات جمهوری موسوم به دونتسک، مرکز رای گیری را قبل از همه پرسی در دونتسک، شرق اوکراین بازرسی می کند.
ولادیمیر ویسوتسکی، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات جمهوری موسوم به دونتسک، مرکز رای گیری را قبل از همه پرسی در دونتسک، شرق اوکراین بازرسی می کند. عکس: AP

در رای گیری که روز جمعه آغاز شد، نتیجه به نفع روسیه اجتناب ناپذیر تلقی می شود. همه پرسی کریمه در سال 2014 که در سطح بین المللی به عنوان تقلب مورد انتقاد قرار گرفت، نتیجه رسمی 97 درصد به نفع الحاق رسمی داشت.

سرهی گایدای فرماندار منطقه لوهانسک به تلویزیون اوکراین گفت: «اگر همه اینها به عنوان قلمرو روسیه اعلام شود، آنها می توانند اعلام کنند که این حمله مستقیم به روسیه است تا بتوانند بدون هیچ گونه قید و شرطی بجنگند.

این همه پرسی توسط رهبران جهان از جمله جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، و همچنین نهادهای بین المللی ناتو، اتحادیه اروپا و سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) محکوم شده است.

ناتو روز پنجشنبه گفت که “رفراندم های ساختگی” “غیرقانونی و غیرقانونی” است.

سازمان امنیت و همکاری اروپا، که بر انتخابات نظارت می کند، گفت که نتایج هیچ نیروی قانونی ندارد زیرا با قوانین اوکراین یا استانداردهای بین المللی مطابقت ندارد و مناطق امن نیستند. هیچ ناظر مستقلی وجود نخواهد داشت و بسیاری از جمعیت قبل از جنگ فرار کرده اند.

روسیه در حال حاضر لوهانسک و دونتسک را که مجموعاً منطقه دونباس را تشکیل می دهند که در سال 2014 تا حدی تحت اشغال مسکو بود، به عنوان کشورهای مستقل می داند.

اوکراین و غرب تمام مناطق اوکراین را که در اختیار نیروهای روسی است به طور غیرقانونی اشغال شده می دانند. روسیه هیچ یک از چهار منطقه را به طور کامل کنترل نمی کند و تنها حدود 60 درصد از منطقه دونتسک در دست روسیه است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

چگونه در شطرنج تقلب کنیم: تئوری ها و عواقب یک رسوایی بزرگ – توضیح ویدیویی | ورزش

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، دنیای شطرنج با رسوایی شامل ادعاهای …