وزیر دادگستری سابق چین در بحبوحه پاکسازی مقامات امنیتی با حبس ابد مواجه شد | چین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رسانه های دولتی می گویند که وزیر دادگستری سابق چین، فو ژنگوا، که چندین تحقیق برجسته در مورد فساد را رهبری کرده بود، به دلیل دریافت رشوه به حبس ابد محکوم شده است، زیرا پاکسازی مقامات پیش از کنگره مهم حزب کمونیست شدت گرفته است.

به گفته رسانه های دولتی روز پنجشنبه، فو، 67 ساله، حکم اعدام تعلیقی را صادر کرد که پس از دو سال به حبس ابد تبدیل می شود و امکان آزادی مشروط وجود ندارد.

فو قبل از اینکه در سال 2018 وزیر دادگستری شود، معاون وزارت امنیت عمومی بود و تحقیقات و سرکوب های بسیاری از جمله تحقیقاتی را که حدود یک دهه پیش در مورد ژو یونگ کانگ، تزار سابق امنیتی و قدرتمندترین مقام در چین مدرن انجام شد، رهبری کرد. محکوم شدن به رشوه

در ماه جولای، فو اعتراف کرد که بیش از 117 میلیون یوان (16.50 میلیون دلار) رشوه دریافت کرده است.

پیش از محاکمه فو در شهر چانگچون در شمال شرقی چین، سازمان نظارت بر ضد فساد چین در اوایل سال جاری مشخص کرد که فو همچنین بخشی از “باند سیاسی” سان لیجون – یکی از برجسته‌ترین مقامات دستگاه امنیتی به از زمان محکومیت ژو در سال 2015 هدف قرار گرفته است.

سان که در زمان آغاز تحقیقات علیه وی در سال 2020 معاون وزیر امنیت عمومی بود، در ماه ژانویه در تلویزیون دولتی اعتراف کرد که با برخی از مقامات ارشد مجری قانون با هدف غنی سازی شخصی تبانی کرده است.

سان همچنین متهم شد که از اختیارات رئیس جمهور شی جین پینگ استقبال نکرده است.

نفوذ سان، که هنوز حکم خود را دریافت نکرده است، به قدری در درون حزب فراگیر بود که توسط مقامات “سمی” توصیف شده بود و خود سان مانند یک “سرطان” بود که باید از بین می رفت.

روز چهارشنبه، سه رئیس پلیس سابق استان شانگهای، چونگ کینگ و شانشی به اتهام فساد مالی به سالها حبس – از جمله یکی مادام العمر – محکوم شدند.

آنها نیز مانند فو به عضویت در دسته سان و بی وفایی به شی متهم شده بودند.

این پاکسازی ها سه هفته قبل از کنگره حزب حاکم کمونیست که هر پنج سال یک بار برگزار می شود، انجام شد، جایی که انتظار می رود شی برای سومین دوره ریاست جمهوری چین بی سابقه باشد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

آلمان نسبت به افزایش موارد COVID-19 در پاییز هشدار داد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، برلین — وزیر بهداشت آلمان روز …