بوئینگ 200 میلیون دلار برای تسویه اتهاماتش پرداخت می کند که سرمایه گذاران را در مورد سقوط هواپیمای 737 مکس گمراه کرده است | بوئینگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بوئینگ و مدیر اجرایی سابق آن تحقیقات رگولاتور ارشد مالی ایالات متحده را در مورد اظهارات گمراه‌کننده سازنده هواپیما و رئیس وقت آن در مورد جت‌های 737 مکس خود که در دو سانحه مرگبار در اندونزی و اتیوپی انجام داده بودند، به پایان رساندند.

بوئینگ 200 میلیون دلار برای تسویه اتهاماتی که سرمایه گذاران را گمراه کرده است پرداخت خواهد کرد و دنیس مویلنبرگ، رئیس سابق بوئینگ با پرداخت 1 میلیون دلار موافقت کرده است.

در مواقع بحران و تراژدی، به ویژه مهم است که شرکت‌های دولتی و مدیران اجرایی اطلاعات کامل، منصفانه و واقعی را به بازارها ارائه دهند. گری جنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) گفت: شرکت بوئینگ و مدیر عامل سابق آن، دنیس مویلنبرگ، در این اساسی‌ترین تعهد شکست خوردند.

دو جت مرگبار 737 مکس جان 346 نفر را گرفت و منجر به زمینگیر شدن ناوگان مکس و تحقیقات در سراسر جهان شد.

SEC در حال بررسی اظهارات این شرکت و مدیر اجرایی سابق آن بوده است. سرمایه گذاران بوئینگ پس از سقوط میلیاردها دلار ضرر کردند و کمیسیون SEC وظیفه اجرای قوانینی را دارد که شرکت ها را مجبور به افشای اطلاعاتی می کند که می تواند بر قیمت سهام آنها تأثیر بگذارد.

دو سقوط، یک پرواز Lion Air که در آب جاکارتا در دریا سقوط کرد و یک پرواز خطوط هوایی اتیوپی از آدیس آبابا، در عرض چهار ماه از یکدیگر اتفاق افتاد و شامل یک عملکرد کنترل پرواز به نام سیستم افزایش ویژگی‌های مانور (MCAS) بود.

به گفته کمیسیون SEC، پس از اولین سانحه، بوئینگ و مویلنبورگ می دانستند که MCAS «یک مشکل دائمی ایمنی هواپیما را مطرح می کند، اما با این وجود به مردم اطمینان دادند که هواپیمای 737 مکس «به اندازه هر هواپیمایی که تا به حال در آسمان پرواز کرده است ایمن است». بعداً، پس از سقوط دوم، بوئینگ و مویلنبرگ به مردم اطمینان دادند که علیرغم آگاهی از اطلاعات مخالف، هیچ لغزشی یا شکافی در روند صدور گواهینامه در رابطه با MCAS وجود ندارد.

جنسلر گفت: “هیچ کلمه ای برای توصیف تلفات غم انگیز این دو سانحه هوایی وجود ندارد.”

در سال 2021، بوئینگ به دلیل اتهام کلاهبرداری و توطئه در ارتباط با این دو سانحه، توسط وزارت دادگستری 2.5 میلیارد دلار جریمه شد. بازرسان ادعا کردند که یک خلبان سابق بوئینگ، تنظیم کننده های ایمنی هوا را در مورد نحوه عملکرد سیستم کنترل پرواز مکس گمراه کرده است.

مقامات ایالات متحده گفتند که این شرکت “در تلاش برای سرپوش گذاشتن بر فریب خود” بوده و “مسیر سود را به جای صراحت با پنهان کردن اطلاعات مادی” از اداره هوانوردی فدرال (FAA)، تنظیم‌کننده اصلی خطوط هوایی ایالات متحده، انتخاب کرده است.

بوئینگ بلافاصله برای اظهار نظر در دسترس نبود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ارتش کره جنوبی می گوید کره شمالی موشک بالستیک شلیک کرده است | کره شمالی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، ارتش سئول گفت، کره شمالی …