صبر با پوتین ممکن است در میان کشورهای دوست رو به افول باشد | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

نشانه‌هایی مبنی بر اینکه برخی از کشورهایی که مایل به تحمل حمله روسیه به اوکراین هستند، صبر خود را از دست می‌دهند، زمانی که ترکیه، هند و چین با خونسردی به این اعلامیه که چهار منطقه اوکراینی تحت اشغال روسیه در حال برنامه‌ریزی رفراندوم برای پیوستن به فدراسیون روسیه هستند، واکنش نشان دادند.

ترکیه که در مرکز میانجیگری غرب و روسیه قرار گرفته است، در بیانیه‌ای با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از تلاش‌ها برای برگزاری همه پرسی یکجانبه نگران است.

چنین عملی نامشروع توسط جامعه بین المللی به رسمیت شناخته نخواهد شد. برعکس، آنها تلاش ها برای احیای روند دیپلماتیک و تعمیق بی ثباتی را پیچیده خواهند کرد.»

ما حمایت خود را از تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت اوکراین، که از زمان الحاق غیرقانونی کریمه در سال 2014 بر آن تاکید کرده‌ایم، تجدید می‌کنیم و آمادگی خود را برای ارائه تمام حمایت‌های لازم برای حل و فصل جنگ جاری از طریق مذاکرات صلح‌آمیز تکرار می‌کنیم.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در یک نشست خبری در نیویورک گفت که او همیشه از تمامیت ارضی اوکراین حمایت کرده است.

اردوغان به نظر می رسد که از بسیج نیروهای ولادیمیر پوتین در روز چهارشنبه چشم پوشی کرده است، با توجه به اینکه او روز دوشنبه در مصاحبه با سرویس رادیویی عمومی ایالات متحده گفت که تحت این تصور است که همتای روس خود تمایل به دادن امتیاز دارد.

او با انعکاس بحث اخیری که با پوتین داشت، به PBS گفت: «او در واقع نشان می‌دهد که مایل است هر چه زودتر به این موضوع پایان دهد. این برداشت من بود زیرا مسیری که اوضاع پیش می‌رود کاملاً مشکل‌ساز است.»

اردوغان اولین رهبر جهان نیست که دیدار با پوتین را با برداشتی گمراه کننده به پایان می رساند، اما ترکیه با فشارهای دیگری نیز مواجه است.

بانک‌های این کشور تحت فشار فزاینده تحریم‌های آمریکا برای جدا شدن از روسیه هستند. دو موسسه خصوصی، Denizbank و Isbank، این هفته پس از اینکه واشنگتن تحریم‌های خود علیه روسیه را گسترش داد، از جمله هدف قرار دادن رئیس نهادی که میر را اداره می‌کرد، استفاده از سیستم پرداخت میر روسیه را به حالت تعلیق درآوردند. ترکیه هرگز از نظر اقتصادی با روسیه قطع نخواهد شد، اما تجارت طبق روال گذشته تمام شده است.

از نارندرا مودی، نخست وزیر هند، که امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، این هفته او را به خاطر اینکه به پوتین گفت که اکنون زمان جنگ نیست، بسیار تحسین کرد، از او خواسته شده است که اظهارات خود را با اقدامات مشخص دنبال کند.

در مورد امتناع هند از جانبداری یا آنچه که دهلی دوست دارد توپ های شعبده بازی روی سیم بلند را نامیده شود، بی صبری زیادی وجود داشته است. جن پساکی، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید در اواسط ماه مارس از کشور خواست تا در مورد اینکه «وقتی کتاب‌های تاریخی در این لحظه نوشته می‌شوند کجا می‌خواهید بایستید» فکر کند.

وزیر امور خارجه هند، اس جایشانکار، تنها در نشستی در دانشگاه کلمبیا این هفته به اوکراین اشاره کرد، اما پیشنهاد کرد که کشورش نگرش خود را نسبت به ایالات متحده ارزیابی کرده است.

او گفت: “برای تقریبا 50 سال، به دلایل مختلف – من نمی گویم ما مقصر بودیم، یا ایالات متحده مقصر بود – اما واقعیت این بود که ما با احتیاط فراوان به ایالات متحده بدگمان نگاه می کردیم.” «این یک رابطه بسیار اساسی بود، اما ارزیابی کلی سیاست خارجی ایالات متحده اگر نه با ظن عمیق، محتاطانه بود.

تلاش زیادی برای غلبه بر مفروضات قبلی به منظور ایجاد رابطه متفاوت با ایالات متحده و یکی از تفاوت‌های بزرگی که نخست‌وزیر مودی ایجاد کرده است… او بار ایدئولوژیک را حمل نکرده است، او فردی ریشه دار نیست. در یک جهان بینی خاص که شما را اساساً از ایالات متحده دور می کند.»

این در رویکرد هند به اوکراین منعکس شده است، جایی که گام‌های کوچکی از بی‌طرفی برداشته است. این به طور مداوم به احترام به منشور سازمان ملل اشاره دارد، جنایات جنگی مرتکب شده در بوچا را محکوم کرده و به رئیس جمهور اوکراین، ولودیمر زلنسکی، رای داده است تا از طریق لینک ویدیویی در شورای امنیت سازمان ملل سخنرانی کند.

چین مهره سخت تری برای شکستن است و اظهارات اغلب مبهم آن قابل تفسیرهای متناقض است. ممکن است همچنان فکر کند که اتحادش با روسیه برای کنترل واشنگتن ضروری است، اما اظهارات سخنگوی وزارت خارجه چین در این هفته به سختی قمار پوتین را تایید کرد.

یکی از وزیران خارجه اسبق بریتانیا گفت که روسیه پیوندهای عمیقی با کشورهای سراسر جهان حفظ کرده است، با متحدانی که هنوز مایل به عقب نشینی از غرب و یافتن دلایلی برای توجیه اقدامات مسکو هستند.

او درباره اردوگاه بی‌طرف گفت: «من فکر می‌کنم که آنها در برابر شکست روسیه محافظت بیشتری خواهند کرد، بنابراین باید برای درگیری با غرب باز باشند. اکنون واضح است که روسیه نمی تواند برنده شود، اما بدیهی است که این همان باخت نیست.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …