افزایش نرخ بهره نشان دهنده این است که بانک پای خود را محکم روی ترمز نگه داشته است | نرخ بهره

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بانک مرکزی انگلیس علیرغم اینکه معتقد بود بریتانیا در مراحل اولیه رکود اقتصادی است، در آخرین جلسه کمیته سیاست پولی خود به افزایش 0.5 درصدی نرخ بهره رای داد.

این اولین جنبه غیرمعمول آخرین بیانیه از خیابان Threadneedle است. در گذشته، کاهش سرعت اقتصاد – چه رسد به اینکه اقتصاد از قبل به عقب برود – سیگنالی برای کاهش هزینه های استقراض بود.

با این حال بانک اقدامات خود را افزایش می دهد. MPC اکنون در هفت جلسه متوالی سیاست‌های خود را تشدید کرده است، و از آنجایی که در اوایل سال جاری به افزایش یک چهارم واحدی رضایت داده بود، اکنون برای جهش‌های نیم نقطه‌ای پشت سر هم کاهش یافته است.

همچنین واضح است که کمیته فکر می‌کند که نرخ‌ها باید در ماه‌های آینده همچنان بالاتر بروند. بانک فرض می‌کند که بودجه کوچک کواسی کوارتنگ، صدراعظم کواسی کوارتنگ در روز جمعه بر فشار تورمی افزوده خواهد شد و پیش از جلسه بعدی MPC در ماه نوامبر، «ارزیابی کامل» پیامدهای آن را انجام خواهد داد.

در این دقیقه چیزی وجود نداشت که نشان دهد MPC آماده توقف چرخه سفت شدن است. در این بیانیه آمده است: «بازار کار تنگ است و فشارهای هزینه داخلی و قیمت همچنان بالاست.

سه عضو – کاترین مان، جاناتان هاسکل و دیو رامسدن – از بانک می خواستند که به فدرال رزرو آمریکا در افزایش 0.75 امتیازی نرخ بهره بپیوندد. سواتی دینگرا – که در اولین نشست MPC خود شرکت کرد – فکر کرد که با توجه به تضعیف اقتصاد، افزایش 0.25 واحدی کافی است.

همچنین افزایش نرخ بهره محدودیت اقدام بانک نبود. این کشور همچنین اعلام کرد که با تغییر تدریجی برنامه تسهیل کمی خود، سهام اوراق قرضه دولتی خود را 80 میلیارد پوند در سال آینده کاهش خواهد داد. زمانی که بانک در حال خرید اوراق قرضه بود، به دنبال افزایش قدرت هزینه در اقتصاد بود: اکنون به دنبال انجام برعکس است. بانک پای خود را محکم روی ترمز نگه داشته است.

تا به حال، انتقاد اصلی از خیابان Threadneedle این بوده است که عملکرد آن بسیار کند بوده است و قبل از واکنش به افزایش تورم از اواسط سال 2021، مدت زیادی منتظر مانده است. کسانی هستند که فکر می کنند MPC هنوز بیش از حد است. محتاط بود و باید از فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا در تهاجمی تر بودن پیروی می کرد.

اما سیاست پولی با تاخیر کار می کند و از ابتدای سال تاکنون رشدی در اقتصاد مشاهده نشده است. بانک ممکن است به زودی با این اتهام مواجه شود که در پرداخت بیش از حد مقصر بوده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دونالد ترامپ به دنبال توقیف دو پوشه توقیف شده در Mar-a-Lago | اخبار آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بر اساس پرونده های دادگاه …