ژاپن مجبور به تقویت ین پس از اینکه بانک به نرخ بهره منفی ادامه داد | ارزها

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ژاپن برای اولین بار از سال 1998 برای تقویت ین مداخله کرده است، پس از اینکه بانک مرکزی این کشور در برابر روند نرخ های بهره بالاتر مقاومت کرد، به پایین ترین حد در 24 سال گذشته رسید.

پس از اینکه بانک مرکزی ژاپن (BoJ) سیاست پولی بسیار سست خود را در روز پنجشنبه حفظ کرد، توکیو مجبور شد برای تقویت ارز ضعیف خود در بازار ارز اقدام کند.

دولت ژاپن پس از افت ارزش ین در برابر دلار از مرز 145 دلار آمریکا، به دلیل تصمیم بانک مرکزی آمریکا مبنی بر باقی گذاشتن نرخ های معیار خود در محدوده منفی، در روزی که سایر بانک های مرکزی هزینه های استقراض را در تلاش برای کاهش تورم افزایش دادند، دلار آمریکا فروخت. .

معاون وزیر دارایی ژاپن در امور بین‌الملل، ماساتو کاندا، به خبرنگاران گفت که دولت «اقدام قاطعی» برای مقابله با سقوط ناگهانی ین در بازار ارز انجام داده است.

این مداخله که ین را 2 درصد در برابر دلار افزایش داد و به 141.2 بازگرداند، نشان داد که توکیو صبر خود را با کاهش مداوم ارز از دست داده است و تأثیری را که افزایش دلار آمریکا بر اقتصادهای بزرگ می گذارد برجسته کرد.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن گفت که ژاپن قاطعانه به نوسانات بیش از حد در بازار ارز پاسخ خواهد داد.

با این حال، تحلیلگران هشدار دادند که تا زمانی که بانک مرکزی آمریکا سیاست نرخ‌های بهره فوق‌العاده پایین خود را در زمانی که سایر بانک‌های مرکزی سخت‌تر می‌کنند، ادامه دهد، این مداخله می‌تواند بی‌اثر باشد.

فواد رزاق زاده، تحلیلگر بازار در سیتی ایندکس و فارکس دات کام گفت: «زمان این امر بسیار ضعیف بود. بیشتر به این نکته، آیا BoJ تلاش دولت برای تقویت ین را خنثی می کند؟

دلار قبل از مداخله توکیو در برابر سبدی از ارزها به بالاترین حد خود در 20 سال اخیر رسیده بود، پس از آن که فدرال رزرو روز چهارشنبه نرخ بهره آمریکا را 0.75 واحد درصد افزایش داد که سومین افزایش 75 واحد پایه متوالی آن بود.

دلار در سال جاری به طور پیوسته تقویت شده است، تا حدی به این دلیل که نرخ بهره ایالات متحده سریعتر از سایر کشورها افزایش یافته است. ترس از تضعیف اقتصاد جهانی با افزایش تورم نیز معامله گران را به پناهگاه امن دلار سوق داده است و یورو را به پایین ترین سطح 20 سال اخیر و پوند را به ضعیف ترین نقطه خود در 37 سال اخیر رسانده است.

جیمز آتی، مدیر سرمایه گذاری در آبردن، توضیح داد که دو عامل بزرگ قدرت دلار اغلب به عنوان «لبخند دلار» توصیف می شوند.

در یک انتها تشدید سیاست فدرال رزرو و در سوی دیگر ریسک گریزی است – در نهایت دلار آمریکا ارز ذخیره جهان است. در 18 ماه گذشته یا بیشتر، هر دو انتهای لبخند به طور همزمان در بازی بوده است.

مجموعه ای از دیگر اطلاعیه های بانک مرکزی بر نوسانات بازارها در روز پنجشنبه افزوده است.

بانک انگلستان نرخ بهره پایه خود را نیم واحد دیگر افزایش داد و به بالاترین حد در 14 سال گذشته رساند، در حالی که SNB سوئیس برای اولین بار از سال 2014، نرخ بهره اصلی خود را با افزایش 75 واحدی از قلمرو منفی خارج کرد. این افزایش، از منفی 0.25٪ به 0.5٪، فرانک سوئیس را تحت تأثیر قرار داد، زیرا معامله گران انتظار یک درصد کامل افزایش را داشتند.

بانک نورگز نروژ هزینه های استقراض خود را نیم واحد افزایش داد. این موسسه در نشست بعدی خود افزایش تدریجی 25 واحد پایه را پیش بینی کرد که باعث تضعیف تاج نروژ شد.

با این حال، بانک مرکزی جمهوری ترکیه با کاهش یک درصدی هزینه های استقراض از 13 درصد به 12 درصد، بازارها را شگفت زده کرد، حتی اگر تورم ترکیه در ماه اوت به 80 درصد رسید. کاهش غیرمنتظره لیر ترکیه را به یک رکورد جدید رساند و بر فشارهای فدرال رزرو جنگ طلب بر ارزهای بازارهای نوظهور افزود.

CBRT در سال گذشته به طور پیوسته نرخ بهره را از 19 درصد در تابستان گذشته کاهش داده است، علیرغم هشدارهایی مبنی بر اینکه این حرکت به ارز آسیب می رساند و تورم را افزایش می دهد.

“شما باید تعجب کنید که چه چیزی برای CBRT لازم است تا بپذیرد آزمایشش – در بدترین زمان ممکن – شکست خورده است، اما واضح است که ما تقریباً در آن نقطه نیستیم. به نظر می رسد درد بیشتری در راه است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

خبر خوب: تا سال 2040 ممکن است 90 درصد پلاستیک در اقیانوس ها از بین برود و پیشرفتی برای آلزایمر باشد.

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، این خبر خوب برای امروز است: …