“امشب از مرز عبور خواهم کرد”: فرار روس ها پس از خبر پیش نویس | روسیه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اچپس از اینکه ولادیمیر پوتین روسیه را با اعلام اولین بسیج پس از جنگ جهانی دوم شوکه کرد، اولگ پیش نویس اوراق خود را در صندوق پست دریافت کرد و به او دستور داد تا به مرکز استخدام محلی در کازان، پایتخت جمهوری تاتارستان برود.

اولگ به عنوان یک گروهبان 29 ساله در نیروهای ذخیره روسیه گفت که او همیشه می دانست که در صورت اعلام بسیج اولین نفر در صف خواهد بود، اما امیدوار بود که مجبور نشود در جنگ اوکراین بجنگد.

او گفت: «وقتی فراخوانی گرفتم قلبم غرق شد. اما می دانستم که زمانی برای ناامیدی ندارم.

او به سرعت تمام وسایل خود را جمع کرد و یک بلیط یک طرفه به اورنبورگ، شهری در جنوب روسیه نزدیک به مرز قزاقستان رزرو کرد.

او روز پنجشنبه در یک مصاحبه تلفنی از فرودگاه اورنبورگ گفت: “امشب با ماشین از مرز عبور خواهم کرد.”

او با اشاره به مجازات زندانی برای مردان روسی به دلیل اجتناب از سربازی، افزود: “من نمی دانم چه زمانی دوباره پا به روسیه خواهم گذاشت.”

اولگ گفت که همسرش را که قرار است هفته آینده به دنیا بیاورد، ترک خواهد کرد.

“من مهمترین روز زندگیم را از دست خواهم داد. اما من به سادگی اجازه نمی دهم پوتین در جنگی که نمی خواهم در آن نقشی نداشته باشم، من را به یک قاتل تبدیل کند.»

تصمیم کرملین برای اعلام بسیج نسبی منجر به هجوم مردان در سن نظامی برای خروج از کشور شده است که احتمالاً باعث فرار مغزها در روزها و هفته های آینده خواهد شد.

آبان نیوز با بیش از ده ها مرد و زن صحبت کرد که از زمانی که پوتین به اصطلاح بسیج نسبی را اعلام کرد روسیه را ترک کرده بودند، یا قصد دارند در چند روز آینده این کار را انجام دهند.

آنها می گویند که گزینه های فرار محدود است. اوایل این هفته، چهار کشور از پنج کشور اتحادیه اروپا که همسایه روسیه هستند، اعلام کردند که دیگر به روس‌ها اجازه ورود با ویزای توریستی را نمی‌دهند.

نقشه مسیرهای خارج از روسیه را نشان می دهد
بسیاری از مسیرهای خارج از روسیه بسته شده اند و گزینه های محدودی در دسترس است.

پروازهای مستقیم مسکو به استانبول، ایروان، تاشکند و باکو، پایتخت کشورهایی که اجازه ورود بدون ویزا به روس‌ها را می‌دهند، برای هفته آینده تمام شد، در حالی که ارزان‌ترین پرواز یک طرفه از مسکو به دبی حدود 370000 روبل (5000 پوند) هزینه داشت. ) – هزینه ای که برای اکثر افراد بسیار زیاد است.

و بسیاری، مانند اولگ، مجبور شدند خلاقیت به خرج دهند و به سمت برخی از معدود مرزهای زمینی که هنوز به روی روس ها باز هستند رانندگی کنند.

نگهبانان مرزی در فنلاند، آخرین کشور اتحادیه اروپا که هنوز اجازه ورود به روس‌ها با ویزای توریستی را می‌دهد، گفتند که متوجه «تعداد استثنایی» از اتباع روسیه شده‌اند که به دنبال عبور از مرز در یک شب هستند، در حالی که شاهدان عینی همچنین گفتند که روسیه-گرجستان و روسیه- مرزهای مغولستان با ترافیک بسیار زیاد در حال “فروپاشی” بود.

ایرا لوبانوفسکایا، که سازمان غیردولتی “راهنمای جهان آزاد” را راه اندازی کرد که به روس ها در برابر جنگ کمک می کند تا کشور را ترک کنند، گفت: “ما شاهد مهاجرتی حتی بزرگتر از زمان شروع جنگ هستیم.”

او گفت که وب سایت او از زمان سخنرانی روز چهارشنبه پوتین بیش از یک و نیم میلیون بازدید داشته است. بر اساس برآوردهای لوبانوفکایا، بیش از 70000 روسی که از خدمات این گروه استفاده می‌کردند قبلاً ترک کرده‌اند یا برنامه‌های مشخصی برای خروج انجام داده‌اند.

اینها افرادی هستند که بلیط یک طرفه می خرند. تا زمانی که بسیج ادامه دارد، دیگر برنمی‌گردند.»

بسیاری از کسانی که هنوز در روسیه هستند احساس می کنند که زمان در حال اتمام است. حداقل سه منطقه قبلاً اعلام کرده اند که مرزهای خود را به روی مردان واجد شرایط برای پیش نویس می بندند.

گزارش ها حاکی از آن است که ماموران مرزی در فرودگاه های روسیه بازجویی از مسافران مرد خروجی در مورد وضعیت خدمت سربازی و بررسی بلیط های برگشت را آغاز کرده اند.

پس از تظاهرات هزاران روس علیه جنگ و بسیج در روز چهارشنبه، برخی در رسانه‌های اجتماعی از معترضان به دلیل صحبت نکردن زودتر، زمانی که سربازان کشورشان مرتکب نقض حقوق بشر در بوچا، ایرپین و شهرهای بی‌شماری در سراسر اوکراین بودند، انتقاد کردند.

پلیس در حال بازداشت معترضان در مرکز سنت پترزبورگ
پلیس برای بازداشت شرکت کنندگان در تظاهرات غیرمجاز علیه بسیج نسبی در مرکز سنت پترزبورگ روسیه در روز چهارشنبه وارد عمل شد. عکس: آناتولی مالتسف/EPA

ایگور، یک متخصص فناوری اطلاعات 26 ساله اهل سنت پترزبورگ، که قصد دارد هفته آینده به ولادیکاوکاز پرواز کند و به گرجستان، یکی دیگر از مسیرهای فرار محبوب مورد استفاده روس ها، برود، گفت: «من ناامیدی مردم را درک می کنم. زمانی که پوتین تهاجم خود را آغاز کرد، من در تظاهرات ضد جنگ شرکت کردم، اما مقامات فقط همه را زندانی می‌کنند.»

به گفته گروه نظارت OVD، به برخی از معترضانی که در مسکو بازداشت شده‌اند، پیش‌نویس اخطاریه‌هایی دریافت کرده‌اند، که بیشتر زیربنای خطراتی است که متوسط ​​روسی‌ها هنگام بیرون آمدن در خیابان‌ها با آن مواجه هستند.

او گفت: «من فکر می‌کنم تنها راهی که می‌توانم شخصاً در حال حاضر به اوکراین کمک کنم، جنگ نکردن در آنجا است.

نیز وجود داشته است تماس می گیرد برای حمایت اتحادیه اروپا از روس هایی که به دنبال راهی برای خروج از پیش نویس هستند.

آنیتا هیپر، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا در امور داخلی، گفت که این اتحادیه برای بحث در مورد صدور ویزاهای بشردوستانه برای روس‌هایی که از بسیج فرار می‌کنند، تشکیل جلسه خواهد داد. با این حال، سه کشور بالتیک روز پنجشنبه اعلام کردند که آماده نیستند به طور خودکار به روس‌هایی که از پیش‌نویس فرار می‌کنند، پناهندگی بدهند.

حتی آنهایی که هیچ تجربه نظامی ندارند – مردانی که پوتین قول داده بود که فراخوان ندهند – چمدان های خود را می بندند.

پلیس روسیه یک معترض را بازداشت کرد
پلیس روسیه یک معترض علیه بسیج جزئی را بازداشت کرد. عکس: ماکسیم شیپنکوف/EPA

آنها به ابهام قانون بسیج پوتین اشاره می‌کنند و به وعده‌های شکسته قبلی اشاره می‌کنند که او خواستار آن نخواهد شد.

آنتون 23 ساله، دانشجوی مسکو، گفت: «پوتین به دروغ گفت که هیچ بسیجی وجود نخواهد داشت. اشاره به سخنرانی رئیس جمهور در روز جهانی زن در 8 مارس، زمانی که او تاکید کرد که هیچ نیروی ذخیره ای برای جنگ در اوکراین فراخوان نخواهد شد. “چرا او دوباره در مورد این بسیج جزئی دروغ نمی گوید؟”

نگرانی ها پس از آن افزایش یافت که وب سایت مستقل نووایا گازتا اروپا، بر اساس منابع دولتی خود، گزارش داد که احکام بسیج به وزارت دفاع اجازه می دهد به جای 300،000 نفر اعلام شده توسط وزیر دفاع کشور، سرگئی شویگو، در روز چهارشنبه، 1000000 نفر را فراخواند.

لوبانوفسکایا گفت در حال حاضر اکثریت روس هایی که ترک می کنند مرد هستند.

آبان نیوز همچنین با تعدادی از زنان، عمدتاً پزشکان، صحبت کرد که به طور مشابه پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر فراخواندن متخصصان بهداشت روسیه به جبهه، تصمیم گرفتند کشور را ترک کنند.

تاتایانا، پزشک اهل ایرکوتسک که برای هفته آینده بلیط هواپیما به باکو را خریده است، گفت: «می دانم که پزشکان قرار است مردم را درمان کنند، این وظیفه ماست.

اما من معتقدم هر چه زودتر این جنگ وحشتناک متوقف شود، افراد کمتری خواهند مرد.»

همچنین به نظر می رسد که بسیج برخی از افرادی را که رژیم برای ادامه تلاش های جنگی خود به آنها متکی است، ترسانده است.

ایلیا، 29 ساله، یک مقام متوسط ​​که برای دولت مسکو کار می کند، گفت: «برای من بسیج خط قرمز است. فردا در قزاقستان خواهم بود.

یک مرد، پسر یک الیگارشی تحت تحریم غرب که قرار بود پس از تحصیل در خارج از کشور به روسیه بازگردد تا برای تجارت خانوادگی خود کار کند، گفت که دیگر قصد ندارد این کار را انجام دهد.

او در یک مصاحبه کوتاه از طریق پیامک گفت: «خب، یک چیز واضح است. من به این زودی به روسیه باز نخواهم گشت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ناسا پرتاب موشک ماه آرتمیس 1 را دوباره با طوفان استوایی ایان به تاخیر انداخت | ناسا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، ناسا به دلیل نگرانی در …