انگلیسی‌های آزاد شده از روسیه پس از ماه‌ها اسارت با خانواده‌های خود ملاقات می‌کنند | روسیه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پنج بریتانیایی که یک شبه از روسیه آزاد شده اند، پس از چند ماه اسارت که در آن بیم آن می رفت به دلیل جنگ برای اوکراین اعدام شوند، با خانواده های خود ملاقات می کنند.

شاون پینر که در کنار آیدن آسلین آزاد شد، امروز صبح توسط مادرش، دبی پرایس، با خانواده اش در اتاقی در هتل به تصویر کشیده شد که از “همه افراد شگفت انگیز” که آزادی او را ممکن کردند تشکر کرد.

شبکه ریاست، گروهی که در حمایت از نجات یکی از این پنج نفر مشارکت داشت، گفت که می‌دانستند که هر پنج نفر با اقوام نزدیک خود جمع شده‌اند، اگرچه ممکن است هنوز به خانه بازنگشته باشند.

دومینیک برن، یکی از بنیانگذاران پرزیدیوم، گفت: «ما می دانیم که آنها به سلامت در بریتانیا هستند و [have] به خانواده هایشان ملحق شدند.»

یک تلاش دیپلماتیک بزرگ پشت آزادی این پنج بریتانیایی بود که به همراه دو آمریکایی، مراکشی، کروات و سوئدی، روز چهارشنبه توسط روسیه به عربستان سعودی آزاد شدند.

عربستان سعودی اعلام کرد که تلاش میانجی‌گری این کشور توسط ولیعهد این کشور، محمد بن سلمان، رهبری می‌شود که به دلیل جنجال‌های مداوم بر سر نقش ادعایی وی در قتل جمال خاشقجی، از شرکت در مراسم تشییع جنازه ملکه انصراف داده است.

مشخص نیست که آیا این فعالیت تلاشی برای تقویت جایگاه ولیعهد در بریتانیا است یا خیر، اما سعودی‌ها مایل بودند اسرای سابق را در ویدئو و تصاویری که شب گذشته هنگام پیاده شدن از هواپیما منتشر کردند، نشان دهند که در امنیت هستند.

آسلین، پینر و سه بریتانیایی آزاد شده – جان هاردینگ، اندرو هیل و دیلان هیلی – توسط جدایی طلبان طرفدار روسیه در دونتسک به اتهام مزدورانی که برای اوکراین می جنگند بازداشت شده بودند.

آیدن آسلین، چپ، شان پینر، راست، و مراکشی براهیم سائودون، در مرکز، پشت میله‌های زندان در دادگاهی در دونتسک.
آیدن آسلین، چپ، شان پینر، راست، و مراکشی براهیم سائودون، در مرکز، پشت میله‌های زندان در دادگاهی در دونتسک. عکس: AP

آسلین و پینر که به ارتش اوکراین ملحق شده بودند و در ماریوپل دستگیر شده بودند، توسط دادگاه به اعدام محکوم شدند، حکمی که کنوانسیون ژنو را نقض کرد، که مستلزم آن است که اسیران جنگی صرفاً به دلیل شرکت در جنگ به عنوان جنایتکار رفتار نشوند.

فرض بر این بود که روسیه یا جدایی‌طلبان طرفدار روسیه سعی داشتند از این پنج نفر به عنوان اهرم دیپلماتیک استفاده کنند. آزادی آنها چیزی غافلگیرکننده بود و پس از شایعات اینترنتی مبنی بر اعدام آسلین و پینر رخ داد.

این همچنین بخشی از یک معامله گسترده تر مبادله زندانیان بود که بر اساس آن روسیه پنج فرمانده را از کارخانه فولاد آزوف با میانجیگری رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای ویکتور مدودچوک الیگارش طرفدار روسیه و 200 زندانی دیگر در ازای 55 روس آزاد کرد.

روسیه معمولاً زندانیان را به صورت یک به یک مبادله می کند و بیم آن می رفت که جدایی طلبان مدافعان کارخانه فولاد آزوف از ماریوپل را محاکمه کنند. این که از نگهداری زندانیان عقب نشینی کرده است، نشان دهنده نگرانی نادری برای افکار عمومی جهانی از سوی مسکو است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …